Kehykseen sopiva kuva

KuvakokojaPähkäilevä

Tyttäreni sai kastelahjaksi valokuvakehyksen, johon laitetaan kuva jokaiselta kuukaudelta ensimmäisen ikävuoden ajan. Nyt pähkäilen, kuinka saisin tilattua jostakin internetin valokuvapalvelusta oikean kokoisia kuvia kehykseen.

Kyse on siis yhdestä isosta kehyksestä, jossa on monta pientä aukkoa kuville. Aukot ovat noin 5cmx5cm. Miten muokkaan ottamani kuvat niin, että niissä oleva lapsi on oikean kokoinen eli sopii aukkoon? Ja kuinka saan tilattua kuvat nettipalvelusta, jossa pienin mahdollinen vaihtoehto on ns. kymppikuva? Voin tietysti leikata paperitulosteen kehyksen aukkoon sopivaksi, mutta kuinka varmistun, että lapsi kuvassa on sopivan kokoinen?

2

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuuuukkeli

      Rajaat ensin kuvasta haluamasi neliön muotoisen alueen. Sitten lisäät kuvaan reunat niin, että kuvan koko kasinkertaistuu. Ohjelmissa yleensä "change canvas size" tms. Esim. halutun kuvan koko on 1000 x 1000 pikseliä, lisäät joka sivulle 500 pikseliä, jolloin kuvan koko on 2000 x 2000 pikseliä. Nyt kun tilaat kymppikuvana, voit leikata 5x5 cm kuvan keskeltä. Yleensä kuva saisi olla hiukan suurempi kuin kehyksen aukko, tosin kymppikuvakin taitaa olla hiukan yli 10 cm,

    • KuvakokojaPähkäilevä

      Iso kiitos vastauksesta! Tämä onnistunee vaikkapa lightroomilla? Se meillä olisi käytössä.

      Tuo pikseleiden ja lopullisen kuvan koon suhde on se, mitä en ole aiemmin ymmärtänyt (enpä kyllä mitenkään opiskellutkaan...), eli jos halutun kuvan koko on 1000x1000 pikseliä, niin tuleeko siitä silloin 5x5cm tilatussa kuvassa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2165
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      340
      1401
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1365
    4. 168
      1271
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1061
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      968
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      929
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      910
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      27
      862
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      839
    Aihe