Vesikattoko?

piippiip15

Mikä helkutin vesikatto, miksei lumikatto tai räntäkatto tai raekatto tai tuulikatto?
Jos tarkkoja ollaan KATTO on rakennusta, huonetta tai vastaavaa tilaa päältä päin suojaava rakennusosa, tai yleensä jonkin tilan yläpinta. Rakennustekniikassa katto jaotellaan eri osiin: vesikate, vesikattorakenteet, yläpohja, sisäkattorakenteet ja sisäkattopinnat.
Katto on myös peräpohjolan murteessa käskymuoto sanasta "katsominen" (katso). Esimerkiksi "Katto ko on hyvin täytetyt farkut" tarkoittaa "Jumalauta ko tuolla naisella on hyvän näköinen perse"

3

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihanulkona

      Koska ulkokattorakenteiden tulee estää veden pääseminen rakenteisiin ja suojata rakennusta kastumiselta niin siksi vesikatto - käytit itsekin samaa termiä luetellessasi katon rakenne-osia.

      Sitäpaitsi niin lumi, räntä, rakeet kuin nuoskakin sulla joskus ja valuu vetenä pois.

      Ehkä korrektimpi termi olisi ulkokatto, sillä ulkonahan se on.

    • esteetikko_

      Naisen perän muodot on tärkeä tekijä kun puhutaan katoista.

    • piippiip17

      Kaiketi lookisinta olisi: ulkokatto, pelkkä katto, tai kosteussuojakatto.. jos sitä "vesi" sanaa on pakko käyttää.. termi voisi olla vesisuojakatto. Ei missään nimessä vesikatto. Perusteluni: oli katto mitä materiaalia hyvänsä siinä on enempi rautaa, kuin vettä, siltikään ei sanota "rautakatto".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1526
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1166
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      223
      1156
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      258
      1001
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      959
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      940
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      923
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      879
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      777
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      772
    Aihe