Kysyn täältä jos joku tietäisi; Tulee ilmoitus veronpalautuksen ulosmittauksesta, mutta olemassa myös lasku jossa on kummassakin saatavassa sama asianumero, ja summa. Eräpäivänä 16.11.
Eli nyt kun nuo maksaa pois 16.11 mennessä, niin ilmeisesti ne myös ulosmitataan veronpalautuksessa, koska ilmoitus on jo annettu kellon aika.
Miten voikin olla mahdollista, ulosmittaus tehdään vaikka laskun eräpäivä ei ole mennyt edes umpeen?! Soittamalla varmasti selviäisi, mutta ei ole omakohtainen keissi.
Eli nyt kun nuo maksaa pois 16.11 mennessä, niin ilmeisesti ne myös ulosmitataan veronpalautuksessa, koska ilmoitus on jo annettu kellon aika.
Miten voikin olla mahdollista, ulosmittaus tehdään vaikka laskun eräpäivä ei ole mennyt edes umpeen?! Soittamalla varmasti selviäisi, mutta ei ole omakohtainen keissi.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kannattaa maksaa eräpäivänä, jos mahdollista.
Jos sitten vievät sen lisäksi veronpalautuksesta niin laittaa vaikka sähköpostitse oikaisupyynnön.
Veronpalautuksen ulosmittaus eli mätkyt. Oletko jättänyt maksamatta? Ote on kuluneen vuoden tuloista. Jätä vain yhä edelleen se maksamatta, jolloin menee luottotiedot ja tulevien vuosien veronpalautuksia saat vaan haaveilla - ne menevät suoraan ulosoton lyhennykseen. Voivat ulosmitata myös eläkkeestä!
...Ulosottovirastosta tulee sinulle netpostiin kirjettä, jos heillä on sinulle asiaa.
Kyse ei ole mätkyistä, kahdesta peruslaskusta! Joista tullut lasku eräpäivä 16.11, mutta myös ulosmittauspäätös veronpalautuksista, 3.12 klo. 11.00. SItähän tässä äidyttiin ihmetteeleen miten voidaan tehdä ulosmittauspäätös kun eräopäiväkään ei vielä ole ummessa, pakko olla kyseessä samat maksut kun asianrot täsmää, sekä summat.
Juu juu, jokin ei ny ttäsmää eli et kerro kaikkea. Alkuperäinen eräpäivä on ollut 3 kuukautta sitten...eihän mitään laskua peritä ulosotossa ellei se ole kuukausia myöhässä. Tai sitten kyse on jostakin virheestä.
Muuta en tiedä, kun tullut Lasku ulosotosta jonka eräpäivä on tuo 16.11, ja myöskin ilmoitus veronpalautuksen ulosmittaamisesta, 3.12. Ulosmittauksen asianrot noissa kahdessa tapauksessa, samat kun laskussa mikä tullut, jossa siis tuo 16.11 eräpäivä. Kun kyse ei omasta keissistä, kerron mitä tiedän. Eli oma näkemys on että kyseessä sama asia, ja kun tyypillä mahdollisuus hoitaa ne 16.11 mennessä, miksi on tehty jo ulosmittauspäätös. Muuta en keksi kun kyseessä sitten eri maksut, mutta ihmettelen samaa asianroa laskussa ja ulosmittauspäätöksessä.
Neuvoin soittamaan asiaa hoitavalle henkilölle ja jos todellakin kyse samasta asiasta, neuvottelee kummin se sitten hoidetaan; maksamalla eräp. mennessä pois vai heittää laskut mäkeen ja odottaa ulosmittausta.
Luulenpa, että tässä on käynyt seuraavaa:
Veronpalautuksen ulosmittauksesta on tehty päätös, koska uo-miehen täytyy ajoissa (ennen kuin verohallinto laittaa veronpalautukset maksatukseen) ilmoittaa verohallinnolle, että eipäs saakaan maksaa näitä veronpalautuksia tälle yksityishenkilölle, vaan ne pitää maksaa ulosottoon. Maksukielto siis pitää tehdä ajoissa. Ulosottohan ei voi olla varma, että maksaako velallinen ko. laskua, ja kun veronpalautukset ulosmitataan aina, niin ....
Kyse siis ei omasta keissistä, kerron mitä tiedän! parempi varmasti ois soittaa asiaa hoitavalle taholle ja jos todellakin kyse on samasta asiasta joka on mahdollisuus vielä maksaa, ja ulosmittauspäätös tehty, niin selvitellä kummin toimitaan!!
Entäs jos ja kun henkilö maksaa laskun eräpäivään mennessä, voiko uo peruuttaa tuon ulosmittauksen?
Riippuu pärstäkertoimesta.
Noin yleensä tehdään jos luottotiedot on mennyt. Veronpalautuksilla hoitadaan julkiset maksut eli jos jotain terveyskeskusmaksuja tai hammashoitomaksuja maksamatta niin tuo varaus tehdään. Muita laskuja ei noin tehdä.
UO voi peruuttaa ulosmittauksen veronpalautuksestasi jos velat hoidetaan, mieluummin ajallaan eiks niin. Jos peruutus ei kerkiä ajoissa verohallintoon ja veronpalautus ulosmitataan tuona kerrottuna aikana niin se kyllä palautetaan. Omalla kohdalla UO on palautellut aikoinaan erinäisiä summia yleensä 1-2 viikon sisällä. Jos on suuria summia palautettavana niin ainakin minuun oltiin yhteydessä puhelimitse kun siirsivät rahat tililleni.
Nyt on sanottava ettei kyse ole tässä tapauksessa julkisen puolen laskusta, eli tässä kohtaa se käytäntö ei toteudu kyllä.
Edelleen vaan ihmtettyttä miten se ulomittauspäätös on tehty, kun laskussa vielä eräpäivä auki ja henkilöllä mahdollisuus maksaa se. Kyse kun ei ole mistään julkisen puolen laskutuksesta. Herää kysymys jos tämä tapahtuisi henkilölle joka ei ymmärtäisi asia, tai hoksiaisi päällekkäisyyttä, maksettaisiinkohan takaisin koskaan, vaikka menis kahteen kertaan.
Jos ulosotossa on velkoja, veronpalautukset ulosmitataan AINA, riippumatta siitä, onko velka yksityisoikeudellinen vai julkisoikeudellinen. Tuo aiempi vastaus ei pitänyt paikkaansa.
"Edelleen vaan ihmtettyttä miten se ulomittauspäätös on tehty, kun laskussa vielä eräpäivä auki ja henkilöllä mahdollisuus maksaa se. "
Koska suurin osa ulosoton asiakkaista on joko a) maksukyvyttömiä b) maksuhaluttomia (tai kumpaakin). Uo ei voi luottaa siihen, että no tällä kertaa velallinen varmasti maksaa eräpäivään mennessä. Varsinkin kun velallisella on varmasti ollut useita mahdollisuuksia ja reilusti aikaa maksaa velka tähänkin mennessä, silloin kun se on ollut vapaaehtoisessa perinnässä ja vielä silloinkin, kun se on ollut käräjäoikeudessa (oletan, että summaarisesta velkomusasiasta kysymys).
Ja jos veronpalautukset maksetaan tilille ja ne ehditään sieltä nostaa pois, ei uo enää jälkikäteen pääse rahoihin käsiksi.
"Herää kysymys jos tämä tapahtuisi henkilölle joka ei ymmärtäisi asia, tai hoksiaisi päällekkäisyyttä, maksettaisiinkohan takaisin koskaan, vaikka menis kahteen kertaan."
Kyllä maksettaisiin.