Löysin uuden turvatuotteen netistä

simokosonen

Löysin semmoisen turvavehkeen kuin spinne turvaranneke facebookista vaimolle turvaksi, mutta on tullut laitettua jo ne itsellekin iltaisin kun menen koiran kanssa lenkille. rannekkeissa on pienet terävät piikit piilossa joilla voi torjua jos joku käy päälle. yksinkertainen mutta hyvä!

4

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laillisuudenkannattaja

      Mie vuoan tässä oon kattellu sammaa tuotetta, mut mites tän tuotteen laillisuus? Saakos tuota ny oikeesti käyttää, vai tulleeko siitä kauheet laskut perrää, jos tuo mahdollinen päälle karkaaja nostais vaatimukset ton tuotteen käytön takia aiheutuneesta kivusta ja mahdollisista haavoista?

    • dfgdrzv

      En suosittele. Vaikuttaisi olevan susi jo syntyessään. Jos haluat puolustaa henkilökohtaista koskemattomuutta esim. raiskaustilanteessa, on kyseisen laitteen oltava luotettava ja tehokas, en usko tuon täyttävän kumpaakaan vaatimusta. Hyväksi koetut ja testatut voimankäyttövälineet, kuten pippurisumutin, etälamautin etc lamauttavat vastustajan ja mahdollistavat esimerkiksi itsepuolustus tilanteessa paon. Tuo todennäköisimmin vain saa aikaan koston ja enemmän väkivaltaa uhria kohtaan. Hyökkääjällä on yleensä vähintään yhtäpaljon adrenaliinia veressä kuin uhrillakin mahdollisesti myös alkoholia tai huumeita ja neulanpistot eivät siinä tilanteessa tee muuta kuin vihastuta häntä.

      Ongelma tietysti on, että lupaa pippurisumutteeseen on kohtalaisen hankala saada ja etälamautinta ei tällähetkellä Suomessa yksityishenkilö saa kantaa. Vaikka en lupavapaan turvasumuttimenkaan fani ole, on sekin parempi vaihtoehto kuin tämä tuote. Onneksi ainakin facebook sivujen perusteella kyseinen tuote ei ole paljoa suosiota saanut.

      • jybrvvd

        Ai niin, mitä laillisuuteen tulee, niin järjestyslaissa sanotaan seuraavaa:

        10 §

        Toisen vahingoittamiseen soveltuvien esineiden ja aineiden hallussapito

        Seuraavien toisen vakavaan vahingoittamiseen tarkoitettujen tai siihen soveltuvien esineiden tai aineiden hallussapito yleisellä paikalla on kielletty:

        1) teräaseet, rikotut lasiesineet ja muut näihin rinnastettavat viiltämiseen tai pistämiseen soveltuvat esineet;

        2) patukat, ketjut, jouset, vaijerit, kaapelit, pesäpallomailat ja muut näihin rinnastettavat lyömiseen soveltuvat esineet;

        3) tikat, kuulat ja muut näihin rinnastettavat heittämiseen soveltuvat esineet;

        4) syövyttävät sekä toisen vakavaan vahingoittamiseen taikka lamauttamiseen soveltuvat aineet;

        5) ilma-aseet, jousitoimiset aseet, harppuunat, ritsat, puhallusputket ja muut näihin rinnastettavat ampumiseen soveltuvat esineet;

        6) terveydelle vaaralliset laserosoittimet.

        Joten tiukan tulkinnan mukaan kyseinen tuote ei välttämättä ole edes laillinen, tosin uskon ettei näin tiukkaa tulkintaa tehtäisi. Selvinnee jos joku joskus oikeuteen kyseisen esineen hallussapidosta tai käytöstä joutuu.


    • ase-kouraan

      Mitä turhaan minä hankin muksulle 38 revolverin laittoman. Se ei mitään saa kuitenkaan listiessä raiskaajan ja muksu osaa pitää suunsa kiinni mistä sai sen. Tai vaikka poikakaveri antoi ja se tietenkin tumma:=)Periaatteessa mielummin linnaan menen kun mamu raiskaa tyttäreni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      164
      4401
    2. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      26
      3203
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      138
      2721
    4. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      25
      2318
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      60
      2204
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1898
    7. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      30
      1714
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      39
      1705
    9. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      64
      1320
    10. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      34
      1171
    Aihe