marsut hoito kyssäreitä

Jenskun-marsut

Moi. Olen 12v tyttö pohjois-karjalasta. Sain synnttäri lahjaksi kaksi tyttö marsua minulla ei ole muuten marsuista tai jyrsiöistä kokemusta , mutta minulla on oma hamsteri ja maa orava. nii voisiko joku kertoa marsuista perus tietoja. minun kaverillani on myös kaksi marsua ja olen saanut häneltä vähän tietoa marsuista

laittakaa ruokinnasta ja perus hoidosta yms.

6

133

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • marsulaatio
    • Marsumamma84

      Lemmikkien antaminen lahjaksi on yksi maailman huonoimpia lahjoja. Marsut eivät ole lemmikkeinä sieltä helpoimmasta päästä ja ne voivat elää jopa 7-10-vuotiaiksikin, joten ne vaativat pidempää ja vaativampaa hoitoa.

      • ei kannata sanoo noi ilkeesti jos sille on ostettu marsu tai jyrsiä yms nii se on sit sille ehkä hyvä lahja.Sulle ei sopis mikää lemmikki ku käyttäydyt tollai toisiii kohtaa.


      • marsuja

        Niin siis anteeksi, mutta mitäs ihmettä nyt? Marsumamman pointti oli todella hyvä. Ihan asiallisesti tämän ehkä hieman valitettavan tosiasian kertoi. Ei "käyttäytynyt huonosti toisia kohtaan".


      • cdguktk

        Omasta mielestäni ihan totta mitä marsumamma sanoi. Itse en tahtoisi mitään lemmikkiä lahjaksi, koska päätös siitä, että voisisinko/jaksaisisinko hoitaa sen ei olisi valmis. Mulla on ollut kolme kuukautta sellainen tilanne, että olen miettinyt jaksaisisinko hoitaa kahta degua kolmen marsun lisäksi. Ne vaativat kuitenkin jonkin verran liikuntaa ja häkki on pakko pitää puhtaana. Lisäksi alussa menee aikaa löytää just niille sopiva pellettisekoitus. Degu on lemmikkinäkin vielä sangen eksoottinen. En ole pitkään aikaan ulkoiluttanut marsuja (kaksi viikkoa) koska niille olen laittanut niin ison aitauksen 2x1m ja niillä on siellä tilaa juosta. Kuitenkin ne tykkäävät kun saavat olla erilaisella alustalla. Itse en tulisi onnelliseksi jos vanhenpani antaisisivat minulle yhtääkkiä kaksi heisän valitsemaa degua. Eläintä ei ikinä pitäis hankkia lahjaksi, koska ei voi olla varma että jaksaako saaja hoitaa sen ja jos puhutaan esim. koirasta tai jopa hevosesta niin jos ei yhteistyö natsaa niin ei natsaa. Siksi olisi tärkeää saada itse valita se lemmikki. Lisäksi lemmikin saaja ei välttämättä pidä siitä eläimen lajista syystä tai toisesta. Olisin erittäin järkyttynyt jos saisin käärmeen, koska itselle tekisi vaikeaa antaa käärmeelle edes asiallisesti kasvatettuja rottia ja käärme kärsisi. Tästä onneksi ei ole huolta sillä vanhemmat inhoavat niin käärmeitä kuin rottiakin. :) Sintum-marsut oot varmaan nuorempi kuin minä ja minä olen vieläpä aika nuori itsekkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      171
      1166
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      71
      990
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      820
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      747
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      47
      728
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      79
      661
    7. 28
      605
    8. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      605
    9. IS Viikonloppu 25.-26.7.2026

      Lähes kymmenen vuotta kestänyt putki täysiin 3.0 ristikoihin on Skytän osalta ilmeisesti nyt ohi. Kollegat ovat arvioin
      Sanaristikot
      67
      601
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      589
    Aihe