Quadrokopteri ja internet...

etänä_kuvaa

Kyllä, antakaas kun selitän...

Ajatuksissa kangertelee projekti jossa jotain seuraavaa:

Hankitaan riittävän laadukas quadrokopteri jossa kamera. Kuvamateriaalin siirto tavalla tai toisella varmaankin suorana käytännön syistä, lue edelleen.

Rakennetaan kopterille vaikka vanerista, alumiinista ym. platta elikkäs laskeutumisalusta, jossa lataamisen mahdollistavat piikit tai vastaavat löytävät tiensä kopterin oikeisiin paikkoihin. Myös esim. jalasten kautta lataaminen voisi tulla kyseeseen. Laskeutumisalusta voisi olla rakennettu jonkinlaisin ohjurein tms. jotta kopteri varmasti laskeutuu oikein ja pääsee latautumaan. Kyllä, voi olla valaistulla ympyröidyllä H-kirjaimella vaikka parvekkeella.

Mainittu kuvamateriaalin siirto livenä, koska haaveena olisi ohjata kopteria etänä jollain käyttöliittymällä netissä (ja palauttaa se lataukseen platalleen). Ohjaus etänä jossain toisaalla varmaan vaatii suurella varmuudella reaaliaikaisen kuvan eikö totta. Joku android- tms. kännykkäohjaus ei varmaan toiminnallisuudeltaan täytä kaikilta osin vaatimuksia?

Eikös tällainen systeemi hakkaisi kiinteästi pultatut, olkoonkin käänneltävät valvontakamerat kun voisi ajaa vaikka millaiseen normikameran katvealueeseen ja asioiden taakse? Onkos jotain tällaista jo valmiina saatavilla? Varmaan kertoisi kulkijoista, myrskytuhoista ja ylipäänsä keleistä ihmisten mökeillä kiinnostavalla tavalla.

Koko ajan korostan myös että kyse on ajatusleikin kaltaisesta projektista. Haluaisin silti uskoa että tekniikka tämän mahdollistaa. Muita pulmia sen sijaan voivat ihan hyvin olla esim. vandaalit, myrskyt (siispä sääasema!), kaikenlaiset vikatilanteet ja yllätykset, netin takkuaminen ym. Toki autonomisiakin etäsysteemejä tulee ajoittain käydä paikan päällä huoltamassa ja korjaamassa. Itsediagnostiikka ja vikasietoredundanssi puolestaan ovat leipäheittoni toisaalla jo muutenkin.

7

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • etänä_kuvaa

      Kiinnostava M-määräys, kiitoksia. Vaan ei oikeastaan rajoite, kun asiat järjestetään tuon mukaisesti. Lentolupakirjan puuttuminenkin on rajoite lentämiselle, vaan senkin saa sentään hankittua kuka vaan kelvollinen.

      Ylipäänsä määräysten ja lakien suojassa toimiminen ei maadoita mitään ainakaan laittomana. Siinä mielessä määräysten noudattaminen antaa kerrassaan vapauden toimia, mutta nyt puhutaankin jo muista kuin teknisistä vaikeuksista.

      Ymmärsinkö määräyksestä oikein, että 3 kilon lentoonlähtöpaino on lennokin painoraja, jonka ylittyessä (25 kiloon saakka) kyse on miehittämättömästä ilma-aluksesta?

      • Hunttila

        Mites meinaat järjestää sen tähystäjän sinne jokaiselle lennolle?


      • etänä_kuvaa

        Määräys ei suoranaisesti kiellä lennättämistä ilman suoraa näköyhteyttä tai tähystäjää. Tarkkaan kun tavaa on homma mahdollisesti järjestettävissä.

        Eikös ehto ettei lennetä väkijoukon yllä sovi kesämökille jolla ei parhaillaan itse vietä aikaansa? Toki jos joku joukkio onkin leiriytynytkin pihamaalle... jokamiehenoikeudet eivät kai sentään kävele ilmailumääräysten yli? Tämäkin on osoitus siitä että pulmat tulevat muualta kuin tekniikasta.


      • helppo_nakki
        etänä_kuvaa kirjoitti:

        Määräys ei suoranaisesti kiellä lennättämistä ilman suoraa näköyhteyttä tai tähystäjää. Tarkkaan kun tavaa on homma mahdollisesti järjestettävissä.

        Eikös ehto ettei lennetä väkijoukon yllä sovi kesämökille jolla ei parhaillaan itse vietä aikaansa? Toki jos joku joukkio onkin leiriytynytkin pihamaalle... jokamiehenoikeudet eivät kai sentään kävele ilmailumääräysten yli? Tämäkin on osoitus siitä että pulmat tulevat muualta kuin tekniikasta.

        > Määräys ei suoranaisesti kiellä lennättämistä ilman suoraa näköyhteyttä tai tähystäjää. Tarkkaan kun tavaa on homma mahdollisesti järjestettävissä.

        Joo, erittäin helpostikin!

        "Määräyksen OPS M1-32 mukaan määräyksen yleisistä vaatimuksista poikkeava toiminta tulee suorittaa tarkoitusta varten erikseen varatulla alueella eli vaatii erillisen ilmatilavarauksen. Varatulla alueella voidaan suorittaa esimerkiksi näköyhteyden ulkopuolella tapahtuvaa toimintaa (BVLOS). Ilmailulain 9 §:n mukaan miehittämätön ilma-alus saa poiketa lentosäännöistä muulta ilmailulta kielletyllä tai miehittämättömän ilma-aluksen lennättämistä varten erotetulla alueella, jos poikkeava menettely on suunniteltu ja toteutetaan siten, ettei lentoturvallisuutta vaaranneta."


    • kuvaa_menneisyydestäkö

      Lisää mietteitä:
      Tiedossani on, että satelliitteihin perustuvassa internet-yhteydessä esiintyy vaihtelevaa viivettä, ns. latenssia. Kuvansaanti ja siihen perustuvat ohjauskäskyt ohjautuisivat siinä tapauksessa menneisyyteen, mikä saa aikaan sangen kiinnostavia ajatuksia. Tietenkin esim. jokin kriittinen väistöliike voisi toki tulla myöhässä... silti; tällä järjestelyllä saisi siis "tavallaan" manipuloitua menneisyyttä? Tämähän on eri asia kuin "vain" katsoa jotakin aiempaa tallennusta, tässähän suorastaan osallistutaan menneisyydessä tapahtuneen lennon tapahtumiin. Stemmaako? Oli sallittua/mahdollista tai ei.

      Näin, jos ajatellaan vaikka että etäohjattu kopteri ja ohjauspaikka olisivat maapallon eri puolilla satelliittiyhteydessä ohjauskäskyjen ja kuvansaannin suhteen.

    • Olenko_edes_kansalainen

      Ja nyt, tuoreena tietona Trafi on todella herännyt. Oliko monikin pöljä isi hommannut rääkyvälle rääpäleelleen lentävän lelun josta ei ollut mitään tajua kellään, siispä suoraan vaan toista kaaliin ensi lennolla? Samaan aikaan valtakunnasta ei tietenkään löydy yhtään vastuuntuntoista isiä tai lennättäjää tietenkään.

      Ja: osaako joku ilmailulakeja ja/tai EU-lainsäädäntöä tunteva tulkita voiko Suomi sooloilla näissäkin lakiasioissa jotka jo ulkoistettiin kertaalleen Brysseliin? Suomi on ainutlaatuinen tässä lennokkihelikopteriasiassa ja onpa hienoa taas. Jos yleiseurooppalaiset ilmailumääräykset (JAR/JAA tjsp.) todella ovat YLEISeurooppalaiset, Suomi kuuluu Eurooppaan ja EU:lla on jotakin virkaa ylipäätään voiko samaan aikaan harmonisointia tavoitteleva EU sallia Suomen sooloilut, tässäkin? Tietenkin: paikallistason ekstra-kuristamiset (vaan ei vapautukset) ovat "jäsenmaakohtaisia" tjsp.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      17
      5053
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      91
      2286
    3. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      135
      1978
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      48
      1858
    5. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1630
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1246
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      111
      882
    8. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      821
    9. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      299
      813
    10. Kaupungin yt

      Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l
      Äänekoski
      24
      654
    Aihe