Tee näin:
Sovi vanhempiesi kanssa, että lapsesi muuttaa heidän luokseen asumaan. Lapsen kannatttaa kysyttäessä mainita ettei tykkää asua kotonaan. Tämän jälkeen lapsi vain lähettää toimeentulotukihakemuksen sosiaalitoimistoon joka maksaa hänestä 485 € kuukaudessa, eivätkä isovanhempienkaan tulot vaikuta summan suuruuteen toisin kuin vanhempien tulot toimeentulotukea maksettaessa!
Sovi vanhempiesi kanssa, että lapsesi muuttaa heidän luokseen asumaan. Lapsen kannatttaa kysyttäessä mainita ettei tykkää asua kotonaan. Tämän jälkeen lapsi vain lähettää toimeentulotukihakemuksen sosiaalitoimistoon joka maksaa hänestä 485 € kuukaudessa, eivätkä isovanhempienkaan tulot vaikuta summan suuruuteen toisin kuin vanhempien tulot toimeentulotukea maksettaessa!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Toimiikohan, jos lykkään tyttären tädilleen. Maksaako myös hänelle?
Ei sillä taida olla merkitystä missä lapsi asuu. Sovitte vaan tädin kanssa järjestelyistä. Vaikka sitten asuisi sinun luonasi. Se ei vaikuta hänen tuloihinsa mitenkään. Jos lapsi asuu luonasi niin sosiaalitoimi maksaa toimentulotukena huomattavasti vähemmän, ja tulosi vaikuttavat määrään.
Kyllähän toimeentulotuki on yksinhuoltajalle isompi kuin yksinäiselle ja lapsen perusosa vielä päälle. Vaikuttaa myös asumistukeen. Jos lapsi on kirjoilla jossain muualla, niin asunto tulee helposti liian suureksi ja kaliiksi ja asumistuki laskee. Ei ala-ikäinen lapsi saa itsenäisesti toimeentulotukea. Ja vanhemmilla on aina elatusvelvollisuus.
Tämä 485€ maksetaan vaikka olisit hyvätuloinen etkä tarvitse toimeentulotukea.
Kyllä! Ala-ikäinen tosiaankin. Jos se sitten kiertääkin sukulaisen tilin kautta, niin voittoa tulee mukavasti kuitenkin.
Mikäli saat toimeentulotukea itsellesi, niin silti tuo summa on huomattavasti suurempi. Esim 15-vuotiaan perusosa on 339,85 joka tarkoittaa 145,65 € vähemmän. Yksinhuoltajakorotus on ainoastaan 48,55.
Köyhä toimeentulotukiasiakas siis hyötyy vain 97,1 €.
Mikäli olet hyvätuloinen etkä saa toimeentulotukea saa on hyöty 485 €.
Tämä ei pidä paikkaansa. Minä saan työmarkkinatukea, korotettua päivärahaa ja 9 euroa kulukorvausta. Sosiaalitoimisto antaa kerran kolmessa kuukaudessa minulle 45 euroa.
Vuokrani on kohtuullisen edullinen, noin 100 euroa kuussa omasta pussista.
Ei tässä ole kyseessä sinulle maksettava tuki vaan lapselle.
Tulosi eivät vaikuta lapselle maksettavaan summaan
Tosin on niin, että vanhemman pitää tukea jopa 18-vuotta täyttäneenkin lapsensa opiskelua jollei tällä ole suoritettuna toisen asteen tutkintoa.
Oikeuden päätös: http://www.toimeentulotuki.net/2009/ttt-18v.php
-vanhempien maksettava määrä riippuu heidän tuloistaan. Asuipa lapsi sitten tädillään tai isovanhemmillaan.
Väärinhän tuo on, siitä ei pääse mihinkään. Kenties jonkun tuomarin ja päättäjien omat lapset oivaltaisivat saman rahastuskeinon. Mitenköhän pitkään tuota opiskelua voi jarrutella, kun pappa betalar.
Pitänee kertoa asiasta asianomaisille :)
Se tietenkin hieman ikävää että tuollaisen "sopimuksen" teko maksaa 400€