hoitokodit

huoltomiesc

ei nyt suoranaisesti moiti hoitokoteja enkä vanhustyön tekijöitä yleensä..koska en tunne alaa...lehdessä vaan kirjoitetaan päivittäin kurjasti? kerron vaan mitä oma etelä-pohjanmaalla asuva äitini 68v sanoi tuossa muutama viikko sitten.hän ei suostu menemään hoitokotiin,ei huoli kotihoitoa...käy kyllä taxilla sairaalassa.mutta ei missään tapauksessa suostu viipymään perheeni luona muutamaa päivää kauempaa vaivoina.pani minut vannomaan että lähtö pitää tulla omassa torpassa eikä kenenkään muiden vaivoina jonkun hietaneekerin pestävänä..mun mielestä vanhoja ihmisiä pitää kunnioittaa? jos he ovat hoitokodissa hoitaa kunnolla? jos kotona turvata hoito myös?

4

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3000003

      Sinä sitten kunnioitat ihmisiä nimittelemällä

      vaivoina jonkun hietaneekerin pestävänä..

      Rasistilla rasistin tavat.

    • SOTEtuleeKiitos

      Noin hyväkuntoinen äiti saakin asua kotona kun kerran hoitaa itsensä.

      Tunnen monta 90-95 vuotiasta jotka asuvat kodeissaan. Koti on oikea paikka asua niin kauan kuin siellä pärjää vaikka kotiavun turvinkin.

      SOTE uudistus on tulossa ja se poistaa hoitolaitokset ja siirtää kaikki vanhukset kotihoitoon pikkuhiljaa.

      Eipähän tarvi enää morkata hoitajia kun omainen saa kantaa kortensa kekoon ja palkata yksityisiä hoitamaan vaikka 10 kappaletta tunnin välein.

      Kyllä työttömäksille jääville hoitajille on työttömyyskorvaus varaa maksaa kun kerran partalapset matutkin elätetään.

      Saa moni loppuun ajettu hoitajakin vihdoin rauhan omaisten kitinältä.

      Sinä et kitissyt mutta kun selaat palstoja kitinä on kammottavaa, työ epäkiitollista vaikka kuinka tekisit niin kaikille ei kelpaa. Ja turpiinkin tulee kun vanhus välillä lyö ja sylkee vaikka kuinka kauniisti puhuisit.

    • poisnukkui

      Kyllä muistisairas ihminen, sylkee, lyö jne...
      Mutta, se on niin paljon myöskin hoitajasta kiinni.
      Jotkut hoitajat, tulevat hoidettavan huoneeseen ja huutavat hoidokeilleen, että talon toiseenpäähän kuuluu. Toiset taas ottavat vanhasta ihmisestä kiinni, niin rajullakädellä, että kuvitteleeko olevan "jauhosäkki".

      Sitten jos mennään saattohoito puolelle.
      Siellä vanhusta käydään ovenraosta kurkkaamassa kerran kolmessatunnissa. Kuolla saa siis ihan kenenkään piittaamatta, pois meni.
      Pahimmassa tapauksessa huomataan vasta aamulla, kun ovesta oli vain luikattu ja luultu että nukkuu. Pois nukkui.

    • kukkuuvain

      Minä hoidin ison lapsilauman ja nyt se lapsilauma pitää peukkua pystyssä koska se ukkeli kuuppaa, että pääsee osingoille.

      Ei teistä itsestä hoitajiksi ole mutta noita elantonsa tienaavia vanhushoitajia te pyritte teilaamaan ja siitä saa pientä henkistä tyydytystä.

      Syykin on, kun muka oman vanhuksen puolesta. Kunhan käytte katsomassa, onko se papuli mennyt huonommaksi niin pesisitte edes ne likaamanne astiat.

      Mulla kolme aikuista tytärtä eikä yhtä kertaa ole kukaan niistä edes pyhkinyt pölyjä tai muutenkaan siivonnut 10 v. aikana, yksin asuessani.

      Ainut vanhuksen olemassaolon tarkoitus teille on opettaa lapsenlapsille, että vanhus on tyhmä eikä ymmärrä mitään. He tietävät itse parhaiten miten sen paapan on paras elää.

      Kovaa tekstiä mutta anonyyminä tämän kirjoitan. Feispuukishan niillä on kaikki tututkin anonyyminä. Saavatpa nähdä kuinka monta saattajaa niistä anonyymeistä tulee heidän arkkuaan saattamaan, viimeiselle matkalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      72
      4918
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3525
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      40
      3356
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      50
      2873
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2738
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2189
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      24
      2071
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      199
      1980
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      398
      1591
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1488
    Aihe