maanvarainen betonilaatta, maakostea

naappuli

60-luvulla rakennettu talo jossa kellarikerros kokonaan auki (noin 2m maan pinnan alapuolella). pohjana on noin 10cm paku betonilaatta joka on maakostea. salaojitukset tehty. lattia pitäisi saada tasoitettua, ei vielä mitään varsinaista pintaa vaan ihan vaan tasoitus. saisiko täältä mitä neuvoja? eri liikkeistä ja rakentajilta tulee melko erilaisia neuvoja, ei edes tiedä että ketä kuunnella. heh.

3

563

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kjhfdse2

      Täältä et saa järkeviä vastauksia.
      -Vanha lattia pois ja uusi eristetty lattia tilalle, varo että seinät eivät pullahda sisään, kun lattia on poistettu
      -Uusi lämpöeristetty lattia vanhan päälle

    • BauHerr

      Lattian aukirepiminen on ihan hyvä ohje. Riippuu tietysti siitä, mihin kellaria aikoo käyttää.

      Jos sattuu olemaan radonalueella, niin kaiva tilaa myös keräysputkistolle. Hätävarana maan alle kaivonrengas ja siihen ilmanvaihto.

    • Rakennus.mies

      Jos haluat vaan tasoittaa lattian ja päällystää esim. laatoilla niin tasoitteen tulee olla ulkokäyttöön soveltuva esim. Kiilto 77 tai weber 4400 tai vastaava, primerointi tehdään vedellä kostuttamalla vanha betoni niin, että näkyviä lammikoita ei saa olla, mutta betonin tulee näytää märältä ja tasoitus normaalisti.

      Mikäli kyseessä on märkätila tavanomaisia vedeneristeitä ei ainakaan voi käyttää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      48
      2318
    2. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      146
      1887
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      57
      1861
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      107
      1456
    5. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      29
      1400
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      55
      1161
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      68
      1075
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      80
      1064
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      881
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      867
    Aihe