Kannattaako vuokraa korottaa

hhtl

Kannattaako vuokraa korottaa hyvän vuokralaisen kohdalla? Eli olen löytänyt mielestäni hyvän vuokralaisen 30 vuotiaan työssä käyvän naisen.

Jokainen vuokra on tullut tilille ajallaan, eikä hänestä ole tullut mitään valituksia. Myöskin asunto näytti aivan siisstiltä, kun siellä jokin aika sitten kävin katsomassa.

Kaupungissa jossa asunto sijaitsee näyttäisi tilastokeskuksen mukaan vuokrat nousseen 2,9% viimevuodesta. Joten tuo 2,9% tarkoittaisi n. 20e vuokran korottamista. Vuokrasopimus on laadittu niin että vuokraa voidaan korottaa vuosittain enintään 3%, eli sitä ei ole sidottu mihinkään indeksiin.

Mitään varsinaista korotuspainetta ei ole, koska asunnosta minulle koituvat kustannukset ovat pysyneet ennallaan.

Mutta ilman korotusta asunto jää muutamassa vuodessa jälkeen alueen vuokratasosta. Mutta samalla pelkään että saatan korotuksilla aiheuttaa vuokralaisen pois muuton.

Tosin käsitykseni mukaan vuokralainen viihtyy huoneistossa, koska asunto on rauhallisessa yhtiössä, työmatkaa hänelle kertyy vain noin 1km ja huoneisto on remontoitu kokonaan muutama vuosi sitten.

Käsittääkseni vuokralainen, varsinkin nuori, asuu asunnossa keskimäärin 2-4 vuotta, joten uuden vuokralaisen etsiminen lienee kuitenkin ajankohtaista taas parin vuoden päästä.

7

488

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sderfgt

      Ei kannata.

    • 101010101010e

      Korota 10e vuodessa niin ei lähde.

    • mietisvielä

      Laita vaan korotus niin saat asukkaan vihaiseksi ja suunnittelemaan muuttoa.
      Näin pidetään kaikki asialliset asunnottomina, koko ajan etsimässä asiallista vuokanantajaa.
      "sain" juuri vuokra-asunnon jossa on varallisuusrajat ja otin sen koska oletan sen olevan rauhallinen ja homeeton. Ja mikä tärkeintä, siinä ei ole määräaikaisuutta.
      Mutta se on kallis, lähes kylän kallein ja siksi minulla on kokoajan hakemus jonnekin muualle.
      Omaisuutta ei kannata kerätä, eikä kannata rakentaa kotia. Se kuitenkin kohta kallistuu niin, ettei siihen ole enää varaa tai sen naapuriin muuttaa joku käryyttävä narkki tai siihen tulee vesivahinko, jota "omistajat" eivät halua korjata. Pienituloinen ei saa asumistukea, VALTION HANAT OVAT KIINNI.

      Näin tässä kaupungissa mennään.

      Nosta vaan vuokraa ja ota siihen alkkiksia tai mamuja, niille sossut maksaa riemuiten kaikki kulut.

      Toivottavasti en joudu enää koskaan yksityiselle vuokralle.

    • Mistä ihmeestä aloittaja on kehittänyt tuon 2,9 % vuokrannousun? Jos se perustuu tilastokeskuksen yleishyödyllisten asuntojen vuokriin pääosin perustuvaan indeksiin, niin olet hakoteillä. Yleishyödyllisillä kun remontit siirretään vuokriin, eli putkiremppa näkyy vuokran nousuna tilaistoissa, yksityisellä puolella näin ei ole (eikä yksityisen puolen vuokrat juurikaan näy kyseisessä tilastossa). Yksityisellä puolella vuokrat ovat tällä hetkellä laskussa ainakin Helsingin keskustan osalta ja tämän tiedän omasta kokemuksesta. Eniten kyllä ihmetyttää "hyvä vuokralainen" joka suostuu "enintään 3 %" vuotuiseen korotukseen jota ei ole sidottu mihinkään. Toisaalta, korota 3 % ja etsi sitten uusi vuokralainen.

    • inhimillisestiparas

      Hyvä vuokralainen on järkevä vuokralainen, silloin hänen kanssaan voi myös kasvokkain asioida, ja suoraan kysyä hänen mielipidettään asiasta. Tietenkin selittäen asian kaikki puolet. "asunto jäämässä jälkeen vuokratasosta, mutta varsinaista pakkoa ei ole nostaa vuokraa. mitä mieltä olet, onko 20€ korotus kuitenkin ok sinulle?"

      Toki vuokrankorotus tuskin ketään vuokralaista saa hymyyn, ja liekö palkkakaan noussut.

    • neuuuvottele

      Kutus uudenvuoden lounaalle. Kysy miten viihtyy. Kerro että vaikka on max 3% noususop. niin olet tyytyväinen häneen ja toivot jatkavan. Sitten kysy että olisiko hänestä 1,5% nousu ok.
      Ja maksat tietty lounaan ja tarjoat kyydit jos ei pitkää matkaa. Jatkanee.

      Hyvää vuokral. ei kannata vaihtaa. Ja lopulta aina ne lähtee kun elämäntilanne muuttuu. Ei ole elinikäisiä vuokralaisia paitsi hyvin harvoin!

    • Kaukonen22

      Säästä itseäsikin ja jätä tuollaiset 2.9% korotukset tekemättä.Laske paljonko tyhjä kuukausi maksaa tuotolle ja mieti riskejä,,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      97
      1625
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1083
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      420
      1041
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      166
      962
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      57
      782
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      762
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      698
    8. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      81
      689
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      665
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      661
    Aihe