Eli siis olen menossa ens kesänä rippikouluun ja haluisin tietää et kuinka paljon siellä puhutaan just siitä et homot on ihan kauheita ja kaikkee. Ite siis tykkään tytöistä ja pelkään et siellä puhutaan homoista ikävästi.
Rippikouluun homona?
7
145
Vastaukset
- www.joyofsatan.org
Silloin kun kävin kyseisellä leirillä siellä ei puhuttu asiasta melkein yhtään paitsi eräs naispappi kertoi suvaitsevansa jokaisen kun häneltä asiaa kysyttiin. Toki nuo riippuu siitä kuka siellä leirillä toimii, ja millainen ajatusmaailma hänellä on. Leirillä ei muuta tehty kun leikittiin ja pidettiin "oppitunteja" joilla ei oppinut mitään mitä en olisi kuullut ala-asteen uskonnon tunneilla.
Jos voisin valita uudelleen en sinne olisi koskaan mennytkään. - Ykstyttövaan
Meille korostettiin homoseksuaalisuuden hyväksymistä ja kerrottiin, että meidän seurakunnan linja oli esim tasa-arvoista avioliitto lakia kannattava. Ja yksi jätkä heitti tosi mautonta hinttiläppää ekana päivänä, jolloin se meinattiin heittää koko riparilta pois.
Varmaan aika seurakunta kohtaista. Mä olen pääkaupunkiseudulta ja täällä noi kirkonkin tuntuu vähän vapaa mielisemmiltä, kuin mitä juttuja oon pohjoisemmassa asuvilta kuullut.
Mä tutustuin mun tyttöystävään riparilla! :D- kysyn_vaan
Suunnitteletko keskenään kirkkohäitä?
- Niksu-18
Ripari oli aivan naurettava paikka ja siksi lähdinkin sieltä kesken pois. En jaksanut kuunnella jesse tuputusta, pelkkää kusetusta.
Miettikää ainakin kaksikertaa että kannattaako sinne aivopesuun mennä. Oli aika hurjaa katseltavaa kun vierustoveri valastui siellä. En voi suositella riparia kenellekään.
Miksi vikaa protussa on? Hei
Niksulle vastaisin, että eiköhän ole aika ilmeistä, että riparilla puhutaan Jessestä :) Rippikoulun kuuluukin olla kristillistä opetusta, se ei ole pelkkä kivanpitoleiri. Joskin saattaa se kristinopetuskin tapahtua ihan kivoilla tavoilla, yhdessä miettien.
Suhtautuminen homoseksuaalisuuteen vaihtelee myös pappien kesken. Suurin osa varmasti näkee sen asiana, jota ihminen ei voi itse valita. Ja suhtautuu siis myönteisesti. Välttämättä koko asia ei tule leiriviikon aikana puheeksi, jollei joku nuori tee aloitetta. Jotkut työntekijät ovat hiukan arkoja puhumaan seksuaalisuuteen liittyvistä asioista.
Pappi Elisabet- KiinnostaaVaan
Mitenkäs sä sitte suhtaudut homoihin :D
Heippis
Miusta homous on asia johon ei voi itse vaikuttaa. Jos on homoseksuaalinen niin sitten vaan on. Siis sitä ei voi valita kuten ei heterouttakaan. Seksuaalisuus on monimuotoinen asia ihmisessä ja onhan myös biseksuaaleja, jolloin ehkä voi enempi valita seurusteleeko miehen vai naisen kanssa. Mutta siis ajattelen, että olipa homo tai hetero, tärkeintä on hyväksyä toinen toisemme sellaisina kuin olemme. Pyrkiä elämään niin ettei tahallaan loukkaa ketään, pyrkiä rakastamaan ja kunnioittamaan toisia.
Eli suhtaudun homoihin myönteisesti :))
Pappi Elisabet
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin
Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset16711008Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021
vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti1146242Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita
sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi1715591Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..865501Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä
Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi1744487Enää viisi yötä Sannan kirjaan
Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut784382Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa483989Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään
mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät553856Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin
ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali233524IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!
"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k853120