Lapselle hammaslaminatit?

Semppa

ulta lohkes puolet etuhampaista (rautahampaat) jalkapallopelissä kun törmäsin vastustajan maalivahtiin. Nyt kun näissä on se muovipaikka, väri on eri kun oikeassa hampassa ja nyt etuhampaitten välissä on pieni kolo, jota ei ennen ollut, ja hammas on kolmion muotoinen. Haluaisin laminaatit jo, että hampaanpuolikas ja muovipaikka olisivat saman värisiä, ja että koloa ei olisi. En jaksa odottaa että olen täysi-ikäinen. Kysyin hammaslääkäriltä viime kerralla, että saisinko ottaa laminaatit. Hän sanoi että pitää odottaa että kasvu loppuu. Sitten kysyin että voitaisiinko kolo ottaa pois hampaiden välistä, hän sanoi että niistä tulisi silloin liian leveät. Eihän mulla ees ollu siinä väliä kun oli vielä omat hampaat? Lääkäri sanoi että hampaat/tai leuka (En muista) vielä kasvaa. Jos mulla olis ollu viel omat hampaat, niin tulisiko hampaisiin rako, kun leukani kasvaa? Eihän?

Haluasin myös saada jotain tietoa, että miten laminaatin asennus tehdään.

1

524

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hammaslääkäri

      Jos asia vaivaa sinua kovasti, pyydä hammaslääkäriltäsi, että paikka uusitaan ja hampaan muoto muutetaan muovilla. Yleensä kolon hampaiden välissä voi sulkea muovilla ilman että hammasta juurikaan preparoidaan. Muovi siis liimataan vain hampaan pälle. Muuttuneeseen profiiliin kestää hieman tottua, etuhampaat tekevät ulkonäköön yllättävän ison muutoksen.

      Laminaatteja ei yleensä suositella nuorille ja kasvuiässä ei kannata vielä tehdä kiinteitä proteettisia ratkaisuja, sillä leuka kasvaa. Kasvu jatkuu pojilla vielä yli parikymppiseksi asti, tytöillä kasvu loppuu aikaisemmin. Muovillakin saa nykyään korjattua kauniisti. Usein nuorena korjataan muovilla ja vasta sitten vähän vanhempana, siinä 40-vuotiaana suunnilleen tehdään laminaatit. Ideana on se, että hammaskudosta pyritään säilyttämään mahdollisimman pitkään, jotta hampaat säilyisivät koko elinajan.

      Laminaatteja varten hampaan näkyvästä osasta hiotaan/kuoritaan muutama milli pois kauttaaltaan. Tämän jälkeen otetaan jäljennös hionnoista ja muusta hampaistosta ja lähetetään jäljennös teknikolle, joka valmistaa laminaatit. Valmistuksen välissä hiotun hampaan suojana on väliaikainen laminaatti, joka on esteettisesti vähän kömpelö, mutta kuitenkin ihan hampaan värinen. Seuraavalla käynnillä teknikon valmistamat laminaatit sovitetaan ja niitä mahdollisesti muokataan hieman. Jos laminaatti istuu hyvin, se sementoidaan kiinni, poistetaan sementtiylimäärät, kiillotetaan ja viimeistellään. Joillain yksityisvastaanotoilla voi olla suukamera ja laite, jossa laminaatti voidaan valmistaa saman vastaanottokäynnin yhteudessä ja sementoida paikalleen samantien. Teknikolla tehrävät työt ovat kuitenkin kauniimpia, sillä ne maalataan keramiikkaväreillä, kiiltopoltetaan ja tehdään oikein luonnollisen ja kauniin näköisiksi.

      Tässä kuva laminaattihionnoista: http://www.lindent.fi/sites/default/files/111112.jpg

      Tässä kuva valmiista laminaateista: http://www.lindent.fi/sites/default/files/111114.JPG

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4188
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3163
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1348
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      929
    6. 134
      921
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe