Löysin uuden turvatuotteen netistä

simokosonen

Löysin semmoisen turvavehkeen kuin spinne turvaranneke facebookista vaimolle turvaksi, mutta on tullut laitettua jo ne itsellekin iltaisin kun menen koiran kanssa lenkille. rannekkeissa on pienet terävät piikit piilossa joilla voi torjua jos joku käy päälle. yksinkertainen mutta hyvä!

4

276

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laillisuudenkannattaja

      Mie vuoan tässä oon kattellu sammaa tuotetta, mut mites tän tuotteen laillisuus? Saakos tuota ny oikeesti käyttää, vai tulleeko siitä kauheet laskut perrää, jos tuo mahdollinen päälle karkaaja nostais vaatimukset ton tuotteen käytön takia aiheutuneesta kivusta ja mahdollisista haavoista?

    • dfgdrzv

      En suosittele. Vaikuttaisi olevan susi jo syntyessään. Jos haluat puolustaa henkilökohtaista koskemattomuutta esim. raiskaustilanteessa, on kyseisen laitteen oltava luotettava ja tehokas, en usko tuon täyttävän kumpaakaan vaatimusta. Hyväksi koetut ja testatut voimankäyttövälineet, kuten pippurisumutin, etälamautin etc lamauttavat vastustajan ja mahdollistavat esimerkiksi itsepuolustus tilanteessa paon. Tuo todennäköisimmin vain saa aikaan koston ja enemmän väkivaltaa uhria kohtaan. Hyökkääjällä on yleensä vähintään yhtäpaljon adrenaliinia veressä kuin uhrillakin mahdollisesti myös alkoholia tai huumeita ja neulanpistot eivät siinä tilanteessa tee muuta kuin vihastuta häntä.

      Ongelma tietysti on, että lupaa pippurisumutteeseen on kohtalaisen hankala saada ja etälamautinta ei tällähetkellä Suomessa yksityishenkilö saa kantaa. Vaikka en lupavapaan turvasumuttimenkaan fani ole, on sekin parempi vaihtoehto kuin tämä tuote. Onneksi ainakin facebook sivujen perusteella kyseinen tuote ei ole paljoa suosiota saanut.

      • jybrvvd

        Ai niin, mitä laillisuuteen tulee, niin järjestyslaissa sanotaan seuraavaa:

        10 §

        Toisen vahingoittamiseen soveltuvien esineiden ja aineiden hallussapito

        Seuraavien toisen vakavaan vahingoittamiseen tarkoitettujen tai siihen soveltuvien esineiden tai aineiden hallussapito yleisellä paikalla on kielletty:

        1) teräaseet, rikotut lasiesineet ja muut näihin rinnastettavat viiltämiseen tai pistämiseen soveltuvat esineet;

        2) patukat, ketjut, jouset, vaijerit, kaapelit, pesäpallomailat ja muut näihin rinnastettavat lyömiseen soveltuvat esineet;

        3) tikat, kuulat ja muut näihin rinnastettavat heittämiseen soveltuvat esineet;

        4) syövyttävät sekä toisen vakavaan vahingoittamiseen taikka lamauttamiseen soveltuvat aineet;

        5) ilma-aseet, jousitoimiset aseet, harppuunat, ritsat, puhallusputket ja muut näihin rinnastettavat ampumiseen soveltuvat esineet;

        6) terveydelle vaaralliset laserosoittimet.

        Joten tiukan tulkinnan mukaan kyseinen tuote ei välttämättä ole edes laillinen, tosin uskon ettei näin tiukkaa tulkintaa tehtäisi. Selvinnee jos joku joskus oikeuteen kyseisen esineen hallussapidosta tai käytöstä joutuu.


    • ase-kouraan

      Mitä turhaan minä hankin muksulle 38 revolverin laittoman. Se ei mitään saa kuitenkaan listiessä raiskaajan ja muksu osaa pitää suunsa kiinni mistä sai sen. Tai vaikka poikakaveri antoi ja se tietenkin tumma:=)Periaatteessa mielummin linnaan menen kun mamu raiskaa tyttäreni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      48
      1032
    2. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      17
      969
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      841
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      759
    5. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      727
    6. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      59
      621
    7. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      203
      618
    8. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      102
      604
    9. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      188
      572
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      90
      538
    11. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      259
      476
    12. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      461
    13. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      85
      448
    14. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      36
      408
    15. Aika on tuonut järkeä

      Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,
      Järki ja tunteet
      42
      403
    16. 28
      377
    17. Persut eivät uskaltaneet tulla ulos

      Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9
      Perussuomalaiset
      142
      376
    18. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      43
      372
    19. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      5
      368
    20. Miten viikonloppu meni

      Mielestäsi? Tapasitko kaivatun? Jos, etenivätkö asiat?
      Ikävä
      29
      348
    Aihe