Ongelmia Gmailin kanssa

apuaa

Hei! Gmailin sähköpostini on jo koko vuoden ajan ilmoittanut sisäänkirjautuessani, että se on suljettu epäilyttävän toiminnan takia. Todistamalla henkilöllisyyteni, pystyn ottamaan sähköpostin taas käyttöön. Matkassa on vain yksi ongelma: se kysyy tarkkaa päivämäärää, millon oon viimeksi päässyt käyttämään sähköpostia ja koska olen luonut sen. Mistä hemmetistä mä semmoiset päivämäärät voin muistaa???

Sähköposti ei muuten olisi minulle niin tärkeä, mutta se valitettavasti rajoittaa nyt sekä kännykkäni, että tietokoneeni käyttöä. iCloud-tilini iPhonella pyytää salasanaa tilille, ja kun laitan sen, se ilmoittaa tilin olevan lukittuna (tämä on uusi juttu). En saa poistettua iCloud-tiliä kännykästä, koska se pyytää silloinkin salasanaa ja ilmoittaa taas että tili on lukittu. Macbook-tietokoneeni on yhdistetty iCloudiin myös, joten tietokoneenkin toiminta rajoittuu paljon.

iCloud-tilini lukituksen pystyisi poistamaan kahdella tavalla: sähköpostilla tai vastaamalla turvakysymyksiin. Sähköposti ei onnistu, koska en pääse edelleenkään sinne gmailin sähköpostiin, joka on liitetty iCloud-tiliin. Turvakysymysten kohdalla se kysyy minun syntymäaikaani. Noh, tein tilin n. 4 vuotta sitten, jolloin olin vielä ala-asteella (nyt 16v), joten laitoin tietenkin tiliin ihan eri syntymäajan, jotta kännykän käyttö ei rajottuisi iän takia. Enpä aavistanut silloin, että näinkin vaikea tilanne voisi tulla eteen.

Hermot tässä menee, kun kaikki on kiinni yhdestä sähköpostista. Mitä voin tehdä?
Kiitos etukäteen vastauksista!

2

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ongelmapoistuu
    • apuaa

      En pysty, kun en pääse ollenkaan kirjautumaan gmailiin. Heti ku koitan kirjautuu sisään, nii ilmottaa että sähköposti on poistettu käytöstä epäilyttävän toiminnan takia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      34
      2336
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      123
      1956
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      77
      1601
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      160
      1232
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      67
      1217
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      48
      1053
    7. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      1046
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      66
      1028
    9. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      30
      930
    10. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      62
      927
    Aihe