Mitä mielipiteitä lahjojen suhteen, jos pari käy vain maistraatissa pikaisesti, eikä järjestä mitään pippaloita sen jälkeen? Muistatteko, jos, miten? Entä jos pippalot järjestetään myöhemmin "aikojen päästä"?
Maistraatti & lahjat
6
4161
Vastaukset
- = )
ei ole mitään syytä muistaa jos ei ole mitään juhlia tai edes kahvitilaisuutta mihin olisin kutsuttu.
myöskään aikajen päästä järkättävät juhlat ei innosta edes saapumaan paikalle.
juhlat juhlitaan heti tai ei ollenkaan.
tässä asiassa tietty vaikuttaa jos on kyseessä esim. oma sisar.
silloin voisin jotenkin pienesti muistaa. - Tane_k
Eiköhän aikuinen ihminen osaa itsekin päättää, haluaako antaa jollekin lahja vain ei. Jos haluat antaa lahjan, anna. Jos et halua, älä anna. Ei siitä tarvitse kansanäänestystä järjestää.
- Iitu
Yks pariskunta meni naimisiin maistraatissa ja ei kertonut etukäteen kellekkään eikä kutsunut ketään paikalle. Ilmoittivat jälkikäteen menneensä naimisiin. Osittain johtui siitä, että eivät halunneet kuluttaa rahaa häihin (säästivät häämatkaan), osittain siitä että muutenkin pitivät vaatimattomammasta meiningistä. Vaatteet oli melko tavalliset, hääyön viettivät kotona jne.
He pitivät kuitenkin pienen kahvittelutilaisuuden n. pari viikkoa sen jälkeen. Heillä oli lahjatoive-lista. No mun puolesta oli ok antaa lahja, mutta mun mies ei oikein ollut innokas antamaan lahjaa, kun olivat menneet sillain salaa naimisiin.
Itse olisin ehkä antanut lahjan vaikka he eivät olisi järjestäneet kahvitilaisuuttakaan. Mutta olisin antanut vaan jonkun pienen lahjan.
Olisi ainakin hassua, että hääpari odottaisi lahjoja ja tekisi listan, jos eivät pidä ollenkaan mitään kahvi tms. tilaisuutta... - Meri
Me menimme pinesti naimisiin maistraatissa, vanhemmat todistajina, ja muille ilmoitimme jälkikäteen. Vanhemmilta saimme häälahjat, muilta emme odottaneet kyllä mitään. Nyt kuitenkin on ilmennyt, että aika monet lähisukulaiset ja omat työkaverini ovat halunneet meitä pienesti muistaa, ja kiitos heille siitä.
Eli siis minusta tällaisissa tapauksissa se on aivan täysin jokaisen omalla tunnolla haluaako muistaa vai ei.- Lahjamurmeli
Itse muistaisin läheisiä ystäviä joka tapauksessa, samalla summalla kuin veisin häihin. Halvemmaksihan tuo tulee joka tapauksessa, kuin häävaatteiden hankinta ja hotelliyöpymiset, hih!
- Pienisuuri
Eihän sitä lahjaa anneta vastalahjaksi hääjuhlien järjestämisestä, vaan juhlistaakseen parin päätöstä mennä naimisiin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 295500
- 1701999
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1601601Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais141334Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike281278Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan561176- 941165
En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.701154viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.2121078- 41940