On langallinen kotiverkko ja siinä NAS-levynä Seagate Central. Win Vista kone ei ymmärrä sen päälle, vaan kyselee joka kerta sille jotain ajuria. Ja kun ajuria ei ole osoittaa ilmoittaa että laitetta ei voitu asentaa. Eikä laitetta voi käyttää.
Sitä kaivattua ajuria ei löydy koska tuon Centralin mukana ei tullut mitään CD:tä, Seagaten sivuilta ei semmoista ajuria tunnu löytyvän, eikä Vista löydä sitä netistä mistä ikinä se sitä sieltä hakekaan.
Itse Vista koneessa ei liene raudassa vikaa koska jos sen starttaa LiveCD:llä Mint-linuxiin, tuo Seagaten levy on aina normaalisti käytettävissä.
Vista on 64-bittinen, ja laillisesti hankittu ja rekistöröity ja automaattisesti päivittyvä joten siitäkään moisen nuivuuden ei pitäisi johtua.
Joten mikäpä neuvoksi?
Seagate Central verkkolevy ja Win Vista
5
152
Vastaukset
- kunolistarvetallentaa
Lisäyksenä edelliseen: myyntipakkauksensa mukaan tuo Seagate Central NAS-kevy on yhteensopiva Win XP:n ja sitä tuoreempien Win versioiden kanssa.
- Seagate_Central_Bill
The continuing story of Seagate Central Bill jatkuu...
Android laitteille Seagate tarjoaa Play kaupassa ihan ilmaista verkkokovalevyasemien kotiverkoista etsintä ohjelmaa, joten latasin sen Wifi-lätyskääni. Ei löytänyt se ohjelma kotiverkostani Centralia.
Samantien latasin Play kaupasta Android lätyskääni myös Fing-nimisen kotiverkosta laitteita etsivän ohjelman, ja se ohjelma löysi tuon Centralin ja kertoi siitä verkko-osoitteen ja mac-tunnuksen ja muutakin tietoa.
Mainittakoon että tuolla Centralilla on nettiselaimen kauttatoimiva ohjelma jolla voidaan tuon Centralin eri ominaisuuksia ja käyttäjätilejä jne hallita. Lähestymällä Centralia sitä kautta Central on joka kerta löytynyt niin Win koneilla kuin Android lätyskälläkin. - Seagate_Central_Bill
The continuing story of Seagate Central Bill jatkuu...
Androidi latyskällä se Seagaten tekemä verkkokovalevyjen etsintäohjelma ei yhäkkään löydä Centralia, mutta erään toisen ohjelman avulla lätyskä nyt pystyy jo lukemaan tiedostoja siltä Central levyltä.
Mutta osaaako se lätyskä jonain päivänä sinne Cebtralille myös kirjoittaa tiedostoihin tai tiedostoja? Ja jos niin miten? Voi että on jännittävää.
Toistaiseksi opittua: Seagate Central verkkokovalevy on kuin onkin 100% Linux ja vähintäänkin 50% Android yhteensopiva, mutta nähtävästi vain 0% Windows yhteensopiva.- EroonWindowsista
Trollaat, kyllä se toimii windowsiiskin, jos torjunta ei sitä estä.
F-secure ja muut tykkää estää vapaasti jakavia verkkoja.
kokeilee otta palomuurin ja virustorjunnan hetkes pois ja katsoo näkyykö levy!
Sit määrittelee asetukset niihin että roimii niidenkin kanssa
( ͡° ͜ʖ ͡°)
- EroonWindowsista
Tarkasta vistan palomuuri. NASsse on nähtävästi sit oikein konfattu jos mint näkee sen.
( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu2047391Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1303320Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1161964"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?611942Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p621879- 191829
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am841827Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.61695Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171571- 791514