todennäköisyyslaskentaa

mitäs-pienistä

Lapsen tulevaisuus saa olla vaikkapa vähän arpapeliä, sen jälkeen kun se on hyvinkin mahdollisesti huostaanotettu mielipuolisin perustein. Sitä mieltä ainakin eräs on tuolla sijaisvanhempien palstalla:


"Paremmat todennäkösyydet on sijaisperheissä vaikka niissäkin on tietty paskoja, niinku kaikista löytyy mätämuniakin. :)"

2

123

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitäs-pienistä

      Kauhea faktahan on, että huostakynnystä ei liian monasti ole olemassa.

      Oman perheen arvomaailmassa saattaa ykkösenä olla se, että lapsi sisäistää oikean teon moraalitomasta. Ei läsnäolevan vanhemman aina tarvitse erityisesti erikseen opettaa ylhäältäkäsin empatiaa: se syntyy siinä sivussa luontopolulla mallioppimisessa tai missä tahansa muussa päivittäisissä tilanteessa, mm osoittamalla luottamusta ja kunnioitusta lasta kohtaan.

      Tuommoinen perhe nähdään riskinä, jos sen määrittää väärä ihminen: Tavallinen humaani perusvanhempi voidaan leimata Boheemiksi, negatiivisella tavalla. Kun lapselle käy haveri ja jos häntä vaikka kiusataan koulussa ja hänellä kaiken kukkuraksi on vielä lukihäiriö, niin ainakin matalapalkkaisen perheen kohdalla huolipisteitä kertyy ja kyllä vain: se perheen lapsi päätyy suurella todennäköisellä huostaanotetuksi.

      Loppu on sitä arpapeliä.

    • hukkaputkea

      Varsinkin, jos sijaisperheessä on kaltoin kohteleva vanhempia ja menee vuosia, ennekuin lapset otetaan pois. Mikähän on noiden hukkavuosien jälkeen lasten mahdollisuus hyvään elämään. Traumoja on päässyt syntymään paljon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      179
      5012
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      19
      4397
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3117
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2962
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2892
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1757
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1750
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1741
    Aihe