Keskenmeno?

Haikeinmielin

Olen parikymppinen nainen ja noin puoli vuotta sitten uskon saaneeni keskenmenon. Olen syönyt epillereitä pari vuotta ja minulla oli seksisuhde yhden miehen kanssa melkein vuoden.
Reilu puoli vuotta sitten minulla oli uskoakseni kuukautiset mutta kivut oli normaalia kovemmat. Tunsin että sisältäni tuli jotain mikä ei tuntunut vain vereltä. Menin vessaan katsomaan. Siteesssä oli hieman vanulappua pienempi klöntti joka oli todella verinen, siinä näkyi vaaleita oudon muotoisia juttuja jotka eivät hajonneet vaan olivat enemmän semmoisia sitkeitä. Klöntti näytti tavallaan pussimaiselta. Hetken tutkiskelun jälkeen vedin sen vessanpöntöstä alas koska en ajatellut sen olevan mitään vakavaa.
Tapaus tulee mieleeni säännöllisesti ja ajatus siitä että mitä jos se olikin sikiö. Minulla on kuvia tästä 'klöntistä' ja ne tosiaan muistuttavat keskenmennyttä sikiötä.
Voiko siitä olla terveydellisiä haittoja edelleen? Olen sairastellut todella paljon mutta en usko sen johtuvan siitä. Ja miten pystyisin saamaan tämän pois mielestäni?

3

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanhempi_nainen

      Varmaan monella on ollut tietämättään keskenmeno! Olen kuullut vastaavia tarinoita ennenkin. Ja miettinyt omalla kohdallanikin, ovatko aina menkat olleet menkat. Turha kuitenkaan ottaa syyllisyyttä, et olisi voinut asialle mitään. Jos olisit tajunnut, olisit voinut tehdä raskaustestin heti sen jälkeen (raskaushormonit eivät kuitenkaan aivan välittömästi poistu elimistöstä, eli näyttäisi ehkä positiivista keskenmenosta huolimatta).

      Nyt kannattaisi miettiä ensinnäkin, että onko ehkäisy sinulle oikea? Ole ainakin tarkka, että unohduksia ei satu. Käyttäjävirheet aiheuttavat aika monta ehkäisyn pettämistä.

      Et sanonut, onko sairastamisesi gynekologista vai muuta. Jos sinulla on gynekologisia oireita, mene lääkäriin (esim. gynekologi tai terveyskeskus). Nimittäin joskus kohtuun voi jäädä jotain kappaleita keskenmenon jälkeen. Tosin olisit saanut jo varmasti tulehdusoireita ja vuodot olisivat olleet runsaita. Aikaa on kulunut sen verran, että todennäköisesti olet gynekologian puolelta kunnossa.

      Itselläni on ollut nuorena abortti ja vähän vanhempana keskenmeno. Kumpiakin vetvoin mielessäni oman aikansa, mutta ne unohtuivat ajan myötä. Varsinkin keskenmeno unohtui nopeammin, koska se oli kuitenkin "luonnollinen". Ehkä käsittelyä auttaa jos tiedostat, että et ole tehnyt mitään väärää. Keskenmenoissa sikiössä on yleensä niin paha vika, että luonto lopettaa sen kehityksen. Voisit käydä kerran puhumassa jonkun terveydenhuoltoalan ammattilaisen kanssa - tai ihan vaan kaverin - ehkä silloin päästät asiasta irti. Yleensä hyvinkin vaikeat kokemukset ajan myötä haipuvat mielestä.

    • potija

      Mulla samanoloinen tilanne 2v sitten ,ja ensin oli vasemmalla puolen kauhea kipu ja sitten 2päivää tuli kauheasti suihkuna verta ,ihan kuin hanasta,eri tavoin kuin menkoista.Tosin saattaa olle kysta mikä on puhjennut,mutta menin lääkäriin ettei mitään tulehdusta ym kasvainta ole kysessä.Sun olisi hyvä käydä tutkimuksissa koska jos kysessä olisi poikkeus,olkoon aikainen keskenmeno tai kysta,niin se saattaa jättää ainesta kohstuonteloon ja tulehdusriski kasvaa.

    • unohdakokojuttu

      Erilaiset klöntit kuukautisten seassa ovat tavallisia ja vaarattomia. Ne ovat kohdun limakalvon kappaleita. Sen sijaan raskaaksi tuleminen e-pillereitä syödessä on harvinaista. On erittäin epätodennäköistä, että kyseessä olisi ollut keskenmeno.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      146
      5475
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      136
      3588
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      126
      3329
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      36
      3203
    5. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      43
      2704
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      39
      2277
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      22
      2218
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      229
      2166
    9. prööt prööt nyt ottaa vihervassaria pattiin!

      Korvatkaa R kirjaimet L kirjaimilla ja sanokaa ääneen "Jari Kurri etsii pakoputkiautossaan jarruja".
      Maailman menoa
      11
      1894
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      92
      1804
    Aihe