Voisiko joku attaa? Eli mulla oli joskus alapää herpes ja sain aclovir kuurin.. nyt monta vuotta sen jälkeen mulle tuli ihan yhtä-äkkiä huuliherpes. Kysymys, voinko hoitaa sitä noilla samoilla tableteilla? Rahaa ei ole,enkä pääse uusia lääkkeitä hakemaan. olisin tosi kiitollinen asiallisista vastauksista
Herpes lääke
mjarjut87
3331
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Voit hoitaa, koska ihan samoja lääkkeitä käytetään huulessa olevaan herpekseen. Molempia aiheuttavat samat virukset.
Itselläni todettiin genitaaliherpes pari vuotta sitten, oli tosin lienee ikivanha tartunta. Varmistettiin tyyppi 2:ksi, eli genitaaliherpekseksi. Tyypit 1 ja 2 esiintyvät nimittäin ristiin rastiin, kumpi vaan voi olla kummassa päässä vaan. Tai sitten jossain muussa epämukavammassa paikassa, kuten silmässä, mikä ei ole leikin asia, ja sitä ei voi hoitaa kotona.
Silloin googlettelin asiaa, ja ymmärsin, että jos saa tyypin 2 herpeksen ensin, se suojaa herpes 1 -tartunnalta. Jos on sairastanut herpes 1:n ennen herpes 2:ta, niin voi saada herpes 2 tartunnan, mutta herpes 2 on yleensä oireeton. Itselläni ei ole koskaan ollut huuliherpestä, ja nyt olen kuullut useammasta tapauksesta, joissa ihmisellä on kummatkin oireilleet. Eli luinko netin lääketieteellisestä artikkelista ihan puuta heinää?
Jos huuliherpes on jo puhjennut rakkuloille, sitä ei voi hoitaa sen kummemmin. Apteekissa myytävillä asikloviiri -voiteilla voi hiukan helpottaa särkyä, mutta rakkulat paranee aikanaan.
Kokonaanhan herpestä ei pysty enää poistamaan millään lääkkeellä jos se on jo tarttunut ja asettunut hermojuuriin. Sieltä se voi puhjeta milloin tahansa, asikloviirillä vain helpotetaan oireita.