VHS:llä oleva materiaali tietokoneelle

vhs_koneelle

Moi saaks nin VHS-nauhalla olevan sisällön mitenkään tietsikan kiintolevylle. Auttaako asiaan jos sen kopioi ensin DVD-levylle nin kun tämän DVD-levyn kun nyt laittaa tietsikan DVD-asemaan nin voiko sen nyt kopioida tietokoneelle. Tietsikan kiintolevyltähän voi laittaa tavaraa DVD-levylle mut onnaaks se toisinpäin.

3

1405

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Canonisti_minäkin

      Tarvitaan AD muunnos. Tarvittavat laitteet maksavat muutamasta kympistä muutamaan sataan ja laadussa, mikä heijastuu lopulliseen kuvan- ja äänenlaatuun, on eroja.

      Homman voi tehdä kolmella eri tavalla:
      - ostaa laitteet, mikä ei ole järkevää, jollei materiaalia ole todella paljon,
      - käyttää lainalaitteita, esimerkiksi joissakin kirjastoissa on mahdollisuus kopiointiin ja
      - teettää kopiointi ulkopuolisella.

      Itse olen käyttänyt Reel One Oy:n palveluita kaitafilmien kanssa ja palvelu oli täsmällistä. Videot on vielä teettämättä.

      http://www.reelone.fi

    • Pohdin tuota samaa minäkin. Ajattelin, löytyisikö ratkaisu jos olisi laite, jossa olisi vhs polttava dvd. Onkohan niitä edes olemassa - en ole nähnyt.
      No, verkkokaupan kaveri suositteli Magix Video Saver'iä ja sen ostin. https://www.verkkokauppa.com/fi/product/36267/dnkrd/Magix-Video-Saver-7-videokaappari-USB-liitantaan. Ei tuo minusata pahan hintainen ollut. Videonauhuri liitetään tietokoneeseen scart-usb piuhalla ja välissä on palikka, joka lienee muunnin. Hyvin tuo näyttää toimivan. Hidasta se on, enkä ole vielä ihan sinut editointiohjelman kanssa, mutta eiköhän tästä selvitä (jotenkuten - harjoittelu tekee mestarin, luulisin). Eli jos videota on 6 tuntia, niin kopiointi kestää 6 tuntia ja sitten editointi päälle; parannukset, leikkaukset ja siirrot - polttaako sen levylle vai säilöö mihin sitten säilöö - ostin samalla parin teran usb-levyaseman - tilaahan ne videot vie, ja tietokoneessa on oltava kunnolla tilaa jo pelkkään kopiointiin.

      • kiinanpaskatsaatana

        Itse hommasin motonetistä halvan usb videokaapparin, homma meinasi tyssätä heti alkuunsa siihen että scart palikan ja usb-johtojen päissä oli molemmissa naarasliittimet! Tällainen lesboilu teki koko laitteen käyttökelvottomaksi suoraan paketista otettuna mutta onneksi löysin tarvittavat urosliittimillä olevat kaapelit väliin tallessa pitämäni vanhan dvd soittimen pahvilaatikosta.
        Muutoin homma sujui ihan ok, mitä nyt mukana tullut editointisofta on hieman epävakaa, on aika usein lakannut vastaamasta ja pitänyt sulkea mutta onneksi mitään dataa ei ole menetetty.
        Noin puolentoista tunnin vhs videosta muodostui reilun 3 Gt:n MPG -tiedosto jonka vielä polttelin dvd:llekin valikoineen mukana tulleella ohjelmistolla.
        Täytyy sanoa että halvalla ei saa hyvää tässäkään tapauksessa, kiinan pojilla ei ole ajatus kulkenut yhtään tätä pakettia läjään laittaessa, naarasliittimet molemmissa päissä! Kyllä tuli taas hermo pintaan ja ärräpäitäkin pääsi!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      153
      2885
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      281
      2576
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      45
      1652
    4. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      38
      1510
    5. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      37
      1369
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1246
    7. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1173
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      15
      1105
    9. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1053
    10. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      62
      1010
    Aihe