Lapsen tulevaisuus saa olla vaikkapa vähän arpapeliä, sen jälkeen kun se on hyvinkin mahdollisesti huostaanotettu mielipuolisin perustein. Sitä mieltä ainakin eräs on tuolla sijaisvanhempien palstalla:
"Paremmat todennäkösyydet on sijaisperheissä vaikka niissäkin on tietty paskoja, niinku kaikista löytyy mätämuniakin. :)"
todennäköisyyslaskentaa
2
129
Vastaukset
- mitäs-pienistä
Kauhea faktahan on, että huostakynnystä ei liian monasti ole olemassa.
Oman perheen arvomaailmassa saattaa ykkösenä olla se, että lapsi sisäistää oikean teon moraalitomasta. Ei läsnäolevan vanhemman aina tarvitse erityisesti erikseen opettaa ylhäältäkäsin empatiaa: se syntyy siinä sivussa luontopolulla mallioppimisessa tai missä tahansa muussa päivittäisissä tilanteessa, mm osoittamalla luottamusta ja kunnioitusta lasta kohtaan.
Tuommoinen perhe nähdään riskinä, jos sen määrittää väärä ihminen: Tavallinen humaani perusvanhempi voidaan leimata Boheemiksi, negatiivisella tavalla. Kun lapselle käy haveri ja jos häntä vaikka kiusataan koulussa ja hänellä kaiken kukkuraksi on vielä lukihäiriö, niin ainakin matalapalkkaisen perheen kohdalla huolipisteitä kertyy ja kyllä vain: se perheen lapsi päätyy suurella todennäköisellä huostaanotetuksi.
Loppu on sitä arpapeliä. - hukkaputkea
Varsinkin, jos sijaisperheessä on kaltoin kohteleva vanhempia ja menee vuosia, ennekuin lapset otetaan pois. Mikähän on noiden hukkavuosien jälkeen lasten mahdollisuus hyvään elämään. Traumoja on päässyt syntymään paljon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?3221822Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh751284Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok831277- 1341157
- 79947
- 85881
- 48843
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro118804- 48780
Sitä saattaa vähän hölmöillä
rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.60736