Minulla on siis elämäni ensimmäinen kissanpentu joka tuli meille eilen (12-viikkoinen). Nyt jo hurjan reipas tyttö joka ei pelkää vieraita ja nuoleskelee nenääni. Käyn suurin piirtein joka toinen viikonloppu vanhempieni luona parin tunnin matkan päässä, jolloin pennulla on hoitaja. Mukaan en voi ottaa vanhempien allergian vuoksi.
Tässä on kaksi vaihtoehtoa miten toimin pennun kanssa, johon tarvitsisin kissaihmisten apua;
1. Pentu jää kotiin yksin, mutta hoitaja kävisi ruokkimassa, siivoamassa ja leikittämässä normaalisti noin kolme kertaa päivässä. Yöt luultavasti sitten itsekseen.
2. Vien kissan hoitoon viikonlopuksi tutun luokse, uuteen ympäristöön ja raahaan tavarat sinne mukana. Siellä plussana seura melkein koko ajan ja mahdollisesti myös toinen kissakaveri.
Pentu joutuu opettelemaan muutenkin koulupäivien ajan yksin olemista, joten olisiko tuo kotiin hoitajan kanssa jättäminen vähemmän stressaavampi vaihtoehto?
Kissanpennun yksin jättäminen/hoitoon vieminen
7
385
Vastaukset
- KissanMint
Minusta ensimmäinen vaihtoehto on ehdottomasti parempi. Kissa on niin reviiritietoinen eläin, että parempi sen on jäädä omaan kotiin kuin lähteä vieraaseen paikkaan, jossa on vieraat tuoksut. Vaarana piilisi aina se, että kissa kokee varsinkin vanhempana tarvetta merkata uutta paikkaa. Tämä on tietenkin vain yleistystä, mutta yleensä kissat arvostavat kotia enemmän kuin seuraa. Ja kyseessähän on vain viikonloppu.
- tiikerikakkua
Oot kyllä aivan oikeassa. Ehkä saan lisämaksulla houkuteltua kaverin jopa jäämään tänne yöksi jollain ''ostan sulle ruokaa jääkaappiin''-konstilla.. :-) Kiva saada tällä sivustolla kerrankin asiallisia vastauksia.
- kisskisss
Omia kissojani en jättäisi yksin viikonlopuksi mutta jatkuva reissaaminen voi olla kova paikka, jos pennulla ei ole turvaa tutusta lajitoverista. Sama yksin ollessa, voi tylsistyä pahastikin. Parempi ehkä jättää kotiin, harkitse kuitenkin toisen kissan ottamista seuraksi. Vieras kissa ei juuri koskaan ole kissalle mieluinen ja vieraassa ympäristössä jopa liiankin stressaava.
- kalliiksitulee
Toinen kissa, tarkoittaa lisää hiekkalaatikoita, ruokintakuluja ja vessahiekkoja, kulut tuplaantuu, sotkut tuplaantuu , el kulut/rokotukset/eikkaukset/madotukset tuplaantuu.Kissa pärjää ysinkin, ei ole laumaeläin, kunhan sille on ihmiseuraa riittävästi.
Kahden kissan kuluilla hoitaa jo ison koiran.Kannattaa siis vertailla, että paljonko tulee maksaan, ennenku ottaa. - ainakinminullahelpompi
Tottakai maksaa lähes tuplasti, mutta monet ongelmat katoavat toisen kissan myötä. Ei kissa tietenkään tarvitse lajitoveria kunhan ihminen pystyy tosiaan tarpeeksi olemaan sen kanssa.
Itse kun olen reissussa, kissani hakevat turvaa toisistaan ja pärjäävät vieraissakin paikoissa keskenään hyvin. - höpsistähöps
kalliiksitulee kirjoitti:
Toinen kissa, tarkoittaa lisää hiekkalaatikoita, ruokintakuluja ja vessahiekkoja, kulut tuplaantuu, sotkut tuplaantuu , el kulut/rokotukset/eikkaukset/madotukset tuplaantuu.Kissa pärjää ysinkin, ei ole laumaeläin, kunhan sille on ihmiseuraa riittävästi.
Kahden kissan kuluilla hoitaa jo ison koiran.Kannattaa siis vertailla, että paljonko tulee maksaan, ennenku ottaa.Jos tarvitsee kuluja miettiä noinkin ahkeraan, niin ei ehkä kannattaisi ottaa lemmikkiä ollenkaan. Minun taloudelleni on se ja sama, onko kissoja yksi vai kaksi, mutta rotuni on niin seurallinen, ettei useimmat kasvattajat edes myisi ainoiksi kissoiksi. Sen lisäksi minulle on aivan sama, montako koiraa ylläpitäisin samalla rahalla silloin, kun haluan kissoja. Se, ettei kissa ole laumaeläin, on sitäpaitsi täysin vanhentunutta vanhojen naikkosten tietoa. Merkittävä osa roduista ja itseasiassa roduttomistakin kissoista on nykypäivänä tavattoman kissasosiaalisia. Oma rotuni on yksi niistä.
- onpataaskakkaa
Juuri näin! Itse olen pienituloinen, eikä elämiseen jää kuin alle 600€. Talouteen kuuluu kaksi kissaa ja hyvin on pärjätty. Rokotukset kunnossa, ruoka ja hiekka laadukasta eikä siitä tingitä.
En ymmärrä, miten koira liittyy tähän, aivan yksi lysti kuinka ylikasvaneen sylisuden hoitaisi tällä rahalla.
Kaksi kissaa ei oikeastaan tule juuri kalliimmaksi kuin yksi. Jos rahasta on pulaa niin pitää tinkiä muista menoista. En minä mitään gourmet-ruokaa syö, mutta ihan tarpeeksi ruokaa on. En käy ulkona tuhlaamassa rahaa jos joutuu valitsemaan sen ja lemmikin laaturuokien välillä. Meillä on säästössä eläinlääkäeikuluihin jos tarve tulee.
En tietenkään väitä että oon niin erinomainen, mutta kyllä köyhäkin pärjää useamman eläimen kanssa - se on varma. Useimmiten kissa on onnellisemman oloinen kun seuraa löytyy. Työssäkäyvä ihminen ei ole tarpeeksi kotona, että sisäkissa todella saisi sosiaaliset tarpeensa tyydytettyä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kela tukee virallisesti Pride-liikettä
Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k323748Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet501667- 731359
Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen751201Hitaille omat kassat
Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille1721047Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!
Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei6911041- 84925
Olisit ollut niin
Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua39807Mitä yhteistä sinulla
on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?49771- 39750