Keskenmeno?

Haikeinmielin

Olen parikymppinen nainen ja noin puoli vuotta sitten uskon saaneeni keskenmenon. Olen syönyt epillereitä pari vuotta ja minulla oli seksisuhde yhden miehen kanssa melkein vuoden.
Reilu puoli vuotta sitten minulla oli uskoakseni kuukautiset mutta kivut oli normaalia kovemmat. Tunsin että sisältäni tuli jotain mikä ei tuntunut vain vereltä. Menin vessaan katsomaan. Siteesssä oli hieman vanulappua pienempi klöntti joka oli todella verinen, siinä näkyi vaaleita oudon muotoisia juttuja jotka eivät hajonneet vaan olivat enemmän semmoisia sitkeitä. Klöntti näytti tavallaan pussimaiselta. Hetken tutkiskelun jälkeen vedin sen vessanpöntöstä alas koska en ajatellut sen olevan mitään vakavaa.
Tapaus tulee mieleeni säännöllisesti ja ajatus siitä että mitä jos se olikin sikiö. Minulla on kuvia tästä 'klöntistä' ja ne tosiaan muistuttavat keskenmennyttä sikiötä.
Voiko siitä olla terveydellisiä haittoja edelleen? Olen sairastellut todella paljon mutta en usko sen johtuvan siitä. Ja miten pystyisin saamaan tämän pois mielestäni?

3

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanhempi_nainen

      Varmaan monella on ollut tietämättään keskenmeno! Olen kuullut vastaavia tarinoita ennenkin. Ja miettinyt omalla kohdallanikin, ovatko aina menkat olleet menkat. Turha kuitenkaan ottaa syyllisyyttä, et olisi voinut asialle mitään. Jos olisit tajunnut, olisit voinut tehdä raskaustestin heti sen jälkeen (raskaushormonit eivät kuitenkaan aivan välittömästi poistu elimistöstä, eli näyttäisi ehkä positiivista keskenmenosta huolimatta).

      Nyt kannattaisi miettiä ensinnäkin, että onko ehkäisy sinulle oikea? Ole ainakin tarkka, että unohduksia ei satu. Käyttäjävirheet aiheuttavat aika monta ehkäisyn pettämistä.

      Et sanonut, onko sairastamisesi gynekologista vai muuta. Jos sinulla on gynekologisia oireita, mene lääkäriin (esim. gynekologi tai terveyskeskus). Nimittäin joskus kohtuun voi jäädä jotain kappaleita keskenmenon jälkeen. Tosin olisit saanut jo varmasti tulehdusoireita ja vuodot olisivat olleet runsaita. Aikaa on kulunut sen verran, että todennäköisesti olet gynekologian puolelta kunnossa.

      Itselläni on ollut nuorena abortti ja vähän vanhempana keskenmeno. Kumpiakin vetvoin mielessäni oman aikansa, mutta ne unohtuivat ajan myötä. Varsinkin keskenmeno unohtui nopeammin, koska se oli kuitenkin "luonnollinen". Ehkä käsittelyä auttaa jos tiedostat, että et ole tehnyt mitään väärää. Keskenmenoissa sikiössä on yleensä niin paha vika, että luonto lopettaa sen kehityksen. Voisit käydä kerran puhumassa jonkun terveydenhuoltoalan ammattilaisen kanssa - tai ihan vaan kaverin - ehkä silloin päästät asiasta irti. Yleensä hyvinkin vaikeat kokemukset ajan myötä haipuvat mielestä.

    • potija

      Mulla samanoloinen tilanne 2v sitten ,ja ensin oli vasemmalla puolen kauhea kipu ja sitten 2päivää tuli kauheasti suihkuna verta ,ihan kuin hanasta,eri tavoin kuin menkoista.Tosin saattaa olle kysta mikä on puhjennut,mutta menin lääkäriin ettei mitään tulehdusta ym kasvainta ole kysessä.Sun olisi hyvä käydä tutkimuksissa koska jos kysessä olisi poikkeus,olkoon aikainen keskenmeno tai kysta,niin se saattaa jättää ainesta kohstuonteloon ja tulehdusriski kasvaa.

    • unohdakokojuttu

      Erilaiset klöntit kuukautisten seassa ovat tavallisia ja vaarattomia. Ne ovat kohdun limakalvon kappaleita. Sen sijaan raskaaksi tuleminen e-pillereitä syödessä on harvinaista. On erittäin epätodennäköistä, että kyseessä olisi ollut keskenmeno.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      Yleistä ohjelmista ja sovelluksista
      2
      3538
    2. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      102
      3419
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      93
      2973
    4. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      61
      2703
    5. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      70
      2638
    6. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      92
      2505
    7. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      17
      2192
    8. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1454
    9. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      98
      1349
    10. Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä

      On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten
      Luterilaisuus
      392
      1293
    Aihe