Pari vuotta kärsiny vatsakivuista, syytä ei ole meinattu löytää. Tutkittu jo sen verran, että lääkärit alkanut olettaa että päässä on vikaa.
Rohkaisin lopulta mieleni, keräsin rahat kasaan ja suuntasin yksityiselle.
Mukava lääkäri otti vakavasti ja kuvasi ultralla. Eritoten keskittyi oikealle puolelle, missä kipua esiintyi koskettaessa. Ja löytyihän sieltä lopulta vika. Kohdun seinämän sisällä endometrioosia (on joku oma nimikin).
Lisäksi kohdun takana "ontelo (3cm), jossa näyttäisi olevan sisältöä.." ?
Tätä ei ultralla kunnolla saanut selvyyttä mikä on ja neuvoi menemään tarkempiin kuvauksiin.
Onko vastaavia kokemuksia kellään?? Kivut olleet todella kovia jaksoittain.. Toivon hartaasti että tämän jälkeen homma etenisi ja saisin pian avun kipuihin..
endoa kohdussa
4
139
Vastaukset
- Etootosissas1
Moi,
Minulla oli sama homma, hirveät mahakivut. Pompoteltiin sisätautiosastolle, naist.tauteihin jne. Jouduin pari krtaa lanssilla sairaalaan kipujen vuoksi.
Ultrassa ei näkyny mtn, tehtiin myös tähystys, ei löytynyt mtn. Sektiosta tulleita kiinnikkeitä irroitettiin, mutta senkin jälkeen mahakivut jatkuivat.
Vihdoin viimein yksi gynekologi huomasi mikä oli vikana. Epäiltiin endometrioosia, joka on nimenomaan itse kohdun seinämässä eli sitä ei voi nähdä millään. Aloitettiin hormoonihoito, joka samalla paljastaisi onko kyse tosiaan siitä. Gnrh-analogi hoito, procrenin piikitys aluksi kuukauden välein ja koska mahakivut hävisivät, piikitystä jatkettiin isommalla annoksella 3kk:n välein. Samalla on myös mirena hormoonikierukka, sekä estrogel voide. Olen ollut mahakivuitta jo kohta 2v.
Yksi lääkäri olisi laittanut jo kohdun poistoon, mutta minulle ei kerrottu mitään riskeistä. Kohtu on nyt kuitenkin vielä paikoillaan. Lääkitystä ei voi jatkaa kuin enintään toukokuuhun asti, joten sitten selviää menenkö leikkuulle vai mitä tapahtuu.
Hormonihoidosta yritettiin pitää taukoa, mutta kivut palasivat. Se varmisti viimeistään, että vika on varmasti löydetty. Toivottavasti joku muu hoito keksitään ennen piirityksen lopettamista, en halua leikkaukseen! - Aboriginaali
Endometrioosiyhdistyksen sivustoilla löytyy tietoa Endometrioosista.
Voit soittaa myös keskiviikkoisin kl 19-21 numeroon.
o50-3806715
http://www.endometrioosiyhdistys.fi/fi/tietoaendometrioosista
---------------------------------- - olerehellinenitsellesi
Siis voiko olla mahdollista, että yks vatsakipu on saanu sut käymään tuollasen prosessin lävitte?? Olisit varmaan päässy helpommalla, kun oisit vaan jättäny koko asian omaan arvoonsa. Ehkä vähän yliragointia?!
t:Rosvoroope- KiPuJa
jos olisikin yksi vatsakipu, niin sen vois jättää omaan arvoonsa. Mutta kun on päivittäistä välillä jalat alta vievää kipua, niin sitä ei enää niin jätä omaan arvoonsa enää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain33510111Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja
Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve112902Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim2822269Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha1222066Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset
Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U341840SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918
kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,961640Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa
Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..1391563- 1441507
Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia
joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin581333Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko931036