Yläkerta on tehty asuttavaksi. Harjakattoinen talo vm1930, yläkerrassa seinänvierustoilla ns. kylmää tilaa molemmilla puolilla. Talo on remonttikohde, jonka kylmät tilat ajattelin ottaa käyttöön, mutta yksi ongelma: miten voi villottaa ja tehdä sisäkaton tuonne ns. kylmään tilaan kun paltikatto on huurteessa ja laudat kosteina? Laudat on tosin 70 vuotta vanhat, ei mätänä mutta kosteena ovat ja peltikatosta tippuu ajoittain vesitippoja. Mitään muovia ei ole peltikaton ja puun väliin laitettu.. Katto on kunnoltaan hyvä. Miten tuollaisen saa lämpöeristettyä?
Peltikatto hikoilee laudotukseen
8
7078
Vastaukset
- sisäpuolelle
kosteussulku, niin talon sisältä ei enää pääse
kosteutta, joka tiivistyisi peltiin.
Tällöin pysyy laudoituskin kuivana.
Villat tietysti kosteussulun yläpuolelle,
muuten kosteus tiivistyy kosteussulun
sisäpinnalle. - nikke
se peltikatto on kiinnitetty poikkilaudotukseen, joka on kostunut.. tai paremmin voisi käyttää nimitystä märkänä. Mitään ilmarakoa ei peltikaton ja laudotuksen välissä ole.. yhtenä kosteuden tuojana on varmaankin tuuletus, kun tämä "kylmätila" on talon yläkerran sivuatoilla. Kosteussulkua olen ajatellut.. mutta miten se tulisi tehdä oikea oppisesti ja loppuisiko sillä konstille tuon laudotuksen kostuminen?
- mahdollisuus
olisi tehdä sisäkatto, joka kiinni
kattoristikoiden alapaarteessa.
Paljon tietysti riippuu siitä, onko
talossa esimerkiksi kattoristikot vai
kurkihirsi jne.
- öööä
olisi tehtävä entisen katon päälle uusi katto tuuletusrakoineen ja aluskatteineen tai vanha katto jäisi aluskatteeksi ja silloin sen alapuolen voisi läpöeristää.
- nikke
hurjalta kuulostaa, mutta vaihtoehtona tietenkin paras toimivuuden kannalta. Jotenkin olisin kosteussulun kannalla, mutta pitää ottaa oppia ja selvää lisää.. kiitos neuvoista, ovat vieläkin tarpeen:)
- Höpö
...No jos se katto on siellä pysynyt jo 70-vuotta lahoamatta niin mikäs sen yht'äkkiä lahottaisi. Ei todellakaan kannata alkaa kattoa uusimaan. Katto lienee mallia konesaumattu, ai että kun sellainen tiilikuviopelti olisi hieno...Ja varmasti kestää samaisen 70-vuotta ihan niinkuin se "kevytpressu" aluskaatteena.
Mutta asiaan. Itse teimme niin, että kattotuoleihin naulattiin 50*50 koolaus, yläreuna liki kiinni peltikatossa ja koolauksiin naulattiin tuulensuojalevyt. Tuo 50mm korkea rako riittää tuuletusraoksi kunhan pitää huolta että siellä pääsee ilma oikeasti kiertämään (siis harjalta ja lappeelta auki).
Eristeeksi laitoimme selluvillan, joka siis pystyy sitomaan ja luovuttamaan kosteutta. Sisäpuolelle tervapaperi ja paneeli tai puukuitulevy. Ja hyvin on pelittänyt...
- ulkoilmasta
Se peltikattoon tiivistyvä vesi ei varmaankaan tule höyrynä sisältä, vaan tiivistyy ulkoilman kosteudesta. Avokatoksen peltikattoonkin tiivistyy vettä talvella, katolla on lunta ja jäätä, ilman lämmetessä lumi on kylmää ja kosteusprosentti lähellä sataa ulkona, vesi alkaa tiivistymään pellin alapintaan. Tämän takia tuuletusvälin pitää olla todella iso ja toimiva, ettei tiivistynyt kosteus jää rakenteisiin.
- tehnyt
Itse laitoin aikoinaan tuuletusraon katon ja villotuksen väliin. 50mm mahtanee riittää, Laita rimat kattotuolin sivuihin ja siihen esim. bituliitti. Ilman täytyy päästä vapaasti menemään räystäältä ullakolle asti ja sieltä päätyjen tai piipuin kautta pois. Jos laudat kostuu niin kylä ne kuivuukin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial191754Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1441738Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3111390Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221108Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2091092- 1391048
- 285975
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3945- 11945
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49898