No, kun niissä ei ole lahjottuja isännöitsijöitä. Meille hommattiin molokit ja pienen säiliön, alle 600litran, tyhjennys isolla nosturijäteautolla maksaa yli 30€. Ennen isomman 660l pyörillä olevan astian tyhjennys maksoi 10€. Kerran viikossa tyhjennetään. Molokin tyhjennys hinta vuodessa 1500€, vanhan astian 500€. Mutta onhan se niin nätti oikein isot mainokset kyljessä....Koskahan tulee lakimuutos ettei molokkeja saa käyttää, niihin voi tiputtaa mitä vaan ja pois ei saa....
Miksei yhdessäkään ok-talossa ole molokkia
12
5724
Vastaukset
- otaselvääväitteellesi
Oletko ajatellut,että ison 5000l syväkeräyssäiliön tyhjennysväli on pitempi kuin normi jätelaatikon?Siinä säästyy vuodessa pitkä penni.
Jk.Kaikki syväkeräyssäiliöt eivät ole Molokin. - minäolenajatellut
No en ole nähnyt tuota 5000 l. säiliötäkään yhdenkään ok-talon pihalla. Sehän on 8x isompi kuin 660 l. Iso kustannus hommata nuin iso molokki ja entäpä tuo muovipussi siellä sisällä, kauanko kestää ratkeamatta yli 5000 kilon kuormia. Haju. ym.
Kuule. Sinä se et ole ajatellut. Tänään juurikin kiertelimme ok-taloalueita niin yhdessäkään (hienommissakaan) taloissa ei ollut molokkia.- tättärää_pippijuuu
No, johtunee siitä, ettei niitä ole omakotitaloihin tarkoitettukaan. Molokin sivuilta käyttötarkoituksia/kohteita:
http://www.molok.fi/main.php?loc_id=8 - googlettamallatietää
Taloyhtiöiden pihoille voi laittaa ja sisällä ei ole muovipussia varsinaisesti,vaan suuri muovikankaasta valmistettu kestävä säkki.
- vmmm
Vei painaa tuon 5000 kg sitäkö laitat jäteastioihin? Sekajäte ei paljon paina.
- vmmm
Siis vesi
- Anonyymi
Lääkityksesi ei ole kohdallaan.
- Anonyymi
Molokit on kerääjän kannalta hitaita ja hankalia kerätä, erityisesti talvella. Niiden narut ja pussit jäätyvät helposti, ja sitten niitä sulatellaan taloyhtiön laskuun. Talvella niiden kunnollinen asettelu takaisin on välillä mahdotonta lumen ja jään takia. Lumi painuu raoista sisään ja nollakelin käydessä ja sitten ilman jäätyessä uudelleen ongelma on syntynyt. Niiden lumien ja jään putsaus ei kuulu kerääjälle, koska siinä palaa aikaa liikaa. Oikea osoite valituksille on kiinteistöhuolto tai asukkaat itse.
Pihasuunittelijat sijoittavat ne monesti ihan järjettömiin paikkoihin. Niille pääsy pakkareilla on eteenkin talvella on haastavaa. Lisäksi monet asukkaat eivät ymmärrä, että autoansa ei voi jättää ihan siihen molokin viereen. Joissain tapauksissa se viimeinen parkkipaikka on jopa siinä ihan edessä. Viimeistään lumikasojen tullessa pihoille on joskus pakko jättää tyhjennys väliin. Pahimmissa paikoissa pakarin tullessa paikalle tyhjentämään, on koko tie kiinteistölle poikki noston ajan. Tila on niin pieni että asukkaat eivät pääse pihalle ja pois sinä aikana.
On paljon paikkoja mihin molokit sopivat, siis sinne missä on iso piha ja tilaa on.
Mutta…
Näiden valmistajat ja myyjät kieltävä ongelmat ja vähättelevät niitä. Älkää sokeana uskoko niitä, voin kokemuksesta sanoa, että monissa tapauksissa perinteiset astiat ovat ehdottomasti nopeampia kerätä ja lopulta molokki ongelmien sattuessa halvempi ratkaisu. Erityisesti ahtaataille pihoille, en edes suunnittelisi molokkeja.- Anonyymi
Noitahan laitellaan just, kun ei ole tilaa kunnon jätehuoneelle/jätekatokselle.... ml. tila roska-autolle siinä jätehuoneen vieressä... tai vanha jätekaton on liian lähellä rakennusta ja pitäisi sen vuoksi paloeristää (maksaa ja ulkomitat kasvaa tai sisätilat pienenee).
Melkoisen kalliita nämä "rakenna uusi paloeristetty jätekatos" operaatiot. Joten molokkia pukkaa.... vaikka näkyy kesälläkin tyhjennys olevan aikamoinen operaatio.
Ai niin, olisi vielä kolmaskin vaihtoehto. Ei halpa tämäkään. Molokin tyyliset "lastausluukut" maanpinnalla, mutta jätteet tippuvat maan alla olevaan konttiin/vaihtolavaan. Tässä pitää olla nostinlaite, joka nostaa koko vaihtolava sen päällä oleva kansi plus ne jätekuilut taideteoksen ylös, jotta kuorma-auto pääsee koppaamaan vaihtolavan kyytiin. - Anonyymi
Yhtiössämme on yhteensä 12 Molok astiaa. 6kpl 5m3 ja 6kpl 800 L. Koskaan ei ole ollut murheita jäätymisestä tai lumesta. Mukava kun roskat mahtuvat ja ova siistejä pihassa. Ennen oli iso peltinen kannellinen vaihtolava ja irrallisia muovilaatikoita. Paluuta ei ole.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yhtiössämme on yhteensä 12 Molok astiaa. 6kpl 5m3 ja 6kpl 800 L. Koskaan ei ole ollut murheita jäätymisestä tai lumesta. Mukava kun roskat mahtuvat ja ova siistejä pihassa. Ennen oli iso peltinen kannellinen vaihtolava ja irrallisia muovilaatikoita. Paluuta ei ole.
Syväsäiliön tyhjennys oli säiliö molog tai ego sir 5m3 tyhjennys sekajätettä on viime 30% korotuksen jälkeen reilu 100€ oli se täy tai puoityhjä ,5m3 sekajäte pss täynnä painaa keskinmäärin n.250-300kg pussi .kiertokaari perii sekajätteestä reilu 200€ tonni jätefirmoilta eli jätefirmat perii n.300-400 tonnilta taloyhtiöiltä plus n.20€ per nouto kuljetus maksua, niin kyllä kun jätteet muut paisi sekajäte siirty kiertokaarelle alko jätefirmojen ryötöretki taloyhtiöiden kustannuksella. vuonna 2022 sekajäte 5m3 säkki maksoi kuletusmaksuineen ja tyjennyksineen n70 € eli aikamoiset %korotukset 1tonnia kohden jäteyhtiöillä.Kun muutatte 600l astioiden sekajätteen painoksi niin siellä se tonnihinta vasta maltaita maksaa kiitos siitä kuuluu ,lassila tikanoja ,hauru ja nuojua oulussa, kempeleessä kempeleen jätekuljetus ottaa tämän kunnian sekajätteissä mikä jäi yritysten vapaaseen kilpailutukseen
- Anonyymi
Yhdessäkään ok-talossa ei ole Molokkia koska ne eivät tarvitse niin isoa keräyssäiliötä. Minulla on 2 keräysastiaa, jotain 2 x 240 litraa. Tyhjennysväli 8 viikkoa, hinta n. 300 euroa vuodessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585544KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1963578Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182398Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222375Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91188- 1021048
Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT621037Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu181012- 83998
Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79965