Hei! Joko olette alkaneet lukea ensilevyn farmasian pääsykokeisiin? Onko jollain kokemusta valmennuskursseista, oliko hyötyä? Mä haen jo kolmatta kertaa, ja nyt jo suuri ahdistus siitä että mitä jos en taaskaan pääse..
Farmasian pääsykoe 2016
Epuli
16681
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ensikevään..^
Moi! Mä olin vähän malttamaton ja hain nyt syksyllä muualle. Ootan ensin niistä valintakokeista tuloksia. Jos en pääse nyt kouluun, niin tartun samantien IFA:an. Meinaan kevääseen asti lukea IFA:a ympäri ja samalla kerrata lukion kemian kursseja. Onks sulle Internetix tuttu? Ja opetus.tv?
Mä kävin viime keväänä farmasian pääsykokeissa valmistautumatta ja huonostihan se meni. Tosin en odottanutkaan pääseväni suoraan sisään. Nyt jos menee taas lukuhommiksi, niin meinaan todellakin raivata tieni sisään ja tähtään proviisoriksi.
Mulla on vähän sama tilanne Kittymirrin kanssa, että hain nyt tämän syksyn haussa AMK:hon, mutta mietityttää, että jos pääsen nyt sisään ja mahd. haluisin vielä hakea uudestaan farmasialle niin ensi keväänä onkin ne ensikertalaiskiintiöt... Muakin kiinnostaisi proviisoriksi opiskelu, koska perusfarmaseutin työ on usein aika kassamaista :/ Muuten kuinka hyvin osaatte kemiaa? Ootteko käyneet kaikki kurssit lukiossa? Mä oon käynyt vain pari ja loput itsenäisesti opiskellen.
Mulla on kemian alan ammatillinen perustutkinto, osaan perusteet mutta vaikeimmat laskut mun on opeteltava ja kerrattava. Vastaa käytännössä lukion kemiaa, mutta enemmän käytännön kautta opittuna kuin teoreettisesti. Kemia kuitenkin ehdottomasti vahvempi kuin bilsa.
Mulla on samat mietinnät tosta opiskelupaikan vastaanottamisesta. Oon aika varma että paikkaa tarjotaan nyt amk:sta ja pitää miettiä onko se nyt varmasti ala mihin haluan. Jos tipun ensikertalaiskiintiöstä, eikä mulla ole YO-todistusta, mun on jatkossa lähes mahdoton päästä enää opiskelemaan.
Aalto yliopiston sivuilla oli muuten maininta että ensi vuoden jälkeen tulee hakukäsittelymaksu, 100 euroa / haku (maksetaan opintopolkuun suoraan, kattaa kaikki saman kierroksen hakukohteet). Hurjaksi menee!
Oho tuleeko oikeasti toi 100 e:n maksu vuoden päästä, ei kai vielä nyt keväällä? En oo kuullut moisesta.. Huh!! No turhat hakijat eivät ainakaan hae. Muakin pelottaa, että vastaanottaako paikka AMK:sta vai ei.. Tulisipa jo kevät!
Mä kävin äsken lukemassa siitä lisää ja ymmärsin ensin väärin. Opintopolun sivuilla lukeekin, että se maksu koskee niitä, jotka suorittaneet tutkinnon (jonka seurauksena korkeakoulukelpoinen hakija) muualla kuin EU- tai ETA-maissa. Huh!
https://opintopolku.fi/wp/valintojen-tuki/yhteishaku/korkeakoulujen-yhteishaku/hakemuksen-kasittelymaksu/
Eihän farmasian opintoihin tartte kirjotella pitkää matikkaa?? Eikös farmasian puolelle kannattas enemmänki lukiossa käydä fysiikan, kemian ja bilsan kursseja??
Ei tarvii pitkää matikkaa, eikä liiemmin fyssaakaan. Kemia on ehdottomasti pääroolissa ja sitten bilsa. :)
Mietityttää vain, että viime keväänä nousi hakijamäärät kun moni lääkisläinen haki myös farmasiaan.. mitenköhän ensi keväänä?
Mä en lukiossa lukenut kemiaa, kahden hakukerran jälkeen totesin että kemiaa täytyy saada vahvemmaksi, joten luen kemiankurssit nyt talven aikana aikuislukiossa. Ilmoittauduin myös kevääksi valmennuskurssille, toivottavasti on rahan arvoista, kalliita ne kyllä on.. Fysiikkaa ei nykyään enää farmasian pääsykokeissa tarvi, kemia js bilsa on "pääsykoevaatimukset".
Osaako kukaan viime tätä viime vuoden kemian tehtävää?
39. Seos sisältää kahta eri yhdenarvoista alkoholia. Molempia alkoholeja on seoksessa 1,00 g. Kun seos palaa täydellisesti, muodostuu 4,41 g hiilidioksidia. Mikä on seoksessa oleva toinen alkoholi, kun toinen on etanoli? (2 p)
a.Metanoli
b.Propanoli
c.Butanoli
d.Pentanoli
Noniin mitkä on fiilikset pääsykokeen jälkeen? Paljonko saitte pisteitä? :-)
21.15p valintakokeesta, lähtöpisteitä 30p. Ifa-osuus oli kyllä mun mielestä haastavampi edellisvuosien ifa-osuuksiin verrattuna. Helsinkiin siis hain.
24.50p kokeesta ja 40 lähtöpistettä. Eipä tuo proviisoriksi riitä, mutta olen tyytyväinen että ylipäänsä saanen fysiologian osuudesta vaadittavan 4p (ellen ole tehnyt merkintävirheitä vastauslomakkeeseen), koska oli se sen verran paljon haastavampi kuin edellisinä vuosina. Monet kohdat muutenkin vähän epäselviä mielestäni. Kemia sitten olikin lasten leikkiä.
Missä sanotaan, että pitää saada vähintään 4 pistettä per osio? Onko ne raakapisteitä vai skaalattuja? Löysin Kuopion hakuoppaasta ainoastaan maininnan, että molemmista osuuksista saatava pisteitä, määristä ei puhuttu muuta kuin kokonaispistemäärän oltavan väh. 60% kaikkien vastanneiden keskiarvosta.
Helsingissä lukee, että 4p (eli raakapisteitä) tarvii kummastakin osiosta, mutta se saattaa päteä pelkästään Helsinkiin. :) Kuopiosta en tiiä mitään.