Annoin aikanaan lapsen ns avoimeen adoptioon.

bioäiti

Eli tiedän hänen vanhempiensa nimet, missä asuu. Hän tietää minusta myös samat asiat. Hän on jo aikuinen 19v ja yrittää pitää minuun yhteyttä. Tilanne on vaikea koska jo 10v sitten hänen bioisänsä kuoli,jäin leskeksi, löysin uuden miehen ja sain lapsen . Tälle nuoremmalle kouluikäiselle lapselle en ole puhunut adoptioon antamasta lapsestani mitään koska nykyinen mieheni ei halua että kerromme hänestä. Myös adoptiovanhemmat ovat olleet tapaamisissa vallan töykeitä kun niitä aikoinaan oli ennen kuin nykyisen mieheni kanssa syntyi yhteinen lapsi, niitä ei ole enää ollut. Pyysivät mm rahaa minulta vaikka olen työtön yms haukkumista.Miten selvittää tämä tilanne?

1

168

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elles

      Tapaile ensimmäistä lastasi aluksi ilman muuta perhettäsi ja jos ja kun välillenne kehittyy läheisempi suhde, puhutte uudestaan miehesi kanssa ja valmistaudute ottamaan hänet osaksi lähipiiriänne ja lapset pääsevät tapaamaan toisensa. Jos miehesi ei halua että tapaat omaa lastasi, eikä ajattele lapsien etua, pitää sinun miettiä onko lapset vai mies tärkeämpiä sinulle.
      Myös nuorempi lapsesi tulee koko elämänsä ihmettelemään miksei hänelle kerrottu vanhemmasta sisaruksesta, koska tämä tulee varmasti viimeistään aikuisena hänelle selviämään. Minulla on useampi ystävä, jolle on paljastunut tällainen salattu sisarus ja on yli kolmikymppiset miehetkin itkeneet ja surreet miksei oltu kerrottu, eikä ole päässeet koskaan tapaamaan. Varsinkin jos uudessa perheessäsi on vain yksi lapsi, tämä varmasti on toisinaan toivonutkin sisarusta. Itse ainakin ainoana lapsena kadehdin usein kavereiden sisaruksia ja mieluiten olisin halunnut isoveljen. :)
      Ensimmäisen lapsesi kannalta voit miettiä, miltä tuntuu, jos olet pienenä antanut hänet adoptioon, etkä nyt sitten hänen sitä varmaan vuosia odotettuaan, vieläkään haluaisi tavata ja tutustua, torjutuksi tuleminen aiheuttaa hänellekin varmasti monia murheita.
      Onnea tutustumiseenne! Alku voi tuntua hankalalta, mutta keskity miettimään sitä mitä kaikkea hyvää ja ihanaa se tuo elämiinne nyt ja tulevina vuosina, pääset myöhemmin osaksi mahdollisten tulevien lastenlastesi elämääkin jne.
      Ihanaa jatkoa perheellenne!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      263
      3275
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      20
      1809
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      23
      1473
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      81
      1324
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1028
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      974
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      61
      778
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      726
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      60
      648
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      50
      616
    Aihe