20 vuotta Yamahoja ja vaihto mielessä Jammu XVS 1300 Customiin ja olisko kenelläkään kokemuksia hyvistä ja huonoista puolista tästä pari vuotta myynnissä olevasta pyörästä...kiitos
Yamaha XVS 1300 Custom
Joukke
52127
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Edellinen malli, XVS 1300A, on ollut varsin hauska peli yleisajossa. Kääntyy helposti vaikka painoa on. Äänet maltilliset. Moottori ja vaihteisto toimii hyvin yhteen. Astinlaudat jääneet pois uudesta mallista, joka on makuasia. Tehoa löytyy sen verran että ei jää jalkoihin mutta uskaltaa avata kaasun täysin auki. Laitteessa ei ole ollut yhtään vikaa 40tkm aikana.
Uusi malli on modernimman näköinen nyt, mutta lieneekö muutaman vuoden päästä vanhanaikainen..
ei ole ollut suosittu malli , tuntuu melkoisen "yläpainoiselta" painopisteensä suhteen vastaaviin verraten,muotoilultaan tasamatala pötkylä joka ei vakuuttanut millään saralla. Harha-askel jammulta !
Vai yläpainoinen. Ei toki. Kokeilepa vaikka Honda Crosstourer 1200 X. Tiedät sen jälkeen mitä on yläpainoinen.
Täällä kommentoitu Yamaha XVS 1300 A midnight Star:a, joka eroaa Yamaha XVS 1300 Customista (Amerikan maalla kulkee myös nimellä Stryker). Näistä A Midnight Star on malliltaan enemmän klassinen moorroripyörä, kun taas Custom on erinäköinen mm. eturengas kapeampi kuin takarengas ja olemukseltaan vähän ehkä sporttisempi. Itse arvosteluja netin syövereistä penkoneena ja videoiden perusteella, juurikin tuo Custom malli on saanut paljon kehuja...edelleen.
Jokainen voi omalla tahollaan tehdä sitten omat vertailunsa, mutta pointtini on, että näitä malleja 1300 XVS:stä on tosiaan kaksi: A Midnight Star (Klassinen floorboardeilla, jne.) ja CU (Custom aka Stryker).
Mulla oli viikon päivät stari eikä ollu kummonen , vaihdoin hetimiten isompaan kawan customiin joka on mielestäni parempi ajollisesti ja näöllisesti , kawalla menty nyt jo 7vuotta ongelmitta ja on ison pyörän tuntuinen jammuun verrattuna .