Apua kaivataan,Corollan osto mielessä

Soppatykki

Tilanne on siis tämä,että uuden auton osto näyttää olevan kohta välttämätön vanhan temppuillessa syystä jos toisestakin.
Haussa on perusluotettava auto,huolto-osaamista ei valitettavasti löydy omasta takaa kuten ei myöskään autotallia tms.asianmukaisia tiloja,joten auton varmuus ja luotettavuus sekä hyvä huoltopalvelu ovat ensiarvoisia.
Hintaa menopelille saisi olla max 12000 euroa.

Suositteletteko Corollaa,ja minkä ikäluokan pelin tuohon hintaan noin voisi saada?Kavereilta on Corollamietteistä saanut kuulla lähinnä huvittunutta naurua,mutta tuntuu kuitenkin suosittu menovehje olevan.Eikä hinnatkaan ilmeisesti päätä huimaa.

Kaikki kokemukset otetaan kiitollisina vastaan!

5

1389

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • autoilija

      Corolla on ihan hyvä perusauto, ei ehkä paras ajettava, mutta luotettava. Toinen Corolla menossa eikä koskaan ole ollut mitään ylimääräistä ongelmaa. Tuohon hintaan pitäisi saada 00 tai 01. Itselläni on 00, vaihdossa hyvitystä on tarjottu 11000. Liike lisää tuohon hintaan tietysti voiton päälle, mutta ilman vaihtoautoa luulisi saavan alennusta. VVT-I koneella kannattais ottaa, ei ole nokkahihnaa vaan ketju.

      • toy.corolla 04

        Osta vain corolla ,mutta vain 02 eteenpäin uudempi malli alkaa vasta tuntua hieman autolta


    • Voi voi

      Tuolla rahalla saa siis 8-sukupolven Corollan, eli jota myytiin vuosina 1997-2002.
      Näistä ensimmäiset vuosimallit (1997-99) olivat etumaskiltaan juuri sammakon näköisiä. No ei se ulkonäkö yksinomaan vaan, kun auto on vielä kokoluokassaan toivottoman ahdas. Kävin joskus koeistumassa, enkä saanut edes etuistuinta säädettyä riittävän taakse! (olen vain 185 cm pitkä).
      Mielestäni saman ikäinen Nissan Almera on paljon miellytävämpi. Kestävyydessä ei ole eroa.

      • 192cm pitkä kaveri

        Kumma kun 93-97 mallin Corolloissa on minusta tarpeeksi tilaa. Toki penkki pitää säätää ääriasentoon taakse, mutta missäpä autossa ei. Lukuunottamatta esim. Golf III:a.


      • 192cm pitkä kaveri kirjoitti:

        Kumma kun 93-97 mallin Corolloissa on minusta tarpeeksi tilaa. Toki penkki pitää säätää ääriasentoon taakse, mutta missäpä autossa ei. Lukuunottamatta esim. Golf III:a.

        ..niin ja uudessa Corolla Versossa ei tarvii mun kokoinen (185 cm) hemmon säätää takimmaiseen pyälään penkkiä,heh:) Noh,meni ohi topicin,mut en malttanu olla hehkuttamatta täälläkin uutta tilausta :)

        Jos nyt aiheeseen,niin tuosta -03 farkusta ekana hyvittivät 19000 €skoo,mut tinkimisen jälkeen nousi yli 20 000€skon toi hyvitys..Aika nopeesti arvo tipahtaa siis.Edellinen auto oli kanssa Corolla (vm-95 xli sedan 1.3l/88 hp koneella) ja en voi moittia sitä missään tapauksessa.Ajettavuus ei ehkä ole mikään mersumainen ja vähän karju ääninenhän se on,mut luotto peli!Ehtottomasti! Enkä tota hoe tojjota(mark II,heh) lasit päässä,vaan kerro,miten oon ite kokenut asian olevan.Hmm..Noh,jos turvallisuutta ajattelee,niin lähempänä vuosituhannen vaihdetta olevat on siinä suhteessa parempia..Alustaa kannattaa vilkasta mahd. ruoste täplien varalta..kaikki autot oon massuuttanut,vaikka myyjäliike ei suosittele,suorastaan on negatiivisella asenteella tossa asiassa..Tojon maahantuonti kyllä kertoo,ettei koritakuu massaukseen ja suojaukseen lopu,jos ei reikiä porailla.Ja kukapa sitä omaan hienoon kalliiseen autoon antaa kymppä millin reikiä porailla tosta vaan! :)
        Mut nyt kun on itellä farkku ja tulevakin auto on tavallaan farkku,niin en ota takaisin sedania.On vaan niin helppo vipata laatikot yms taka paksiin ja luukku kiinni:PAISKIS!
        Talvella lähtee ilman hehkutuksia ja roikkiakin käyntiin(jos on vaan huolettu ja pidetty niinkuin autoa kuuluukin pitää).Kokemusta on siitäkin..Tuolla metän laidassa kun ei sähköjä paljookan ole ja usempikerta on tullut jokseenkin jäykkä möhkäle tulille laitettua ja siitä se vaan lähtee.
        Onnea auton etsintään!

        Käy vilkasemassa esim.

        www.autotalli.com

        Sieltä löytyy aika rutkasti erilaisia pirssejä!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      376
      8283
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      167
      2627
    3. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      948
    4. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      873
    5. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      12
      860
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      836
    7. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      833
    8. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      812
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      786
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      69
      725
    Aihe