Unijukalle

Kesänlapsikaipaavaloon

Rakkaus, työt ja elämä yleensä. Mitä minulle tuodaan? Elämä vakiintunut radalleen, lapset muuttamassa pois. Vakituinen työ. Uutta kaipaan. Minne askeleeni suuntaan? Pysynkö paikoilllani vai saanko kaipaamaani elämääni? Tumma nelikymppinen nainen eloansa pohdiskelee :)

3

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Unijukka15

      kaikille kolmelle alueelle erikseen

      rakkaus
      ylipappi: Pysy tyynenä vaikka joskus ympärilläsi kuohuisikin. Elämän suurin haaste on löytää tie omaan sisimpäänsä. Ole kärsivällinen ja ymmärrä miten menneisyys vaikuttaa nykyhetkeesi. Vastaukset löytyvät kun osaat kuunnella sisintäsi.

      työ
      maljojen kuningatar: Maljojen kuningatar edustaa naista, jolla on syvä intuitio elämään, hän osaa kulkea siis vaistojensa mukaan. Vaistojen ja herkkyyden kautta olisi myöskin hyvä miettiä ihmissuhteita, jotka ovat myöskin työelämässä varsin tärkeitä. Jaa asioita ihmisten kanssa joihin voit luottaa niin saat itsekin enemmän. Kortti tarkoittanee myöskin sitä, että uutta työpaikka hakiessa sinun kannattaisi kiinnittää paljon huomiota myöskin uuden työpaikkasi henkilökemioihin.
      Maljojen kuningatar kertoo myöskin että nyt olisi aika jollakin uudelle elämässä. Mieti miten voisit saada elämääsi uusia näkökulmia ja olla näin mm.paremmin hyödyksi muille ihmisille.

      elämä yleensä
      miekkojen 3: Mikään elämässä ei ole lopulta pysyvää. Kaikki mitä elämässä tulee ja on tullut vastaan täytyy hyväksyä. Joskus on myös aika luopua ylimääräisestä.
      Miekkojen 3 kertoo, että sinussa on syviä tunteita, jotka haluavat nyt päästä pinnalle käsiteltäviksi. Joskus, oikeassa tilanteessa täytyy osata laittaa itsensä alttiiksi. Älä siis ole liikaa puolustuskannalla vaan hyväksy kaikki tunteesi ja ole oikeissa tilanteissa avoin.
      Elät nyt tärkeää aikaa, joitakin asioita on tunne-elämässäsi jotka tarvitsee käsitellä ennen siirtymistä uuteen. Kaikille tunteille ei aina edes löydy selitystä, mutta hyväksy silti erilaiset tunteet ja uskalla myöskin olla joskus haavoittuva. Hiljentyminen ja yksinolo voivat olla aika ajoin sinulle hyväksi tällä hetkellä.

      • Minäjatkan

        Hei ja kiitos ajatuksia herättävästä tulkinnasta. Työpaikkaa en ole vaihtamassa ainakaan oma-aloitteisesti, rakastan työtäni, se on raskasta toisten ihmisten huomioimista ja auttamista. Sinällään olen kuullut, että jatkan samaa kotona ja ubohdan omat tarpeeni ja itseni. Elämä tuntuukin pysähtyneen kodin ja työn välille, johon olen toivonut uusia näköaloja.

        Rakkautta on perheessä monin eri tavoin, ja lasten onnellisuus ja tasa-paino onkin tärkeintä.


    • Unijukka15

      Selvä, aina ei kaikkea nopeasti ymmärrä "Vakituinen työ. Uutta kaipaan." - nämä kun peräjälkeen tulivat niin arvelin, että kaipaat uutta työtä !
      Niin kaikki kortit jotenkin edustivat syviä tunteita. Se millaisia muutoksia kukin tarvitsee (vai tarvitseeko) on tietenkin jokaisen oma asia. Jotakin muutoksiahan elämä aika ajoin kuitenkin tuo. Mutta jos on tyytyväinen niin miksi väkisin muuttamaan asioita?! Ja yleensä ihminen on tyytyväinen aika vähään, eli jos on "liikaa" niin sitten ei olekaan niin tyytyväinen ... Ja liika muutos (varsinkin jos se ei tule "luonnosta") myöskin sekoittaa ihmistä ...
      Toivotan mukavaa loppu vuotta !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      190
      3554
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      57
      2217
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      376
      2210
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      43
      2072
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1491
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1251
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1213
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      460
      1202
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      121
      1063
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      59
      1004
    Aihe