Unijukalle

Kesänlapsikaipaavaloon

Rakkaus, työt ja elämä yleensä. Mitä minulle tuodaan? Elämä vakiintunut radalleen, lapset muuttamassa pois. Vakituinen työ. Uutta kaipaan. Minne askeleeni suuntaan? Pysynkö paikoilllani vai saanko kaipaamaani elämääni? Tumma nelikymppinen nainen eloansa pohdiskelee :)

3

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Unijukka15

      kaikille kolmelle alueelle erikseen

      rakkaus
      ylipappi: Pysy tyynenä vaikka joskus ympärilläsi kuohuisikin. Elämän suurin haaste on löytää tie omaan sisimpäänsä. Ole kärsivällinen ja ymmärrä miten menneisyys vaikuttaa nykyhetkeesi. Vastaukset löytyvät kun osaat kuunnella sisintäsi.

      työ
      maljojen kuningatar: Maljojen kuningatar edustaa naista, jolla on syvä intuitio elämään, hän osaa kulkea siis vaistojensa mukaan. Vaistojen ja herkkyyden kautta olisi myöskin hyvä miettiä ihmissuhteita, jotka ovat myöskin työelämässä varsin tärkeitä. Jaa asioita ihmisten kanssa joihin voit luottaa niin saat itsekin enemmän. Kortti tarkoittanee myöskin sitä, että uutta työpaikka hakiessa sinun kannattaisi kiinnittää paljon huomiota myöskin uuden työpaikkasi henkilökemioihin.
      Maljojen kuningatar kertoo myöskin että nyt olisi aika jollakin uudelle elämässä. Mieti miten voisit saada elämääsi uusia näkökulmia ja olla näin mm.paremmin hyödyksi muille ihmisille.

      elämä yleensä
      miekkojen 3: Mikään elämässä ei ole lopulta pysyvää. Kaikki mitä elämässä tulee ja on tullut vastaan täytyy hyväksyä. Joskus on myös aika luopua ylimääräisestä.
      Miekkojen 3 kertoo, että sinussa on syviä tunteita, jotka haluavat nyt päästä pinnalle käsiteltäviksi. Joskus, oikeassa tilanteessa täytyy osata laittaa itsensä alttiiksi. Älä siis ole liikaa puolustuskannalla vaan hyväksy kaikki tunteesi ja ole oikeissa tilanteissa avoin.
      Elät nyt tärkeää aikaa, joitakin asioita on tunne-elämässäsi jotka tarvitsee käsitellä ennen siirtymistä uuteen. Kaikille tunteille ei aina edes löydy selitystä, mutta hyväksy silti erilaiset tunteet ja uskalla myöskin olla joskus haavoittuva. Hiljentyminen ja yksinolo voivat olla aika ajoin sinulle hyväksi tällä hetkellä.

      • Minäjatkan

        Hei ja kiitos ajatuksia herättävästä tulkinnasta. Työpaikkaa en ole vaihtamassa ainakaan oma-aloitteisesti, rakastan työtäni, se on raskasta toisten ihmisten huomioimista ja auttamista. Sinällään olen kuullut, että jatkan samaa kotona ja ubohdan omat tarpeeni ja itseni. Elämä tuntuukin pysähtyneen kodin ja työn välille, johon olen toivonut uusia näköaloja.

        Rakkautta on perheessä monin eri tavoin, ja lasten onnellisuus ja tasa-paino onkin tärkeintä.


    • Unijukka15

      Selvä, aina ei kaikkea nopeasti ymmärrä "Vakituinen työ. Uutta kaipaan." - nämä kun peräjälkeen tulivat niin arvelin, että kaipaat uutta työtä !
      Niin kaikki kortit jotenkin edustivat syviä tunteita. Se millaisia muutoksia kukin tarvitsee (vai tarvitseeko) on tietenkin jokaisen oma asia. Jotakin muutoksiahan elämä aika ajoin kuitenkin tuo. Mutta jos on tyytyväinen niin miksi väkisin muuttamaan asioita?! Ja yleensä ihminen on tyytyväinen aika vähään, eli jos on "liikaa" niin sitten ei olekaan niin tyytyväinen ... Ja liika muutos (varsinkin jos se ei tule "luonnosta") myöskin sekoittaa ihmistä ...
      Toivotan mukavaa loppu vuotta !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      73
      5379
    2. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      35
      2845
    3. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      115
      2286
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      120
      1935
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1869
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1800
    7. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      278
      1337
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      62
      1267
    9. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      53
      1264
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      85
      1130
    Aihe