Äsken juuri kirjoittelin sähköpostia tällä S24 postilla, niin ensimmäistä kertaa, näiden lukuisten vuosien aikana, tuli ykskaks ilmoitus "Automaattinen uloskirjautuminen (niin ja niin monen) sekunnin kuluttua".
Mikä ihme tuo on?
Hämmästyin kovasti, mutta huomasin silti siinä painikkeen "peruuta", jota sitten sorkkaisin hätäisesti. Kaikesta päätellen sain sähköpostini sitten lähetettyäkin.
Tuntuu vain, että taas on aivan kiusaksi tehty tuollainenkin kotkotus, joka ainakin meikäläisen katsannolla vaikuttaa, paitsi turhalta, niin myös aivan järjettömältä.
Mikähän tuollaisen on tehnyt ja mitä varten?
Mikä ihme tuo on?
Hämmästyin kovasti, mutta huomasin silti siinä painikkeen "peruuta", jota sitten sorkkaisin hätäisesti. Kaikesta päätellen sain sähköpostini sitten lähetettyäkin.
Tuntuu vain, että taas on aivan kiusaksi tehty tuollainenkin kotkotus, joka ainakin meikäläisen katsannolla vaikuttaa, paitsi turhalta, niin myös aivan järjettömältä.
Mikähän tuollaisen on tehnyt ja mitä varten?
Vastaukset 23
Vanhimmat
Vaihda S24 posti Gmailiin. S24 posti on vanhentunut ja jälkeenjäänyt muista. Lisäksi se ei ole vakaa..
Ei mitään järkeä vaihtaa huonosta postista (S24) surkeaan postiin (gmail).
Kaikenlainen vaihtaminen on turhaa, s-posteja voi olla useita.
Googleen kannattaa ohjata kaikenlainen hömppä koska siellä roskapostisuodin toimii kohtuullisen hyvin.
Ei turhaa vaan hyödyllistä:) Katsos kun S24 posti ei sovellu kuin roskaposteja varten. Sen verran epävakaasti toimii ja tilaa on vähän. Gmail on nykyaikaa ja erinomainen.
Gmail lukee postisi läpi ja kerää niistä kaiken mahdollisen tiedon, jotta Google saisi rahaa.
Samoni tekee kaikki postit ja itse netti:D
Gmail ei sovellu kuin roskaposteja varten, se on museotavaraa ja epävakaa. Kannattaisi vaihtaa varmatoimiseen ja nykyaikaiseen sähköpostiin.
Hyvin soveltuu pääpostiksi. Kokeile niin näet:)
Kokeiltu on. Ei tulisi mieleenkään käyttää niin surkeaa sontapostia muuhun kuin roskapostiin.
Juu eihän trolleille sovi kuin Rick Rolling :D
Sähköposti pitää salata, niin että microsoft taikka nsa ei niitä saa koskaan auki. Windowsilla niitä ei saa lähettää, koska windowsissa on mm. keylogger joka lukee näppäilyt, sun muut yksityisyyteen liittyvät asiat. Kirjoita viesti linux-koneella jolla ei ole pääsyä nettiin ja salaa viesti erikoismerkkeineen ainakin 50 merkkiä pitkällä salasanalla ja sitten siirrät sen cd-rw levyllä lähettävään koneeseen ja lähetät sen vaikka vakoilevassa outlookissa. Suosittelen samalla laittamaan 9 turhaa salattua viestiä, joissa salasana on vaikka tuhat merkkiä. Kyllä siellä ms-palvelin jauhaa dataa :DDD
Kumma että laki sallii microsoftilta ihmisten vakoilun vuosista toiseen, mutta yksityinen jos vakoilee huoraavaa vaimoaan niin heti joutuu oikeuteen :( "facebook sivuni oli auki tullessani aamulla kotiin" muut kaikki tietää huoraamisen, mutta mies ei saa sitä selvittää itselleen. Ollaan me kansalaiset sellaista saastaa, jota kukaan ei arvosta. Windows microsoftin toimineen pitäisi ensisijaisesti lailla kieltää, jotta saataisiin parempi paikka elää ja kasvattaa jälkikasvua.
Pitäisi käyttää TOR yhteyttä ja anonyymi sähköpostia jos haluaa vähentää edes hieman vakoilua:)
Juu trolli vaan jaksaa trollata gmailin puolesta ja yrittää epätoivoisesti vauutella että se olisi muka hyvä :D
PS. Nimimerkkisi on ihan osuva, olet tosiaankin trolliparka.
Miksi vaimosi huoraa?
Automaattinen uloskirjautuminen on automaattinen uloskirjautuminen, jonka kestoa voi säätää asetuksista. Kyseessä on tietoturvaominaisuus, jonka tavoitteena on kirjata käyttäjä ulos, ettei sähköposti jää muiden käytettäväksi. Miksi kukaan sitten jättäisi sähköpostiaan auki selaimelle pitkäksi aikaa tekemättä sille mitään...
vapun mainostama Gmail oletuksena ruksi "pysy kirjautuneena" sisäänkirjautumisruudussa.
http://www.mbnet.fi/artikkeli/tietokoneet/google_parantaa_tietoturvaa_gmail_varoittaa_salaamattomista_viesteista
Syy miksi Gmailia kannattaa käyttää.
Eipä tuo paljoa auta koska vain pieni osa ihmisistä käyttää gmailia ja tuo varoitus tulee aiheetta moniin viesteihin jotka lähetetään muualta kuin gmailista (gmail ei tiedä onko lähetys tapahtunut salatulla yhteydellä).
Varmempaa on salata viesti koneella ennen sen lähettämistä niin edes Google ei saa sitä luettua. Lähes kaikki kunnolliset sähköpostiohjelmat osaavat salata viestin, selainposteista harvat (siis salaus nimenomaan sillä omalla koneella ENNEN sen viesti lähettämistä).
Se vuoksi Gmail kannattaisi ottaa käyttöön..
Juuri siksi gmailia ei kannata käyttää kun ei se osaa oikeasti salata viestejä eikä tuolla trollin hehkuttamalla gmailin "varoituksella" ole mitään merkitystä. Vaikka se yhteys onkin salattu niin itse viesti kulkee salaamattomana ja on matkanvarrella monessa paikassa luettavissa, kun itse viesti salataan ENNEN lähettämistä ei se ole missäänvaiheessa matkalla luettavissa.
Gmail väittää muka ettei käytä sitä puhelinnumeroa (annetaan rekisteröitymisen aikana) muuhun kuin tilin palautukseen. JA PASKAT se nimenomaan käyttää sitä numeroa stalkkaukseen alkaa tulemaan ilmoituksia että siitä ja siitä laitteesta on kirjauduttu tilille tosi ärsyttävää sellainen kyttääminen.
Jos gmailiä käyttää kannattaa ostaa prepaid älkää kirjautuko omalla numerolla.
Eihän sinne ole pakko sitä puhelinnnumeroa antaa. Pitää olla aika hölmö että antaa numeron johonkin tuollaiseen pellepalveluun (edes sitä prepaid-numeroa, turha tuhlata rahaa sellaisen hankkimiseen).
Ei ole tähänmennessä käyttänyt:D