apua, meillä on torakoita!!!!

torakatkotona

apua, kuinka pääsee torakoista eroon? Olemme myrkyttäneet, suihkuttaneet muutaman pullollisen myrkkyä, ja aina vaan niitä illan pimetessä ilmestyy koloistaan.
Olisko kellään hyvää vinkkiä kuinka niistä pääsis eroon, inhottavia!!!!

7

1311

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Torakatstop

      Onhan siihen menetelmiä. Asutko kerros- vai ok-talossa?
      Onko kyseessä mikä torakkalaji? Etteivät vaan ole näitä Suomessakin luonnossa runsaasti esiintyviä russakoita? Nehän aina koittavat maaseudulla tupata sisätiloihin, talvea vasten.
      Meillä niitä on joinain vuosina ollut joitakin, mutta ne kun on tappanut, niin eivät ole jääneet pesimään, eikä mitään kantaa sisätiloihin ole päässyt muodostumaan.

    • Torakka-expert

      Astu niiden päälle. Niistä lähtevä haju kertoo muille ettei ole turvallista ja ne katoavat.

    • hghgkiuhkj

      Tilaa ammattilainen hävittämään ne.

    • juupos

      Minä muuttaisin koko mörskästä pois, eli luovuttaisin suosiolla evoluution ylivertaisille mönkijöille!

    • kirppujakin

      Juu, jos asut vuokralla, muutat vain pois ja seuraavalla on torakat riesanaan.
      Mutta, jos haluat asua siinä, niin taloyhtiön on myrkytettävä koko talo, ne kun asuvat koko kerros tai rivitaloissa.

      Joku varmaankin on käynyt Venäjällä tai Turkissa, avannut matkalaukkunsa sisällä ja vapaamatkustajat ovat tulleet mukana.
      Ei sitten Kirppujakin löytyisi : )

    • makiata.elämää

      http://www.siivous.info/tuholaistorjunta/torakka-torjunta-russakka

      Torakat hakeutuvat lämpimiin olosuhteisiin.Oletko tarkistanut jääkaapin moottorin?Pakastimen jne sähkövimpaimien tuuletukset?Uunin takaosat?Ylläolevassa ohjeessa sanottiin ettei esim jääkaapin moottoria saisi suihkutella myrkyllä.Me kyllä suihkuteltiin.Jääkaapin taus oli mummollani täynnä torakoita.

      Mummolassa oli siis torakoita.Aivan älyttömästi.Niillä oli vanhanaikainen radiokin niitä täynnä.Menivät radioon kuolemaan.
      Mummo pyysi niitä siirappiansoilla.Yön jälkeen olivat täynnä.Jalkalistat tilkittiin kirkkaalla silikonilla ja läpiviennit käytiin läpi tarkasti.Talossa oli kyllä kosteusvaurio saunatiloissa.Olisikohan vaikuttanut asiaan.Lisäksi vanhanaikainen ruokakomero,jossa jauhot ja muut hyllyllä.Lapsena on varmaan tullut syötyä tuhansittain torakanmunia mummon ruokatarvikkeiden mukana.
      Talo jäi perikunnalle.En tiedä nykyistä tilannetta,mutta tuskin ovat häippässeet,niin paljon niitä oli.
      Kokeilkaa laittaa lautaselle siirappia.Sillä niitä saa pyydettyä heti useamman sata.

    • kasvattamokosinulla

      Todennäköisesti ole kerrostaloasukas,nopeasti ilmoitus isännöisijälle ja myrkyttäjät paikalle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1063
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      21
      1020
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      838
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      49
      811
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      46
      725
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      649
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      61
      596
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      595
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      560
    Aihe