Lapselle hammaslaminatit?

Semppa

ulta lohkes puolet etuhampaista (rautahampaat) jalkapallopelissä kun törmäsin vastustajan maalivahtiin. Nyt kun näissä on se muovipaikka, väri on eri kun oikeassa hampassa ja nyt etuhampaitten välissä on pieni kolo, jota ei ennen ollut, ja hammas on kolmion muotoinen. Haluaisin laminaatit jo, että hampaanpuolikas ja muovipaikka olisivat saman värisiä, ja että koloa ei olisi. En jaksa odottaa että olen täysi-ikäinen. Kysyin hammaslääkäriltä viime kerralla, että saisinko ottaa laminaatit. Hän sanoi että pitää odottaa että kasvu loppuu. Sitten kysyin että voitaisiinko kolo ottaa pois hampaiden välistä, hän sanoi että niistä tulisi silloin liian leveät. Eihän mulla ees ollu siinä väliä kun oli vielä omat hampaat? Lääkäri sanoi että hampaat/tai leuka (En muista) vielä kasvaa. Jos mulla olis ollu viel omat hampaat, niin tulisiko hampaisiin rako, kun leukani kasvaa? Eihän?

Haluasin myös saada jotain tietoa, että miten laminaatin asennus tehdään.

1

467

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hammaslääkäri

      Jos asia vaivaa sinua kovasti, pyydä hammaslääkäriltäsi, että paikka uusitaan ja hampaan muoto muutetaan muovilla. Yleensä kolon hampaiden välissä voi sulkea muovilla ilman että hammasta juurikaan preparoidaan. Muovi siis liimataan vain hampaan pälle. Muuttuneeseen profiiliin kestää hieman tottua, etuhampaat tekevät ulkonäköön yllättävän ison muutoksen.

      Laminaatteja ei yleensä suositella nuorille ja kasvuiässä ei kannata vielä tehdä kiinteitä proteettisia ratkaisuja, sillä leuka kasvaa. Kasvu jatkuu pojilla vielä yli parikymppiseksi asti, tytöillä kasvu loppuu aikaisemmin. Muovillakin saa nykyään korjattua kauniisti. Usein nuorena korjataan muovilla ja vasta sitten vähän vanhempana, siinä 40-vuotiaana suunnilleen tehdään laminaatit. Ideana on se, että hammaskudosta pyritään säilyttämään mahdollisimman pitkään, jotta hampaat säilyisivät koko elinajan.

      Laminaatteja varten hampaan näkyvästä osasta hiotaan/kuoritaan muutama milli pois kauttaaltaan. Tämän jälkeen otetaan jäljennös hionnoista ja muusta hampaistosta ja lähetetään jäljennös teknikolle, joka valmistaa laminaatit. Valmistuksen välissä hiotun hampaan suojana on väliaikainen laminaatti, joka on esteettisesti vähän kömpelö, mutta kuitenkin ihan hampaan värinen. Seuraavalla käynnillä teknikon valmistamat laminaatit sovitetaan ja niitä mahdollisesti muokataan hieman. Jos laminaatti istuu hyvin, se sementoidaan kiinni, poistetaan sementtiylimäärät, kiillotetaan ja viimeistellään. Joillain yksityisvastaanotoilla voi olla suukamera ja laite, jossa laminaatti voidaan valmistaa saman vastaanottokäynnin yhteudessä ja sementoida paikalleen samantien. Teknikolla tehrävät työt ovat kuitenkin kauniimpia, sillä ne maalataan keramiikkaväreillä, kiiltopoltetaan ja tehdään oikein luonnollisen ja kauniin näköisiksi.

      Tässä kuva laminaattihionnoista: http://www.lindent.fi/sites/default/files/111112.jpg

      Tässä kuva valmiista laminaateista: http://www.lindent.fi/sites/default/files/111114.JPG

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      165
      4428
    2. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      26
      3203
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      138
      2721
    4. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      25
      2328
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      60
      2204
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1918
    7. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      31
      1724
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      39
      1705
    9. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      64
      1320
    10. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      34
      1181
    Aihe