Keskenmeno?

Haikeinmielin

Olen parikymppinen nainen ja noin puoli vuotta sitten uskon saaneeni keskenmenon. Olen syönyt epillereitä pari vuotta ja minulla oli seksisuhde yhden miehen kanssa melkein vuoden.
Reilu puoli vuotta sitten minulla oli uskoakseni kuukautiset mutta kivut oli normaalia kovemmat. Tunsin että sisältäni tuli jotain mikä ei tuntunut vain vereltä. Menin vessaan katsomaan. Siteesssä oli hieman vanulappua pienempi klöntti joka oli todella verinen, siinä näkyi vaaleita oudon muotoisia juttuja jotka eivät hajonneet vaan olivat enemmän semmoisia sitkeitä. Klöntti näytti tavallaan pussimaiselta. Hetken tutkiskelun jälkeen vedin sen vessanpöntöstä alas koska en ajatellut sen olevan mitään vakavaa.
Tapaus tulee mieleeni säännöllisesti ja ajatus siitä että mitä jos se olikin sikiö. Minulla on kuvia tästä 'klöntistä' ja ne tosiaan muistuttavat keskenmennyttä sikiötä.
Voiko siitä olla terveydellisiä haittoja edelleen? Olen sairastellut todella paljon mutta en usko sen johtuvan siitä. Ja miten pystyisin saamaan tämän pois mielestäni?

3

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanhempi_nainen

      Varmaan monella on ollut tietämättään keskenmeno! Olen kuullut vastaavia tarinoita ennenkin. Ja miettinyt omalla kohdallanikin, ovatko aina menkat olleet menkat. Turha kuitenkaan ottaa syyllisyyttä, et olisi voinut asialle mitään. Jos olisit tajunnut, olisit voinut tehdä raskaustestin heti sen jälkeen (raskaushormonit eivät kuitenkaan aivan välittömästi poistu elimistöstä, eli näyttäisi ehkä positiivista keskenmenosta huolimatta).

      Nyt kannattaisi miettiä ensinnäkin, että onko ehkäisy sinulle oikea? Ole ainakin tarkka, että unohduksia ei satu. Käyttäjävirheet aiheuttavat aika monta ehkäisyn pettämistä.

      Et sanonut, onko sairastamisesi gynekologista vai muuta. Jos sinulla on gynekologisia oireita, mene lääkäriin (esim. gynekologi tai terveyskeskus). Nimittäin joskus kohtuun voi jäädä jotain kappaleita keskenmenon jälkeen. Tosin olisit saanut jo varmasti tulehdusoireita ja vuodot olisivat olleet runsaita. Aikaa on kulunut sen verran, että todennäköisesti olet gynekologian puolelta kunnossa.

      Itselläni on ollut nuorena abortti ja vähän vanhempana keskenmeno. Kumpiakin vetvoin mielessäni oman aikansa, mutta ne unohtuivat ajan myötä. Varsinkin keskenmeno unohtui nopeammin, koska se oli kuitenkin "luonnollinen". Ehkä käsittelyä auttaa jos tiedostat, että et ole tehnyt mitään väärää. Keskenmenoissa sikiössä on yleensä niin paha vika, että luonto lopettaa sen kehityksen. Voisit käydä kerran puhumassa jonkun terveydenhuoltoalan ammattilaisen kanssa - tai ihan vaan kaverin - ehkä silloin päästät asiasta irti. Yleensä hyvinkin vaikeat kokemukset ajan myötä haipuvat mielestä.

    • potija

      Mulla samanoloinen tilanne 2v sitten ,ja ensin oli vasemmalla puolen kauhea kipu ja sitten 2päivää tuli kauheasti suihkuna verta ,ihan kuin hanasta,eri tavoin kuin menkoista.Tosin saattaa olle kysta mikä on puhjennut,mutta menin lääkäriin ettei mitään tulehdusta ym kasvainta ole kysessä.Sun olisi hyvä käydä tutkimuksissa koska jos kysessä olisi poikkeus,olkoon aikainen keskenmeno tai kysta,niin se saattaa jättää ainesta kohstuonteloon ja tulehdusriski kasvaa.

    • unohdakokojuttu

      Erilaiset klöntit kuukautisten seassa ovat tavallisia ja vaarattomia. Ne ovat kohdun limakalvon kappaleita. Sen sijaan raskaaksi tuleminen e-pillereitä syödessä on harvinaista. On erittäin epätodennäköistä, että kyseessä olisi ollut keskenmeno.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      157
      10922
    2. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      193
      10489
    3. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      174
      6464
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      39
      5900
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      62
      4801
    6. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      8
      4595
    7. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      17
      3882
    8. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      89
      3569
    9. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      79
      3529
    10. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      3141
    Aihe