Asun etelälapissa ja täällä näyttäisi linnunrata olevan suoraan ylhäällä, mikä tekee kuvaamisen vähän vaikeaksi. Näkyykö se milloinkaan täällä sillaa "oikeallalailla"? Mistä osaisin etsiä tietoa/kalenteria, miten se näkyy ja missä??
Linnunradan kuvaamisesta
5
221
Vastaukset
- oikeallalailla
Osaathan googlettaa?
http://www.digikuvaaja.net/2014/09/tahtikuvauksen-perusteet.html
http://www.valonkuvaaja.com/valokuvaus/kuvaustyylit/luontokuvaus/tahtikuvaus
http://foorumi.avaruus.fi/index.php?topic=1563.15
http://terorevonmaki.blogspot.fi/2013/11/tahtikuvauksen-alkeita-opetellessa.html
http://astro.kuvat.fi/tahtikuvaus/tahtikuvaus.htm
http://www.luonnonvalo.net/muistilista-tahtitaivaan-kuvaajalle/ - auttakaa_tolloa
Osaan tietenkin ja kyllä nämä tekniikka-asiat ottanut selville, mutta en löytänyt näistäkään linkeistä saanut tietoa että MISSÄ ja MILLOIN tuo linnunrata parhaiten näkyy. Haluan siis kuvaan mukaan muutakin maisemaa kuin taivasta.
- oikeallalailla
Epäilinkin googletustaitojasi joten tässä hieman apua
”MISSÄ ja MILLOIN tuo linnunrata parhaiten näkyy”
Linnunrata näkyy parhaiten missä ja milloin tahansa jos on pimeää (mm valo ja lumi haittaavat näkymistä). Maisemaa saat helpommin kuvaan tekemällä panoraamakuvan.
https://www.ursa.fi/taivaalla/tahtitaivas-tanaan/2012/helmikuu/tahtitaivas.html
”Linnunrata on hyvin näkyvissä helmi- ja maaliskuun iltoina. Tähtitaivas on samassa asennossa aamuyöllä marraskuussa. Tällöin Linnunrataa pääsee ainakin Etelä- Suomessa tarkkailemaan lumettomaan aikaan … Linnunrata kulkee taivaankannen yli etelästä pohjoiseen, kaartaen taivaanlaen länsipuolelta.”
Valmis kuva jos et itse onnistu:
http://gds.astro.rub.de
https://www.taivaanvahti.fi/observations/show/44019
lisätietoa:
http://www.ph.ed.ac.uk/news/milky-way-image-reveals-detail-billion-stars-27-03-12
- auttakaa_tolloa
Eli kun asun Lapissa niin en näe sitä.
- tolloa
Mistä tuollaisen sait päähäsi? Vaikka lumi ja valo haittaavat näkymistä niin eivät ne sitä estä. Eikä asuinpaikkakaan (minä asuin Varsinais-Suomessa silloin kun kävin kuvaamassa revontulia Lapissa).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455404Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380