Miksei yhdessäkään ok-talossa ole molokkia

onmuovillahintaa

No, kun niissä ei ole lahjottuja isännöitsijöitä. Meille hommattiin molokit ja pienen säiliön, alle 600litran, tyhjennys isolla nosturijäteautolla maksaa yli 30€. Ennen isomman 660l pyörillä olevan astian tyhjennys maksoi 10€. Kerran viikossa tyhjennetään. Molokin tyhjennys hinta vuodessa 1500€, vanhan astian 500€. Mutta onhan se niin nätti oikein isot mainokset kyljessä....Koskahan tulee lakimuutos ettei molokkeja saa käyttää, niihin voi tiputtaa mitä vaan ja pois ei saa....

10

4776

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • otaselvääväitteellesi

      Oletko ajatellut,että ison 5000l syväkeräyssäiliön tyhjennysväli on pitempi kuin normi jätelaatikon?Siinä säästyy vuodessa pitkä penni.

      Jk.Kaikki syväkeräyssäiliöt eivät ole Molokin.

    • minäolenajatellut

      No en ole nähnyt tuota 5000 l. säiliötäkään yhdenkään ok-talon pihalla. Sehän on 8x isompi kuin 660 l. Iso kustannus hommata nuin iso molokki ja entäpä tuo muovipussi siellä sisällä, kauanko kestää ratkeamatta yli 5000 kilon kuormia. Haju. ym.
      Kuule. Sinä se et ole ajatellut. Tänään juurikin kiertelimme ok-taloalueita niin yhdessäkään (hienommissakaan) taloissa ei ollut molokkia.

      • tättärää_pippijuuu

      • googlettamallatietää

        Taloyhtiöiden pihoille voi laittaa ja sisällä ei ole muovipussia varsinaisesti,vaan suuri muovikankaasta valmistettu kestävä säkki.


      • vmmm

        Vei painaa tuon 5000 kg sitäkö laitat jäteastioihin? Sekajäte ei paljon paina.


      • vmmm

        Siis vesi


    • Anonyymi

      Molokit on kerääjän kannalta hitaita ja hankalia kerätä, erityisesti talvella. Niiden narut ja pussit jäätyvät helposti, ja sitten niitä sulatellaan taloyhtiön laskuun. Talvella niiden kunnollinen asettelu takaisin on välillä mahdotonta lumen ja jään takia. Lumi painuu raoista sisään ja nollakelin käydessä ja sitten ilman jäätyessä uudelleen ongelma on syntynyt. Niiden lumien ja jään putsaus ei kuulu kerääjälle, koska siinä palaa aikaa liikaa. Oikea osoite valituksille on kiinteistöhuolto tai asukkaat itse.

      Pihasuunittelijat sijoittavat ne monesti ihan järjettömiin paikkoihin. Niille pääsy pakkareilla on eteenkin talvella on haastavaa. Lisäksi monet asukkaat eivät ymmärrä, että autoansa ei voi jättää ihan siihen molokin viereen. Joissain tapauksissa se viimeinen parkkipaikka on jopa siinä ihan edessä. Viimeistään lumikasojen tullessa pihoille on joskus pakko jättää tyhjennys väliin. Pahimmissa paikoissa pakarin tullessa paikalle tyhjentämään, on koko tie kiinteistölle poikki noston ajan. Tila on niin pieni että asukkaat eivät pääse pihalle ja pois sinä aikana.

      On paljon paikkoja mihin molokit sopivat, siis sinne missä on iso piha ja tilaa on.
      Mutta…
      Näiden valmistajat ja myyjät kieltävä ongelmat ja vähättelevät niitä. Älkää sokeana uskoko niitä, voin kokemuksesta sanoa, että monissa tapauksissa perinteiset astiat ovat ehdottomasti nopeampia kerätä ja lopulta molokki ongelmien sattuessa halvempi ratkaisu. Erityisesti ahtaataille pihoille, en edes suunnittelisi molokkeja.

      • Anonyymi

        Noitahan laitellaan just, kun ei ole tilaa kunnon jätehuoneelle/jätekatokselle.... ml. tila roska-autolle siinä jätehuoneen vieressä... tai vanha jätekaton on liian lähellä rakennusta ja pitäisi sen vuoksi paloeristää (maksaa ja ulkomitat kasvaa tai sisätilat pienenee).

        Melkoisen kalliita nämä "rakenna uusi paloeristetty jätekatos" operaatiot. Joten molokkia pukkaa.... vaikka näkyy kesälläkin tyhjennys olevan aikamoinen operaatio.

        Ai niin, olisi vielä kolmaskin vaihtoehto. Ei halpa tämäkään. Molokin tyyliset "lastausluukut" maanpinnalla, mutta jätteet tippuvat maan alla olevaan konttiin/vaihtolavaan. Tässä pitää olla nostinlaite, joka nostaa koko vaihtolava sen päällä oleva kansi plus ne jätekuilut taideteoksen ylös, jotta kuorma-auto pääsee koppaamaan vaihtolavan kyytiin.


      • Anonyymi

        Yhtiössämme on yhteensä 12 Molok astiaa. 6kpl 5m3 ja 6kpl 800 L. Koskaan ei ole ollut murheita jäätymisestä tai lumesta. Mukava kun roskat mahtuvat ja ova siistejä pihassa. Ennen oli iso peltinen kannellinen vaihtolava ja irrallisia muovilaatikoita. Paluuta ei ole.


    • Anonyymi

      Yhdessäkään ok-talossa ei ole Molokkia koska ne eivät tarvitse niin isoa keräyssäiliötä. Minulla on 2 keräysastiaa, jotain 2 x 240 litraa. Tyhjennysväli 8 viikkoa, hinta n. 300 euroa vuodessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      22
      5091
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      4433
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      102
      1314
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1310
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1220
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1094
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      913
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      855
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      793
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      779
    Aihe