Miksei yhdessäkään ok-talossa ole molokkia

onmuovillahintaa

No, kun niissä ei ole lahjottuja isännöitsijöitä. Meille hommattiin molokit ja pienen säiliön, alle 600litran, tyhjennys isolla nosturijäteautolla maksaa yli 30€. Ennen isomman 660l pyörillä olevan astian tyhjennys maksoi 10€. Kerran viikossa tyhjennetään. Molokin tyhjennys hinta vuodessa 1500€, vanhan astian 500€. Mutta onhan se niin nätti oikein isot mainokset kyljessä....Koskahan tulee lakimuutos ettei molokkeja saa käyttää, niihin voi tiputtaa mitä vaan ja pois ei saa....

12

5086

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • otaselvääväitteellesi

      Oletko ajatellut,että ison 5000l syväkeräyssäiliön tyhjennysväli on pitempi kuin normi jätelaatikon?Siinä säästyy vuodessa pitkä penni.

      Jk.Kaikki syväkeräyssäiliöt eivät ole Molokin.

    • minäolenajatellut

      No en ole nähnyt tuota 5000 l. säiliötäkään yhdenkään ok-talon pihalla. Sehän on 8x isompi kuin 660 l. Iso kustannus hommata nuin iso molokki ja entäpä tuo muovipussi siellä sisällä, kauanko kestää ratkeamatta yli 5000 kilon kuormia. Haju. ym.
      Kuule. Sinä se et ole ajatellut. Tänään juurikin kiertelimme ok-taloalueita niin yhdessäkään (hienommissakaan) taloissa ei ollut molokkia.

      • tättärää_pippijuuu

      • googlettamallatietää

        Taloyhtiöiden pihoille voi laittaa ja sisällä ei ole muovipussia varsinaisesti,vaan suuri muovikankaasta valmistettu kestävä säkki.


      • vmmm

        Vei painaa tuon 5000 kg sitäkö laitat jäteastioihin? Sekajäte ei paljon paina.


      • vmmm

        Siis vesi


      • Anonyymi

        Lääkityksesi ei ole kohdallaan.


    • Anonyymi

      Molokit on kerääjän kannalta hitaita ja hankalia kerätä, erityisesti talvella. Niiden narut ja pussit jäätyvät helposti, ja sitten niitä sulatellaan taloyhtiön laskuun. Talvella niiden kunnollinen asettelu takaisin on välillä mahdotonta lumen ja jään takia. Lumi painuu raoista sisään ja nollakelin käydessä ja sitten ilman jäätyessä uudelleen ongelma on syntynyt. Niiden lumien ja jään putsaus ei kuulu kerääjälle, koska siinä palaa aikaa liikaa. Oikea osoite valituksille on kiinteistöhuolto tai asukkaat itse.

      Pihasuunittelijat sijoittavat ne monesti ihan järjettömiin paikkoihin. Niille pääsy pakkareilla on eteenkin talvella on haastavaa. Lisäksi monet asukkaat eivät ymmärrä, että autoansa ei voi jättää ihan siihen molokin viereen. Joissain tapauksissa se viimeinen parkkipaikka on jopa siinä ihan edessä. Viimeistään lumikasojen tullessa pihoille on joskus pakko jättää tyhjennys väliin. Pahimmissa paikoissa pakarin tullessa paikalle tyhjentämään, on koko tie kiinteistölle poikki noston ajan. Tila on niin pieni että asukkaat eivät pääse pihalle ja pois sinä aikana.

      On paljon paikkoja mihin molokit sopivat, siis sinne missä on iso piha ja tilaa on.
      Mutta…
      Näiden valmistajat ja myyjät kieltävä ongelmat ja vähättelevät niitä. Älkää sokeana uskoko niitä, voin kokemuksesta sanoa, että monissa tapauksissa perinteiset astiat ovat ehdottomasti nopeampia kerätä ja lopulta molokki ongelmien sattuessa halvempi ratkaisu. Erityisesti ahtaataille pihoille, en edes suunnittelisi molokkeja.

      • Anonyymi

        Noitahan laitellaan just, kun ei ole tilaa kunnon jätehuoneelle/jätekatokselle.... ml. tila roska-autolle siinä jätehuoneen vieressä... tai vanha jätekaton on liian lähellä rakennusta ja pitäisi sen vuoksi paloeristää (maksaa ja ulkomitat kasvaa tai sisätilat pienenee).

        Melkoisen kalliita nämä "rakenna uusi paloeristetty jätekatos" operaatiot. Joten molokkia pukkaa.... vaikka näkyy kesälläkin tyhjennys olevan aikamoinen operaatio.

        Ai niin, olisi vielä kolmaskin vaihtoehto. Ei halpa tämäkään. Molokin tyyliset "lastausluukut" maanpinnalla, mutta jätteet tippuvat maan alla olevaan konttiin/vaihtolavaan. Tässä pitää olla nostinlaite, joka nostaa koko vaihtolava sen päällä oleva kansi plus ne jätekuilut taideteoksen ylös, jotta kuorma-auto pääsee koppaamaan vaihtolavan kyytiin.


      • Anonyymi

        Yhtiössämme on yhteensä 12 Molok astiaa. 6kpl 5m3 ja 6kpl 800 L. Koskaan ei ole ollut murheita jäätymisestä tai lumesta. Mukava kun roskat mahtuvat ja ova siistejä pihassa. Ennen oli iso peltinen kannellinen vaihtolava ja irrallisia muovilaatikoita. Paluuta ei ole.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yhtiössämme on yhteensä 12 Molok astiaa. 6kpl 5m3 ja 6kpl 800 L. Koskaan ei ole ollut murheita jäätymisestä tai lumesta. Mukava kun roskat mahtuvat ja ova siistejä pihassa. Ennen oli iso peltinen kannellinen vaihtolava ja irrallisia muovilaatikoita. Paluuta ei ole.

        Syväsäiliön tyhjennys oli säiliö molog tai ego sir 5m3 tyhjennys sekajätettä on viime 30% korotuksen jälkeen reilu 100€ oli se täy tai puoityhjä ,5m3 sekajäte pss täynnä painaa keskinmäärin n.250-300kg pussi .kiertokaari perii sekajätteestä reilu 200€ tonni jätefirmoilta eli jätefirmat perii n.300-400 tonnilta taloyhtiöiltä plus n.20€ per nouto kuljetus maksua, niin kyllä kun jätteet muut paisi sekajäte siirty kiertokaarelle alko jätefirmojen ryötöretki taloyhtiöiden kustannuksella. vuonna 2022 sekajäte 5m3 säkki maksoi kuletusmaksuineen ja tyjennyksineen n70 € eli aikamoiset %korotukset 1tonnia kohden jäteyhtiöillä.Kun muutatte 600l astioiden sekajätteen painoksi niin siellä se tonnihinta vasta maltaita maksaa kiitos siitä kuuluu ,lassila tikanoja ,hauru ja nuojua oulussa, kempeleessä kempeleen jätekuljetus ottaa tämän kunnian sekajätteissä mikä jäi yritysten vapaaseen kilpailutukseen


    • Anonyymi

      Yhdessäkään ok-talossa ei ole Molokkia koska ne eivät tarvitse niin isoa keräyssäiliötä. Minulla on 2 keräysastiaa, jotain 2 x 240 litraa. Tyhjennysväli 8 viikkoa, hinta n. 300 euroa vuodessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4458
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      156
      3352
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      58
      2667
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2584
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      133
      2487
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1903
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1721
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1636
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1590
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      38
      1293
    Aihe