Meille tehtiin yhdelle rajalle 37 m pitkä lauta-aita (kork. 140 cm), joka maalattiin valkoiseksi. Työ suoritettiin syyskuussa ja nyt aidan laudat ovat aivan mustana ikäänkuin olisi hometta. Rapsuttamalla musta ei lähde laudasta. Sama urakoitsija teki edellisenä vuonna samanlaisen aidan toiselle reunalle ja maalasi sen kertaalleen. Nyt oli tarkoitus, että itse maalaamme nämä molemmat aidan ensi kesänä toiseen kertaan. Urakoitsija ei ota mitään vastuuta tuosta mustasta aidasta. Tunnustaa kyllä tehneensä sitä tihkusateella ja kylmällä. Aitatyö maksoi 3500 euroa.
Urakoitsija on sitä mieltä, että kun me maalaamme vain tuon mustan päälle, niin kyllä siitä valkoinen tulee. Ensinnäkin siksi halusimme uusia 16 v. vanhan aidan, että saisimme katsella kaunista valkoista aitaa. No, tuohan on nyt jo muuttunut kuukaudessa lähes samanlaiseksi kuin vanha aita oli.
Tuntuu siltä, että kahta naisihmistä yritetään taas höynäyttää!
Osaako kukaan neuvoa, miksi aita mustuu?
Uusi valkoinen lauta-aita mustana
2
399
Vastaukset
- DIYmaalari
No ikään kuin hometta on juuri sitä. Urakoitsija puhuu potaskaa.. Ei saa maalata homeen päälle missään tapauksessa, vaan aita on pestävä ensin homeenpoistoaineella. Painepesuri on hyvä apuväline, jos osaat käyttää sitä oikein. Pesitpä miten vaan, niin aidan on annettava kuivua kunnolla.
Maaliksi ei pidä valita mitään halvinta tarjoustalon aitamaalia. Ne ovat ihan täyttä ******
Aita homehtuu ilmassa olevien homeitiöiden tarttuessa sopivaan kasvualustaan. Märkää puuta maalattaessa käy satavarmasti näin, mutta osaa maalit homehtua vaikka puu olisi kuivaakin. Lähinnä kai siksi, ettei nykymaaleissa saa käyttää sellaisia homeenestomyrkkyjä kuin joskus aiemmin. Ja kuten tuossa edellä kirjoitin - maaleissakin on eroja. - valkoinen.valkoinen
Suomessa pitäisi kieltää kaikenlaisten valkoisten aitojen teko. Väri on hirveä ja yllämainitut haitat tulevat väkisin mukaan. On ihme että ihmisillä ei itsellään ole älliä päässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
R.I.P Marko lämsä
Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi624392Vappu terveiset kaivatullesi
otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡1551833Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut
Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html141553Puskaradio huutaa
Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !401331Miksi aina vain seksiä?
Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau1681093- 58939
- 79925
Martinalta vakava ulostulo
Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.170855Hei rakas A,
olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en54821- 39791