Hurmaava Rauha Rentola

faktoja

Onko 1940-60 -lukujen suomifilmien ihastuttava blondi, Rauha Rentola, elossa? Julkisuudessa hän ei ainakaan ole riekkunut. Siiri Angerkosken tapaan hän jostain syystä näytteli lähinnä sivuosissa, usein räpätäti-pirttihirmu -linjalla. Mainioita roolisuorituksia 1940-luvun Lea Joutseno (1911-77) -elokuvissa. Myös elokuvissa Katupeilin takana (1948) ja Katariina kaunis leski (1950).

7

4805

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minni.,

      http://uk.imdb.com/name/nm0719876/

      Ei ainakaan tuolla saitilla ole kuolleeksi ilmoitettu, mutta ikää olisi jo 85 vuotta, tuskin tuossa iässä enää julkisuus kiinnostaa.

      • ÄKEN FANI

        1982-1983 HARJUNPÄÄ JA KYLMÄ KUOLEMA < FRU KUUSISTO


      • FSTEEN PUOLELLA TAIS OLLA 1...

        KANSSA < HARJUNPÄÄ JA KYLMÄ KUOLEMA SARJASSA 82-83 TEKI JONKUN ROOLIN SIINÄ < KATSOIN VIDEOLTA SEN JOSKUS


      • Minni.,

        Tuo Englantilainen saitti tuntee useita suomalaisiakin näyttelijöitä, kuka tuota sivustoa ylläpitää ja miten se kerää aineistonsa, aika hyvin nuo tiedot pitävät suomalaistenkin osalta paikkansa. Käsittääkseni sivusto tuntee melkein kaikkien maiden näyttelijöitä.
        Miksi suomalaisista ei ole juurikaan valokuvia siellä?

        Oma englanninkielen taito on niin huono, etten osaa asiaa itse selvittää. Mutta jos jollain on tietoa niin kiitti jo etu käteen :)


    • Kokki

      Kyllä Rauski Rentola minun tietääkseni voimissaan on, asustelee Helsingissä ja varmasti jo vetäytynyt näyttämöiltä, mutta jokunen aika sitten esiintyi vielä Juha Mäkelän toimittamassa lauantain teatteri-illassa.

      Viimeisimpiä töitä taivatat olla kaarnamuori-dubbaus Pocahontasissa sekä jonkinlainen lukuosuus Kansallisen Vikke Nilo-näytelmässä.

    • mää vaan!

      eiköhän elossa ole!
      on ollut äänenä myöskin (valehtelenko, jos sanon) kaikissa noita nokinenä kuunnelmissa. (noita nokinenän ystävätär)

      mutta oliko rauha rentola blondi, niinkuin mainitsit??!! mielestäni hän oli ainakin myöhemmissä elokuvissa tumma!
      loistava näyttelijätär!!!!!!!! valitettavaa todellakin, että näytteli elokuvissa oikeastaan vain sivurooleja!

      • faktoja

        Tuli mieleen sentään yksi elokuva, jossa Rauha Rentolalla oli pääosa: Huhtikuu tulee (Valentin Vaala, 1953, 75' mv, perustuu Mika Waltarin komediaan). Siinä hän näyttelee napakasti sen ajan keski-ikäistä kotirouvaa, joka ihastuu Jaakko Huhtikuu -nimiseen toimittajaan (Kurt Ingvall). Mustasukkaista aviomiestä esittää Joel Rinne. Sen sijaan Siiri Angerkosken pääosia en tiedä ainuttakaan (paitsi hänen viimeinen elokuvansa). Tärkeitä sivuosiahan hänellä oli runsaasti ja onneksi muutamassa värielokuvassakin. 1950-60 -luvun harvoista suomalaisista värielokuvista useimmat kaipaavat tosin jo restaurointia. Mustavalko-klassikoista ainakin Kulkurin Valssi ja Tuntematon Sotilas tulisi restauroida. Mutta eihän tv-maksuja toki mihinkään järkevään käytetä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      30
      5892
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      14
      4444
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3257
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      52
      2991
    5. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      339
      1581
    6. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      71
      1351
    7. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1338
    8. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      233
      1227
    9. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      10
      1180
    10. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1179
    Aihe