HCR:n myynti, Varman ja Kari Stadign om. arvostus?

Sisäpiiriläinen

Kauppa se on mikä kannattaa, etenkin sisäpiirikauppa!

Varman omistus HCR:stä 31.12.2014 oli 10,6%, eli laskettuna 16.7.2014 omistuksen arvolla = ~7,25meur. Kirjanpidollinen arvo oli kuitenkin tuolloin vain 5,1meur!!!
http://vuosikertomus.varma.fi/2014/tilinpaatos/liitetiedot/taseen-liitetiedot/16-emoyhtion-muut-sijoitukset--osakkeet-ja-osuudet/

Nyt Varma ei omista mitään, eli ilmeisesti oli kannattava myydä koko omistus pois. Myynnistä uutisoitiin 9.6.2015
http://www.uutisvuoksi.fi/Online/2015/06/09/Intialaisj%C3%A4tti%20osti%20Rauhan%20kylpyl%C3%A4n%20ja%20koko%20Holiday%20Clubin/2015519158744/16

Kysymys todellakin kuuluukin, kuinka paljon Kari Stadigh nettosi omilla osakkeillaan Varman sijoituksen kylkiäisinä eli käyttämällä eläkerahoja vipuvartena oman omistuksensa kasvattamisessa. On helppoa sijoittaa omaa rahaa kun tietää että samassa lehmässä on sijoittajana iso taho, joka ei todellakaan myy tappiolla. Lisäksi saa isoa momenttia juurikin näissä yrityskaupoissa.
http://www.hs.fi/talous/a1382850205324

Tässä myynnissä, omistuksessa ja veroparatiisikytköksessä haisee sisäinen korruptio ja sisäpiirikaupat!

2

385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sisäpiiriläinen

      http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/lomaosakejatilla-erikoinen-kytky-veroparatiisiin---suursijoittajat-vaitonaisia-/1895226


      "
      Mangaki S.A:n johtaja Christophe Jasica kommentoi LWM:n järjestelyjä 45 minuuttia -ohjelmalle puhelimitse. Hän vakuutti, että firman perustaminen Panamaan ei liity verotukseen.

      - Ei, sillä ei ole missään nimessä mitään tekemistä verotuksen kanssa. Tässä on kyse enemmänkin yleisestä käytännöstä.

      Hänen mukaansa holding-yhtiön rekisteröiminen Panamaan oli vain tapa suojata asiakkaiden henkilöllisyyttä.

      - Kaikki järjestelyt on tehty monella tapaa sen takia, että omat asiakkaamme voivat pysyä nimettöminä. Vuonna 2005 tämä järjestely oli hyvin tavanomainen.
      "

      todallakin "suojata omistajien henkilöllisyyttä" -> tässä olisi kyllä varma vinkki harmaan talouden käräyttämispuhelimeen samalla voisi selvitä vähän muutakin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1479
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      67
      1275
    3. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      228
      1246
    4. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      204
      1246
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1059
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1019
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      953
    8. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      933
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      83
      849
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      818
    Aihe