Hiiret / jyrsijät tuntuvat mellastavan välikatossa / katolla. Asun rivitalossa. Auttaakohan jos kytken tuollaisen pestchaser laitteen sisätiloihin, välittyykö ääni myös välikattoon?
Hiirenkarkoitin
11
387
Vastaukset
- SuperLoukkuHiirelle
Luotan enemmän hiirenmyrkkyyn ja loukkuihin kuin tuohon "meluun" karkotuskäytössä. Minulla on ullakolla syötti vakituisesti, menee sellainen 20...50 G ratakkia vuodessa. Nyt on muuten hirmu hyviä loukkuja (Super cat-nimisiä, hinta 6,90e), niisä on hajustin jo mukana. Ruokakomeron lattialle kun laittaa, saa aina tuoretta lihaa.
- kurresevaanon
Oravat pitää samanlaista ääntä, kuin hiiret. Ajoittain sellaista jyrsimisääntä. Itsekin luulin hiireksi, mutta oravahan sieltä tuli esiin, kun aloin seurata ulkoa käsin.
- strelok________
Oraviin auttaa ilma- tai pienoiskivääri.
- oravapiluakympillä
Jos jyrsintäääntä kuuluu välikatosta tai seinän yläosasta ja hyppimisääniä katolta ja välikatosta, niin melkoisella varmuudella orava, eikä hiiri.
- Meikä-
Joo meikä duunas ihan omat systeemit, porasin 37mm metalliterällä nelosnelosen puupalaan reiän ja ruuvasin puusta pari ruuvia läpi reikään ja 230V niihin ruuveihin, ei mennyt kun muutama minuutti niin hiiri oli puupalassa koko mitaltaan vektorin suuntaisesti, kintut ja häntä mukaan lukien. Seuraavana päivänä oli jo uusi asiakas mutta oppivat sitten kaivamaan muualta evästä kun näkivät miten hassusti kavereille kävi..
Muutama purkki ratakkia ja 342 pihamaalle niin tippui loputkin häiriköt , saattoi muutama siviili siili ja oravakin mennä...- Mekaaninenloukkuparas
Myrkyt pitäisi kieltää. Hiiren raadot jää haisemaan nurkkiin ja koirat, kissat saattaa syödä niitä ja kuolee sitten nekin sisäisiin verenvuotoihin.
Myrkkyyn kuolleet hiiret on myrkkyä kotieläimille. - Meikä-
Meikaaninen tai sähkömekaaninen on paras niin kauan kun toimii mutta kun hiiret näkee että miten kaverille kävi niin ei muut enää sinne mene. Sehän tuossa myrkyssä on ideana että vaikuttaa niin hitaasti hiiren elimistössä että kaikki muutkin hiiret on kerinnyt sitä maistella ennen kuin ensimmäinenkään niistä tippuu.
Olen jopa kuullut sanottavan että hiirillä on omat "maistajahiiret" jos maistajahiiri ei kuole niin sitten vasta muut syö. Tuo minun sähkömekaaninen loukku toimi tasan 2x ja hiiret hyppi pitkin pihamaata eivätkä enää koskeneet koko puupalikkaan.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Rotanmyrkky - ehdottomastiparason
Meikä- kirjoitti:
Meikaaninen tai sähkömekaaninen on paras niin kauan kun toimii mutta kun hiiret näkee että miten kaverille kävi niin ei muut enää sinne mene. Sehän tuossa myrkyssä on ideana että vaikuttaa niin hitaasti hiiren elimistössä että kaikki muutkin hiiret on kerinnyt sitä maistella ennen kuin ensimmäinenkään niistä tippuu.
Olen jopa kuullut sanottavan että hiirillä on omat "maistajahiiret" jos maistajahiiri ei kuole niin sitten vasta muut syö. Tuo minun sähkömekaaninen loukku toimi tasan 2x ja hiiret hyppi pitkin pihamaata eivätkä enää koskeneet koko puupalikkaan.
https://fi.wikipedia.org/wiki/RotanmyrkkyAktiivinen hiirenpyydys on paras. Eli kissa. Sitä ei kannata myrkyttää myrkytetyillä hiirillä.
- Meikä-
Aktiiviloukulla tehon tarve on suuri, ja hyötysuhde huono kun lämpöhäviöiden lisäksi tehoa haaskautuu myös turhana liike-energiana. Lisäksi huollontarve on päivittäinen vaikka hiiriä ei olisi näkynyt kuukausiin.
- ÄläTapaKissaa
Meikä- kirjoitti:
Aktiiviloukulla tehon tarve on suuri, ja hyötysuhde huono kun lämpöhäviöiden lisäksi tehoa haaskautuu myös turhana liike-energiana. Lisäksi huollontarve on päivittäinen vaikka hiiriä ei olisi näkynyt kuukausiin.
Aktiivinen hiirenpyydys saa osan tehontarpeestaan pyydystämistään hiiristä. Aktiivinen hiirenpyydys on lisäksi monitoiminen. Kissa nappaa jopa käärmeen, jos sille päälle sattuu. Ja syö senkin, joten hyötysuhteen huonoudesta en puhuisi. Itseasiassa kissahan pysyy tarvittaessa hengissä ihan omillaankin. Liike-energiaa se toki joutuu käyttämään, mutta en sanoisi sitä turhaksi. Tekeehän ihminenkin liikkeitä elantonsa hankkiakseen. Jotkut sanovat niitä nälän aheuttamiksi pakkoliikkeiksi.
Aktiivinen hiirenpyydys on paras. Eli kissa.
Sitä ei kannata myrkyttää myrkytetyillä hiirillä.
- mxxö
kuollut kissa on paras kissa, kissa tappaa kaiken minkä se kiinni saa. sen tappaminen ei perustu nälkään, vaan metsästys vaistoon. Linnut ovat paljon tärkeämpiä luonnossa kuin kissat. Loukut ja myrkky paras tapa torjua hiiriä taloissa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli305792Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm144364Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle403237IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm522951Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3391549Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas861338- 621276
Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2321206- 791169
Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.
Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul4011161