Asensin ihan koe mielessä linux mintin 13 maya version, mutten oikein tykännyt siitä.
Poistin sen, mutta nyt ei Windows lähde käyntiin? Mikä meni taas pieleen?
Poistin sen, mutta nyt ei Windows lähde käyntiin? Mikä meni taas pieleen?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Tuosta nyt on vaikea sanoa tarkemmin kun en tiedä mitä olet tehnyt ja yrität tehdä mutta siis käyttöjärjestelmän kun asentaa niin sillähän korvataan aiempi.
Eli jos nyt sen Windowsin olet poistanut niin sitten pitäisi asentaa se.
Jos kyse on jostain muusta niin kerro tarkemmin.
Oliko sinulla siis dualboot ja poistit Linuxin? Siellä on varmaan MBR:ssä ongelma.
http://www.sevenforums.com/general-discussion/17521-how-fix-mbr-through-command-prompt.html
tai
https://neosmart.net/wiki/fix-mbr/
Oisit ottanut Windowsista levykuvan ennen tätä..
Ensi kerralla kokeile minttiä VirtualBoxissa, niin linux ei pääse sotkemaan kovalevyäsi.
Ei Linux ole sotkenut mitään kiintolevyä.
Sotki se Windowsin pois sieltä, tosin käyttäjän suostumuksella. Se, ymmärsikö käyttäjä, mihin on suostumassa, on vielä epäselvää.
Ei sotkenut windowsia pois.
G-Parted ohjelmalla poistin Mintin, mutta sain Winukan takaisin varmuuskopiolta. Ne tahtoo olla vnhoja palautuksia, mutta parempi kuin uusi asennus tai ainakin nopeampi.
ei ihme jos ei mintti kiinnoista, iso asennustiedosto, vanha ja hidas ja cinnamon on melko mopon oloinen. Olisit asentanut tämän:
cdimage.debian.org/cdimage/weekly-builds/amd64/iso-cd/debian-testing-amd64-xfce-CD-1.iso
Alkuperäisessä on vähemmän bugeja ja turhaa softaa paljon vähemmän kuin debianista tehdyissä virityksissä.
Niin ja whisker menu kannattaa asentaa. Siihen kun tutustuu, aika vähiin jää muut käyttikset.
Älkäähän hyvät hyssykät ainaskaan Debiania asentako, sen kanssa ei tavalliset talliaiset pärjää, on nääs tosattavat kaikenmaailman maagiset komennot joilla päätteen kautta pitää säädellä ties mitä ja mistään et saa selkeitä neuvoja mihinkään....joten pysykää erossa debianista
Mitälie olet säätänyt. Normaalisti vain käytetään, eikä sooloilla.
Onhan se tietysti .ISO se asennustiedosto. :D
muuten juttu on aika fuulaa.
"Älkäähän hyvät hyssykät ainaskaan Debiania asentako, sen kanssa ei tavalliset talliaiset pärjää, on nääs tosattavat kaikenmaailman maagiset komennot joilla päätteen kautta pitää säädellä ties mitä ja mistään et saa selkeitä neuvoja mihinkään....joten pysykää erossa debianista"
Skeidaa jauhat, debian mukana tulee kymmenkunta vapaasti valittaavaa graafista käyttöliittymää. Jos komentoriviä joutuu käyttämään, esimerkkejä löytyy debian omilta sivuilta ja foorumeista. man komenolla myös löytyy hyvä apua. Windowsissa ei löydy mitään apua komentoriviltä.
Whisker menu = Windows 7 käynnistävalikko, mutta ruudun ylänurkassa ja alkeellisemmalla grafiikalla
No niin on, mutta älä nyt perkule morkkaa innovatiivista linuxia, hyvin osaavat kellarinörtit plagioida!
"Microsoft on kopioinut Windows-käyttöjärjestelmäänsä parhaita paloja Linux-maailmasta."
http://www.iltasanomat.fi/digi/art-1288513704539.html
So what? Mitäs eivät osaa itse tuotteistaa niitä.
Tuolla "Boot-Repair disk"
http://askubuntu.com/questions/326532/how-to-fix-the-mbr-for-windows-7
How to Restore the Windows 7 MBR
http://www.sevenforums.com/tutorials/20864-mbr-restore-windows-7-master-boot-record.html
Linux rikkoon käynnistyksen, laita windows tikku, cd ja korjaa käynnistys jos toimisi, asenna uudestaan jos ei toimi.
Windowsin asentaminen rikkoo myös Linuxien käynnistyksen. Oikeastaan mitään ei mene rikki vaan kiintolevyn mbr kirjoitetaan uusiksi.
Linux on todistettavasti aloituksenkin tapauksessa hajottanut käynnistyksen, eli linux rikkoi, ihme vikinää aina kun linux tuhoo.
Kyllä se linux käynnistyy eli ei ole rikkonut.
windowsin käynnistyksen on linux rikkonut, kannattaa ensi kerralla lukea ajatuksen kanssa aloitus ja vastaukset joihin kommentoit.
Käyttäjä rikkoi, mitäs poisti linuxin.
Asentaa vaan linuxin takaisin niin saa windowsinkin käyntiin jos ei muuten osaa.
Mitään ei ole rikottu. Käyttäjä itse on lukenut ennen asennusta asennusohjeista, että a. ota varalta varmuuskopio, jos osaat sössiä kaiken b. linuxin poisto ja windowsin käynnistyslataajan palautus.
Sinulta ei varmaan moinen onnistu, mutta pyydäppä paikalle joku lukutaitoinen lapsi, niin jopa alkaa onnistua.
Windowsin käynnistyslataajan palautus onnistuu windowsin asennuslevykkeellä, erikseen tehdyillä ohjelmilla, taikka linux-asennusmedialla.
Ei ole mikään ongelma aivot omaavalle ihmiselle.
Voi kuule minulta onnistuu taatusti useampi asia kuin sinulla tulee koskaan onnistumaan, joten jätä tämä asia tähän ettei tarvi nolostua.
Plenhan minä jotunut monestikin palauttamaan windowsin toimintaan korjaustilassa kun linux on käynnistyksen mennyt rikkomaan.
Kun poistaa linuxin kiintolevyosion windowsissa niin kas kummaa kun windows ei käynnistykään, linux tuhoo käynnistyksen ja jää silti kummittelemaan boottiin, puhdas asennus windowsista ja formatointi poistaa kaikki linuxin rippeet kiintolevyltä.
"Plenhan minä jotunut monestikin palauttamaan windowsin toimintaan korjaustilassa kun linux on käynnistyksen mennyt rikkomaan."
Linux ei riko mitään.
"Kun poistaa linuxin kiintolevyosion windowsissa niin kas kummaa kun windows ei käynnistykään,"
Eli käyttäjä rikkoo.
No rikkoohan se, vai väitätkö windowsin rikkovan windowsin oman käynnistyksen?
Kyllä se linux rikkoo, mitä se jättää sinne roskaa kun aluksi pelaa, heti kun sen poistaa niin rikkoo kostoksi käynnistyksen.
Linux tuhoo.
"No rikkoohan se, vai väitätkö windowsin rikkovan windowsin oman käynnistyksen?"
Ei vaan käyttäjä rikkoo.
"Kyllä se linux rikkoo, mitä se jättää sinne roskaa kun aluksi pelaa, heti kun sen poistaa niin rikkoo kostoksi käynnistyksen."
Eli käyttäjä poistaa käynnistyksen.
Linux sen rikkoo, jos sinun käsityksellä mennään niin ihmisen valmistama prosessori, emolevy, kotelo jne. rikkoo...
"Kun poistaa linuxin kiintolevyosion windowsissa niin kas kummaa kun windows ei käynnistykään"
Windows siis rikkoi käynnistyksen.
"Linux sen rikkoo"
Todista.
Todista.
En minä ole esittänyt huuhaa väitettä. Väitteen esittäjällä on se todistusvelvollisuus.
Nyt pitäisi saada todistus sille, että kernel.org:ssa oleva lähdekoodi on jotenkin onnistunut itsekseen tuhoamaan jotain asennusta. Ihan käsin koskematta ilmeisesti.
Jos ei sitä todistusta löydy, voidaan todeta että se on jotain hullun mielikuvituksen tuotetta sellainen "Linuxin aiheuttama rikkoutuminen".
Ubuntu on linux.
Ovat eri asioita, ja Ubuntu eikä Linux eivät ole aiheuttaneet mitään rikkoutumista.
Mikäli pelkkä Windowsin bootloader on kadonnut, niin sen voi palauttaa Windowssin asennuslevyn kautta, valitsemalla ennen varsinaista asennusta "Repair your computer". Tässä tilassa on mahdollista mennä Komentokehoitteeseen, ja siellä käskyttää seuraavasti: Mikäli on tarve palauttaa MBR, niin komento on bootrec /fixmbr
uuden buuttisektorin saa luotua komennolla bootrec /fixboot
Niinkuin täällä on monta kertaa sanottu, mikään ei ole rikkonut mitään. Käyttäjä itse on hyväksynyt tehtävät toimenpiteet. Kannatta lukea esitetty teksti tarkkaan, ja lisäksi ymmärtää lukemansa.
Kannattaa opetella käyttämään esim. Clonezilla nimistä sovellusta. Sillä saa täyden imagen koko kiintolevystä/yksittäisestä osiosta. Vaikka joku toinen käyttöjärjestelmä olisi kirjoittanut levyn/osion yli, niin palaaminen imagen otto hetkeen onnistuu nopeasti.