Kunnioittava käytöksen puutetta (ko?)

Helsinki-Vantaa

Vanhemmat puhuvat todella epäkunnioittavasti, enimmäkseen äiti. Kimpaannun helposti äidin ilkeästä ja väheksyvästä puhesävystä. Haukut ja negatiivisuus on ainut palaute mitä saan mistään, koskaan.

Ihmiselle on käsittääkseni luonnollista puolustautua ilkeään jatkuvaan kritiikkiin. Mutta heti lyödään jarrut pohjaan ja heitetään "Ei ennen tuommoisia saatanan kakaroita ollut jotka ei kunnioita vanhempiaan!".. Minusta on todella vaikeaa olla kotona kun keskustelu on käytännössä lähes mahdotonta ellei sitten tykkää kuunnella sujuvaa vittuilua jokaikisestä asiasta. Enimmäkseen olen kotona vain hiljaa huoneessani. Tämä on henkisesti raskasta, koska kotona ei voi puhua vanhemmille juuri mistään. Sisarien kanssa voin keskustella, mutta hekin ovat jo muuttaneet toisille paikkakunnille enkä siksi näe heitä kovin usein..

En tiedä, saako tuosta sepustuksestani kukaan tolkkua, mutta onko kellään muilla vastaanlaista tilannetta? Miten te olette puolustautuneet vanhempien sanalliselta väkivallalta?

4

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pikkupentunelejätoist

      Puhu jolleki aikuiselle tosta. Vaikka koulussa. Ei tollasta jaksa. Onk sulle tehty fyysistä väkivaltaa koskaan? Jos ei niin voit sanoo vanhemmille et kunnioitus pitää ansaita. Jos vanhemmat ei kunnioita lapsiaan nii miksi lapsien pitäisi kunniottaa vanhempiaan. Kunnioituksen pitäis olla molemminpuolista.

    • Moikka!

      Suosittelen puhumaan asiasta jollekin luotettavalle aikuiselle. Onko koulullasi esimerkiksi kuraattoria, koulupsykologia tai terveydenhoitajaa jolta voisit kysyä neuvoa ja jolle voisit kertoa elämäntilanteestasi? On kuitenkin hieno juttu että pystyt puhumaan asiasta sisarustesi kanssa. Oletko miettinyt että juttelisitte tilanteesta vanhempien kanssa siskojenkin läsnäollessa? On varmaan helpompaa mennä juttelemaan asiasta vanhemmille siskojen kanssa ettei asiaa tarvitse yrittää ratkaista ihan yksin. :) Onko sulla kavereita joille voit jutella?

      Voisit myös soittaa MLL:n nuorten auttavaan puhelimeen, numeroon 116 111, jos siltä tuntuu. Olisi tärkeä luoda rakentavaa keskustelua sinun ja vanhempien välille ja huolehtia siitä että asiat välillänne etenevät parempaan suuntaan. Tsemppiä! :)

      Terkuin Sini ja Tiia Kalajoen rovastikunnan nettisaappaasta

    • fl0ki___

      Sinun täytyy karata kotoasi. varmasti pääset johonkinhalpaan motelliin asumaan ja joku vanha ukkeli makselee laskusi, pieniä palveluksia vastaan jos tiedät mitä tarkoitan...

    • mekkk

      VAnhempia ei tarvitse kunnioittaa vaan se kunnioitus on ansaittava ja tuo sanonta on ihna hanurista jos vanhempi tekee semmoista mikä ei ole sellasita että niitä pitäisi kunnioittaa. Kysyppä joskus venhemiltasi onko heitä aina haukuttu omien vanhempien takia ja sitten nöyryyttävät omia lapsiaan kun pitäisi mennä omiä vanhempia kyselemään miksi ne tekivät näin. Tuo venhempien kunnioitus ei ole itsestään selvyys vaan lapsia tulee kannustaa ja kehua niin se kunnioitus tulee itsestään eikä paskaa jauhamalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      84
      5994
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      310
      5006
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2638
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      46
      2578
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      74
      1784
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      102
      1649
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1511
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      105
      1407
    9. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1373
    10. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      118
      1356
    Aihe