Sellasta asiaa kysyn että minkälaisia tapoja muissa uusioperheissä on liikenteeseen sekä turvallisuuteen liittyen on joissa monta lasta? (esim. äidin puolelta kolme lasta ja isän puolelta yksi lapsi)
havahduin aiheeseen koska pimeät illat tekevät liikkumisen/ huomioimisen vaikeammaksi kuin muussa olosuhteissa.
toinen aikuinen haluaisi pukea koko lapsi katraalle esim. lasten huomioliivit kävely lenkillä päälle ja toinen ei (toinen osapuoli ei nää asiaa niin tärkeänä). kysymyksessä on todella uusi uusioperhe ja yhteisiä tapoja vasta "opetellaan" käytännössä. 4:stä lapsesta kaksi ovat erityislapsia/käytös häiriöisiä.
Miten näette esim. huomio liivien käytön/ näettekö ne paremmin kuin esim. vaalean takin lapsen päällä liikenteessä?
minusta on päivän selvää että niinkuin nimikin jo sanoo että huomio liivi herättää enemmän huomiota kuin mikään muu vaalea asuste päivällä jo värinsä takia/ illalla paksujen heijastimien ansiosta.
toinen osapuoli väittää että:" kyllä mä ainakin nään vaatteen kuin vaatteen yhtä hyvin?."
olemme siis erimieltä aiheesta täysin? :D
mielenkiinnolla odotan vastauksia aiheeseen, näkyykö huomioliivi paremmin muulle liikenteelle päivällä sekä illalla kuin mikään muu lasten vaate??? vai näettekö yhtä hyvin, olkoon päällä mitä vaan. vai onko tämä koko aihe vaan pelkästää tyypillistä kiistaa mies aivojen vs. nais aivojen välillä?
ps. Lapsilla on toki heijastimia käytössä normaalissa ulkovaatteissa.
Pienten turvallisuus / huomiointi liikenteessä.
Benizakura87
1
133
Vastaukset
- turvamutsi
Itselläni on kahdet kaksoset (4 veet ja 2 veet) ja mieheni puolelta 1,5v ja 3v. Lapsillamme on käytössä talutusvaljaat ja heijastimia. Jos on vielä enemmän pieniä lapsia, niin on sellasia "talutusletka", mikä on pitkä nuora, mis on lenkkejä, joista lapsi pitää kiinni. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834423Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243058Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392854Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1162615Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172499Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1122248Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka362171- 132104
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142005Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281707