hoitokodit

huoltomiesc

ei nyt suoranaisesti moiti hoitokoteja enkä vanhustyön tekijöitä yleensä..koska en tunne alaa...lehdessä vaan kirjoitetaan päivittäin kurjasti? kerron vaan mitä oma etelä-pohjanmaalla asuva äitini 68v sanoi tuossa muutama viikko sitten.hän ei suostu menemään hoitokotiin,ei huoli kotihoitoa...käy kyllä taxilla sairaalassa.mutta ei missään tapauksessa suostu viipymään perheeni luona muutamaa päivää kauempaa vaivoina.pani minut vannomaan että lähtö pitää tulla omassa torpassa eikä kenenkään muiden vaivoina jonkun hietaneekerin pestävänä..mun mielestä vanhoja ihmisiä pitää kunnioittaa? jos he ovat hoitokodissa hoitaa kunnolla? jos kotona turvata hoito myös?

4

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3000003

      Sinä sitten kunnioitat ihmisiä nimittelemällä

      vaivoina jonkun hietaneekerin pestävänä..

      Rasistilla rasistin tavat.

    • SOTEtuleeKiitos

      Noin hyväkuntoinen äiti saakin asua kotona kun kerran hoitaa itsensä.

      Tunnen monta 90-95 vuotiasta jotka asuvat kodeissaan. Koti on oikea paikka asua niin kauan kuin siellä pärjää vaikka kotiavun turvinkin.

      SOTE uudistus on tulossa ja se poistaa hoitolaitokset ja siirtää kaikki vanhukset kotihoitoon pikkuhiljaa.

      Eipähän tarvi enää morkata hoitajia kun omainen saa kantaa kortensa kekoon ja palkata yksityisiä hoitamaan vaikka 10 kappaletta tunnin välein.

      Kyllä työttömäksille jääville hoitajille on työttömyyskorvaus varaa maksaa kun kerran partalapset matutkin elätetään.

      Saa moni loppuun ajettu hoitajakin vihdoin rauhan omaisten kitinältä.

      Sinä et kitissyt mutta kun selaat palstoja kitinä on kammottavaa, työ epäkiitollista vaikka kuinka tekisit niin kaikille ei kelpaa. Ja turpiinkin tulee kun vanhus välillä lyö ja sylkee vaikka kuinka kauniisti puhuisit.

    • poisnukkui

      Kyllä muistisairas ihminen, sylkee, lyö jne...
      Mutta, se on niin paljon myöskin hoitajasta kiinni.
      Jotkut hoitajat, tulevat hoidettavan huoneeseen ja huutavat hoidokeilleen, että talon toiseenpäähän kuuluu. Toiset taas ottavat vanhasta ihmisestä kiinni, niin rajullakädellä, että kuvitteleeko olevan "jauhosäkki".

      Sitten jos mennään saattohoito puolelle.
      Siellä vanhusta käydään ovenraosta kurkkaamassa kerran kolmessatunnissa. Kuolla saa siis ihan kenenkään piittaamatta, pois meni.
      Pahimmassa tapauksessa huomataan vasta aamulla, kun ovesta oli vain luikattu ja luultu että nukkuu. Pois nukkui.

    • kukkuuvain

      Minä hoidin ison lapsilauman ja nyt se lapsilauma pitää peukkua pystyssä koska se ukkeli kuuppaa, että pääsee osingoille.

      Ei teistä itsestä hoitajiksi ole mutta noita elantonsa tienaavia vanhushoitajia te pyritte teilaamaan ja siitä saa pientä henkistä tyydytystä.

      Syykin on, kun muka oman vanhuksen puolesta. Kunhan käytte katsomassa, onko se papuli mennyt huonommaksi niin pesisitte edes ne likaamanne astiat.

      Mulla kolme aikuista tytärtä eikä yhtä kertaa ole kukaan niistä edes pyhkinyt pölyjä tai muutenkaan siivonnut 10 v. aikana, yksin asuessani.

      Ainut vanhuksen olemassaolon tarkoitus teille on opettaa lapsenlapsille, että vanhus on tyhmä eikä ymmärrä mitään. He tietävät itse parhaiten miten sen paapan on paras elää.

      Kovaa tekstiä mutta anonyyminä tämän kirjoitan. Feispuukishan niillä on kaikki tututkin anonyyminä. Saavatpa nähdä kuinka monta saattajaa niistä anonyymeistä tulee heidän arkkuaan saattamaan, viimeiselle matkalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      62
      5182
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3457
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe