valuvia kynttilöitä?

Ninni

Tarvetta olisi hyville, valuville antiikki- kynttilöille tms. pitkille, ohuille kynttilöille, jotka mahtuisivat tavalliseen viinipulloon, mutta mikään tahän asti eteen tulleista ei tunnu valuvan!
Olisiko jollain vinkkejä?

9

11325

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sisko

      Sun täytyy ihan erikseen ostaa nimenomaan valuvia kynttilöitä. En tiedä missä päin asut, mutta esim. Stockmannilta on ainakin aikaisemmin löytynyt. Kysy jostain kaupasta. Saattavat tietää, vaikka itsellään ei olisikaan.

    • KOrve

      Ymmärsinkö oikein, että nimenomaan siis HALUAT että kynttilä valuu?

      Hyvälaatuiset kynttiläe eivät valu. Parafiinikynttilä palaa pitkään ja matalalla lämmöllä.

      Jos todella haluat valuvia, pikaiseen kuumalla palavia kynttilöitä, etsi tarjoustalot ja muut vapaavalinnat ja osta halvimpia steariinikynttilöitä. mitä löydät.

      En kyllä ihan tajua, mihin tarvitset valuvaa kynttilää sisustusmielessä?

      • Ninni

        Eli siis ideana on saada viinipullon pintaan kynttilävalujäljet,tipat, muutamasta eri värisestä kynttilästä ja sen jälkeen käyttää pulloa kynttilänjalkana ja siinä valumattomia, kunnollisia antiikkikynttilöitä, sen takia valuvia kynttilöitä!
        Olen jo kokeillut kaikki "halvimmat mahdolliset" kynttilät, mutta eivat valu kunnolla. Tiimarin halvimmat mahdolliset valkoiset kynttilät valuivat aika hyvin, mutta muut värit eivät ollenkaan.


      • miumiu
        Ninni kirjoitti:

        Eli siis ideana on saada viinipullon pintaan kynttilävalujäljet,tipat, muutamasta eri värisestä kynttilästä ja sen jälkeen käyttää pulloa kynttilänjalkana ja siinä valumattomia, kunnollisia antiikkikynttilöitä, sen takia valuvia kynttilöitä!
        Olen jo kokeillut kaikki "halvimmat mahdolliset" kynttilät, mutta eivat valu kunnolla. Tiimarin halvimmat mahdolliset valkoiset kynttilät valuivat aika hyvin, mutta muut värit eivät ollenkaan.

        Jos tärkeintä on saada ne valuvat jäljet pulloihin, etkö voi itse sen verran kallistaa pulloa jossa palava kynttilä että siitä valuu steariinia pullon kylkiin? Varaa alle paksu kerros sanomalehteä tms.


    • maalaistollo

      kun laitat kynttilän pullon suuhun ja palamaan, ota terävä neula ja kasta se sulaan steariiniin, vedä siitä kynttilän sivulle...eikö muka valu? *ihmettelee*

      • vituttaatommone

        miks vitus asiat pitää ilmaista noin töykeästi ja typerästi, tommoset ihmiset ku sinä.. ei vittu.. en ees viittii sanoa *laukaus kuuluu saunantakaa*


    • yön_tytär

      Ostat hyvälaatuisen. läpivärjätyn kynttilän.. Sytytät sen. Odotat hetken, ja sitten kallistat sitä sillä tavalla, että se kynttilän yläpää osuu ihan siihen pullon suuhun.

      Ja mitä tulee kynttilään, joka mahtuu viinipulloon? Nykypäivänä melkein mahdoton. Mutta meillä mies tekee niin, että vuolee pikkaisen sitä kynttilän alapäätä, niin johan soppii hyvin :)

      • kynttiläpulloon

        Viinipullojen aukot on eri kokoisia. Me ollaan ainakin löydetty viinipulloja, joihin Anttilan antiikkikynttilät menee todella kätevästi. Kynttilöiden vuoleminen on aika hidasta puuhaa.


    • Kynttilänainen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      29
      1899
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1880
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      375
      1738
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1238
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1148
    6. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      12
      1121
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1066
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      87
      1040
    9. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      1025
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      50
      1001
    Aihe