missäpä

aku

Missä koulutetaan terveydenhuollon oikeusturva keskuksen hyväksymiä akupunktion antajia?

5

699

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jack

      Nytpä heitit rohkean provokatiivisen kysymyksen.

    • Raija

      Näitähän riittää näillä foorumeilla.. provokatiivisia kysymyksiä!! Onko niillä mitään merkitystä itse asian kanssa. Jos kysymyksellä on tarkoitus jotenkin horjuttaa akupunktion vaikutusta hoitomuotona, niin tuskin se kuitenkaan sitä tekee.. Olen nimittäin huomannut, että myös nämä terveydenhuollon oikeusturva keskuksen hyväksymät lääkärit mokailevat niin pahasti, että voi vain ihmetellä miksi he yleensä ovat lääkäreitä!! Kirurgin puukko voi tappaa, mutta akupunktio neula ei!!

      Kuka tahansa saa hoidattaa itseänsä miten parhaimmakseen näkee, tuskin siihen terveydenhuollon oikeusturva keskuksen hyväksymistä tarvitaan.

      Poistin muuten tikun omasta sormestani, ilman kenenkään lupaa... VOI KAUHIA!!!

      • aku

        musta ihan asiallinen kysymys.Vastaukset taitaa kyllä provoilla paljon enemmän.Kellähän niitä ennakkoluuloja on?


      • riina
        aku kirjoitti:

        musta ihan asiallinen kysymys.Vastaukset taitaa kyllä provoilla paljon enemmän.Kellähän niitä ennakkoluuloja on?

        ja selityksiä löytyy! Kyllä kysymyksesi oli pelkää PROVO!!


    • Irene

      Terve.
      Akupunktiohoitaja ei ole nimikesuojattu ammatti, eikä täten Terveydenhuollon oikeusturvakeskus erikseen hyväksy tai jätä hyväksymättä akupunktion antajia.

      Valitettavasti akupunktiota saa Suomen lain puitteissa harjoittaa kuka tahansa, ilman näyttöä tarvittavasta asiantuntemuksen tasosta.

      Oli akupunktion harjoittaja sitten viikonloppukurssin suorittanut lääkäri tai 4vuotisen koulutuksen ulkomailla suorittanut henkilö ilman terveydenhuollon perustutkintoa, heillä on aivan samanlaiset oikeudet akupunktionharjoittamisen suhteen, ainoastaan sillä erolla että terveydenhuollon ammattihenkilö voi suorittaa akupunktiohoidot arvonlisäverosta vapaana, kun muut taas maksavat sitä.

      Ei muuta tästä.
      Kiitos ja hei.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      4946
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3516
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2963
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2935
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      8
      2767
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      55
      2280
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      39
      1778
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1700
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1691
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1584
    Aihe