Menetän kaiken. Kaikki paska kaatuu niskaan enkä pärjää lukiossa. Tarttisin jonku jolle puhua, mut ei mulla oo ketää. Mokaan kaike, teen tyhmiä juttuja ja menetän loputki ihmissuhteet. Oon ihan vitun rikki. Sanokaa mitä mä teen.
Oon ihan paskana
15
587
Vastaukset
- Jwbekfkfn
Mee pitsalle
- Enjaksa
En taida, mutta kiitos vinkistä.
- huono.elämä
No tuntuuhan minusta itsestänikin välillä siltä mutta kyllä on ihan hyviä hetkiä sinullakin, usko pois. Jos et pärjää lukiossa niin hae jonnekkin muualle. Mutta tarvitset eniten kavereita.
- Enjaksa
Joo eiköhän tästä vielä nousta. Tuli vaan kauhee romahdus eilen. On mulla siis joitakin kavereita, muttei semmosia, joille voisin oikeesti puhua. Pitäis varmaan hankkia "parempia".
- Kusinen
Ootko ihan sairaan läski? Jos oot,niin muakin vituttais olla superihra,ja haista väkevälle hielle...
- Enjaksa
En ole läski, vaan normaalipainon alarajoilla. Ootko ihan sairaan tyhmä. Muakin vituttais olla superidiootti ja kirjotella nettiin vittumaisia ja asiaan millään tavalla littymättömiä kommentteja. Kannattais ehkä vähän joskus miettiä. Aattele, jos olisin oikeasti läski tai vaikka anorektikko. Varmaan kauheasti ois sillekin ollu hyötyä tosta.
- Repehh
Moi, mulle voi puhuu kikkiinjos oikeesti tarvii, mut tuntuu turvalliselta ainakin, jos kävisit ainakin kerran kokeilemassa vaik koulukuraattoria tai psykologia, mä käyn, puhuminen on niiden ammatti ja ne on sil alalla koska ne pitää auttamisesta, uskoisin..! Mun kik on repehh
- Enjaksa
Kiitti paljon mut mulla on aika paskoja kokemuksia kikissä tutustumisesta. Mut oon tosi ilonen siitä että tarjouduit kuunteleen :-) Joo täytyy varmaan jossain vaiheessa kokeilla.
- tsemppiäsulle
Sun pitää vaan yrittää lukea ja opiskella enempi,niin kyllä alkaa lukio luistamaan.Jos ihan huono olisit,niin et olis nyt lukiossa.
- Enjaksa
Niin pitää. Sehän siinä onkin kun kaikki vaan menee päin persettä, vaikka kuinka yrittäisin. Ei riitä aika eikä välillä tahtokaan. Pakko vaan yrittää. Mut kiitos kannustuksesta.
Olen varma, että et mokaa kaikkea. Sellainen tunne tulee varmaan meille kaikille joskus, mutta kun tarkemmin ajattelee, niin aina jotain hyvääkin löytyy. Tuo neuvo kuraattorille tai koulupsykologille puhumisesta on varmasti hyvä ja kokeilemisen arvoinen. Keskustelun ammattilaisia löydät myös paikkakuntasi nuorisotyöstä ja googlaamalla netistäkin löytyy paikkoja, joihin voi olla yhteydessä. Jaksamisen kanssa meillä kaikilla voi olla joskus hankalaa, mutta varsinkin jos se venyy pitkäaikaiseksi, olisi avun löytäminen tärkeää ennen kuin jaksaminen muuttuu liian haastavaksi. Toivottavasti löydät juttuseuraa ja uusia ystäviä elämääsi.
Sanna
NettiSaapas
Helsinki- Tollo28
Saanko panna sua?
- anteeks.mitä.vittua
Tollo mitä sä nyt taas oot menny sanomaan?
Hei
Onpa kurjaa lukea näitä asiattomia vastauksia. Tällaisiako me ihmiset olemme toinen toisillemme, näinkö apua pyytävää autetaan?
Onneksi olet saanut myös asiallisia ja rohkaisevia vastauksia.
Ei itsellänikään mitään viisasten kiveä ole tarjota joka veisi pahan olosi kerralla pois. Mutta hienoa, että jaksoit kirjoittaa tänne ja jos vielä jaksat hakeutua juttusille jonkun ymmärtävän aikuisen kanssa. Kannustan sinua rohkaisemaan mielesi ja hakemaan apua itsellesi.
Elämäsi ei ole tuomittua olemaan yhtä kurjuutta loppuun saakka. Olet juuri oikealla hetkellä hoksannut itsekin tilanteesi ja tästä voi alkaa tie vain eteenpäin, kohti parempaa.
Tsemppiä ja kauniita ajatuksia sinulle. Olet arvokas ja tärkeä ihminen omana itsenäsi, juuri sellaisena kuin olet. Elämällä on paljon hyvää sinulle varattuna.
Pappi ElisabetHei älä ajattele itseäs huonona jokasta ei oo luotu lukioon se on oikeest tosi raskasta mitä oon kuullu tutuilta. Ja jos sua kiinnostaa avautua niin jos on skype ni lisää jambbaah vastaan aina kun kerkeen eli lähes heti. autan vaan jos jotenki pystyn ja saisit ainakin yhden ystävän :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi663276Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj903066SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1773008- 1362385
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä412366Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2052211Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li361724Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi521688Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön4001673- 1001185