Oon muuttamassa ja kotiinkin tarvitsisi netin. Onko jotain valmiita pakettia jossa olisi kännykän liittymä ja laajakaista kotiin?
Muutto ja liittymän hankinta
7
123
Vastaukset
- suosittelentätä
Eipä oikein ole. Halvemmaksi tulee kun ottaa puhelimeen 4G yhteyden ja käyttää sitä koneissa.
- jklkg
Parhaan mahdollisen nettiliittymän tarjoaja ei välttämättä ja useinkaan ole paras mahdollinen puhelinliittymäoperaattori.
Jos kiinteä netti on suinkin kohtuullisella hinnalla saatavissa, se on aina parempi kuin mikään mobiili. Jos kiinteän hinta on ihan törkykallis, niin silloin voi miettiä mobiilinettiä - mutta sillä saralla on ihan itse kokeiltava, että minkä operaattorin yhteys siinä asunnossa toimii parhaiten, ja minkä nopeusluokan yhteys sinne kannattaa ottaa. Myyjiin ei kannata luottaa, ne lupaa varmaa toimivuutta ja kuun taivaalta perävalotakuulla.- eikannatajos
Mutta ei kiinteästä kannata maksaa sen 20 euroa/kk JOS 4G yhteys on alueella hyvä. 20 euroa/kk on aika suuri raha..
- juueijosest
eikannatajos kirjoitti:
Mutta ei kiinteästä kannata maksaa sen 20 euroa/kk JOS 4G yhteys on alueella hyvä. 20 euroa/kk on aika suuri raha..
20 e/kk kiinteästä vähintään 10 megan yhteydestä on paljon parempi kuin 20 tai 30 euroa 4g-yhteydestä, jonka nopeus on jotain luokkaa 0,5-100 megaa riippuen tuulen suunnasta, kuun asennosta ja naapureiden tekemisistä.
Hyväkään 4g-yhteys ei paljon auta, jos kaikki naapurit ovat siirtyneet jo sen käyttäjiksi. - 4gonnopeayhteys
juueijosest kirjoitti:
20 e/kk kiinteästä vähintään 10 megan yhteydestä on paljon parempi kuin 20 tai 30 euroa 4g-yhteydestä, jonka nopeus on jotain luokkaa 0,5-100 megaa riippuen tuulen suunnasta, kuun asennosta ja naapureiden tekemisistä.
Hyväkään 4g-yhteys ei paljon auta, jos kaikki naapurit ovat siirtyneet jo sen käyttäjiksi.Ei ole nykypäivänä..
- juueijosest
4gonnopeayhteys kirjoitti:
Ei ole nykypäivänä..
On se etenkin nykypäivänä.
Jos jossain vielä saat 4g-verkosta ympäri vuorokauden hyviä 50-100 megan nopeuksia, niin ole iloinen. Suurimmassa osassa maata sellaisesta saa vain uneksia.
Itsellä on 4g-yhteys käytössä. Alkuun sillä sai 20-40 megan latausnopeuksia. Nykyään, ihan samassa paikassa, nopeudet on iltaisin välillä 1-10M. Onhan se toki parempi kuin 3g-netin ruuhkanopeudet, jotka on alkaen 0,0M. Jos tänne saisi kohtuuhintaisen kiinteän liittymän, niin ottaisin ehdottomasti sellaisen. Kuitenkaan mielestäni 40 euroa 8/2M adsl-yhteydestä ei ole kovin kohtuullista, joten yritän kitkutella mobiililla. - hyvinpelaa
juueijosest kirjoitti:
On se etenkin nykypäivänä.
Jos jossain vielä saat 4g-verkosta ympäri vuorokauden hyviä 50-100 megan nopeuksia, niin ole iloinen. Suurimmassa osassa maata sellaisesta saa vain uneksia.
Itsellä on 4g-yhteys käytössä. Alkuun sillä sai 20-40 megan latausnopeuksia. Nykyään, ihan samassa paikassa, nopeudet on iltaisin välillä 1-10M. Onhan se toki parempi kuin 3g-netin ruuhkanopeudet, jotka on alkaen 0,0M. Jos tänne saisi kohtuuhintaisen kiinteän liittymän, niin ottaisin ehdottomasti sellaisen. Kuitenkaan mielestäni 40 euroa 8/2M adsl-yhteydestä ei ole kovin kohtuullista, joten yritän kitkutella mobiililla.Täällä saapi tuon nopeuden heittämällä ja aina:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv20044636 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark733846"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1033006Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m212875Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p932667Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.332137Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1382128- 202092
- 872059
Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi371839