Liikaa opintoja

Hikari

Hei, osaisikohan joku täällä neuvoa kun minulla hieman outo tilanne:
Opiskelen korkeakoulussa viimeistä vuotta, opintoja on kertynyt nyt 217 eli jäljellä 23. Nämähän eivät millään riitä seitsemään tukikuukauteen... Eli tavoitteena valmistua toukokuussa2016. Kuinkahan tarkkaan KELA seuraa opintopisteitä? Pitääkö minun ottaa ylimääräisiä kursseja jotta 5op/tukikuukausi toteutuu?
Ärsyttävää kun on uurastanut, että opinnäytetyöhön voisi keskittyä kunnolla.

3

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • älästressaa

      Ne katsoo sen koko vuoden osalta, ei yksittäisten kuukausien mukaan. Eli jos vuodessa on riittävästi niin ei huolta.

    • NAblarabla

      Jos nostat kaikki tuet ja ei tule riittävästi pisteitä kyseiseltä lukuvuodelta, lakkauttaa kela opintotuen maksun tietyltä aikaa (menee vuoden 2016 syksyyn, kun lakkauttavat). Kuitenkin, jos valmistut tuossa keväällä niin ei ole sinulle mikään ongelma, koska et ole enää opintotuen piirissä syksyllä (oletuksena että valmistut).

      Eli ilman muuta nostat kaikki tuet mitkä saat, koska et niitä joudu takaisinkaan maksamaan, joten on ilmaista rahaa.

    • Oppasistressiäkö

      Riittää, riittää. Kelalle on tarpeeksi, kun on 5 op/tukikuukausi koko opiskeluajalta keskimäärin. Lukuvuodetta kohti alaraja on 20 op.

      Sitä paitsi muutenkin, seuraava seurantapäivä on vasta ensi vuoden lokakuussa ja olet valmistumassa toukokuussa.
      "Jos valmistut ennen seurannan toteutusta, sinun katsotaan edistyneen kyseisissä opinnoissa riittävästi."
      http://www.kela.fi/opinnoissa-edistyminen_korkeakouluopinnot-182011-lukien

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      101
      2140
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      297
      1934
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1761
    4. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      104
      1726
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      207
      1617
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      32
      1351
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1133
    8. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      25
      1092
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      67
      1089
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1057
    Aihe