Kysyy että kuluttaako usein toistuvat käynnistämiset ja sammuttamiset konetta esim:4-5 kertaa päivässä,vai kannattaisko koneen antaa pyöriä kuin kiertovesipumppu? ainakin päivittäin.
Aloitteleva
nettipölvästi
4337
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ite ainakin näytön sammutan jos en oo moneen tuntiin koneella mutta jos käyt tunnin välein koneella ni ei kannata sammutella välissä :)
Ei se koneen sammutus ja käynnistys suoranaisesti kuluta konetta, ainakaan havaittavissa määrin. käyttöjärjestelmän kannalta on parempi antaa koneen olla päällä koko päivän. Myös tiedon tallennus on "varmempaa" kun kovalevy on kokoajan lämmin. Ero ei liene kovin merkittävä.
Nopeuttaa se kuitenkin koneen käyttöä huomattavasti kun et sitä kokoajan joudu odottamaan että käynnistyisi. Uusi kone käynnistyy aika nopeesti, mutta jo parin kuukauden päästä se on hiukan hidastunnu. Käynnistyviä ohjelmia tulee pikkuhiljaa lisää.
Jos olet huolissasi siitä että koneesi on kokoajan verkossa ja hyökkäyksille altis, kannattaa siun sulkea laajakaistayhteys jos et ole koneella. Näyttö kannattaa myös sammuttaa, koska on yksi virtaa syövimmistä osista konetta.
Koneen virrankäyttöasetuksista voit määritellä kovalevyn yms. sammumaan vaikkapa ½h päästä jos konetta ei käytetä. eli kone "painuu horrokseen" mutta ei sammu! virkoaa siitä muutamassa sekunnissa.
Rosmo
haluaa kiittää hyvästä ja yksiselitteisestä vastauksesta.
itse asiassa jatkuva käynnistely kuluttaa kiintolevyä nopeasti (laakereita jos tarkkoja ollaan)