hei mistä saisin ruoka-apua , sairautta on niin paljon että ei riitä rahat ruokaan .Asun lutakon alueella
mistä ruokaapua
13
85
Vastaukset
- Yritäppä
Koita jos SPR maloittais pakolaisten seuraksi . Siellä pelaa ja toimii ylläpito korvauksetta.
- dxxxcgv
Seurakuntaan soitat diakonissalle sieltä osaavat neuvoa
- MustaJaffa
Hae kotouttamisavusta ja harkinnanvaraista lisäosaa. Sossusta saat sitten lisää fyffee.
- Ugulubugulu
Marjoja on metsät täynnä.
- Tittelin.tuure
Muuta halvemmalle asuin seudulle, ainiin, sitten sossu maksutkin pienenee...
- leipää
Hei!
Googleta, niin löytyy paikkoja, esim. Sammonkatu 5, JKL on leivänjako ma, ke, pe
klo 11-14.
Ota yhteys srk:aan diakonille, sieltäkin saa ohjeita ja apua, luulisin, että ruokaseteleitäkin saa.
Älä välitä noista ilkeistä viesteistä.
Tulee ne joskus sairaaksi itsekkin.
Jos et pysty kulkemaan ja ole omaa autoa, onko ystävillä autoa?, pyydä reilusti kyytiapua.
Jos ei ole kellään, niin kysy diakonitoimistosta.
Esim. pohjois-savossa citykirkko kuljettaa (tai ainakin kuljetti, en tiedä onko vakiona) pakasteita ja leipää joillekin vanhuksille tai huonokuntoisille kotiin.
Varmasti jostain saat ruokaa ja apua, kun rohkeasti vaan esität asiat.
Ei ole nykyisin häpeä, etkä ole ainoa...leipäjonot vaan kasvavat.
Asun muualla päin Suomea, enkä tarkemmin tunne JKL:ää, mutta nuo tuli ekana mieleen. - 2e3cex
Hah..joku ääliö kirjoitti että marjoja metsät täynnä, menepäs itse tähän aikaan metsään ja poimi marjoja, vaikka mustikoita ja vadelmia, nehän on herkullisia.
- Helpponakkinyt
Hanki pikarusketus, hävitä henkkarisi ja puhu muutama sana murtaen lontoota niin sinut kannetaan kultatuolissa SPR:n lihapatojen ääreen. Lisäksi saat käteistä ja uuden majoituksen nykyistä paremmalta asuinalueelta!
- sossu.täti
Ruoka on halpaa, turha sitä on leipäjonosta jonottaa. Makarronit 25 senttiä pussi, ruthin ruispalat 90 senttiä pussi (- 30%). Peruna 60 senttiä kilo, jauheliha 5 € kilo (-30%), kaali 90 s/kg, maito 60s/litra. Noista ku vetää viikon ruokalistan niin
Makaroonit x 2 = 0.50
ruispalat x 2 = 1.80 (1.30)
peruna X 0,5 = 0,30
jauheliha x 0,4 = 2 € (1,40)
kaali x 0,5 = 0,45
maito x 5 = 3,00 (0 = juo vettä)
============
6,45 € (, jos on oikein tiukaa 4€) / viikko
eli 0,92 € / pv (0,57€)
eli 27€/kk (17€)
Samaan aikaan asumiseen menee 700€/kk,(http://asunnot.oikotie.fi/vuokrattavat-asunnot/10049349)
Ei elämä suomessa ruuanhinnasta ole kiinni. Kyse on lähinnä elämänhallinnasta. Muuta asuntoon johon sulla on varaan
http://asunnot.oikotie.fi/vuokrattavat-asunnot/9921048 - fxccghh
Loppupeleissä näännytä ittes nälkään ja onhan dyykkaus keksitty
- c3c2e3
Mutta entäpäs rööki ja keppana, milläs rahalla minä sitten röökiä ja keppanaa ostan jos ostan jotain hemmetin kaalia ja makarooneja ostan?
Ruokapankki keskustassa..sinne tosin pitää varata aika ja ne katsoo sitten noi tulot yms.. tai ainakin kolmisen vuotta sitten..mutta kokeile sieltä.
- samassveneess
Leivonmäellä Seppo Nissinen,hän on monelle antanut ruoka-apua. Otapa rohkeasti yhteyttä !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1532885Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2812566Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.421599Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?381510- 1211232
- 1081163
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee151095Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041053Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e371019Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La611003