Tuulirakoonko

huimapääkö

Ehkä alan joskus vielä seurata mäkihyppyä, mutta sana "tuulirako" ei silloin edes lipsahda selostajan suusta.

5

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lioneagle

      Kotkalaisuus onkin kumma laji, kun hypyn pyhätössä joka mies kaatuu.

    • seppojenseppo

      Tarvitaanko rakotulkki, että tuulirako löytyisi. Urpo Leppänenhän osti Seppo Sännälän mukaan rakotulkin kun Ana muutti Suomeen.

    • JOALDA

      KYL MÄ VOISIN OLLA ITTEKKI MÄKIHYPPÄÄJÄ JA SIT KISOISSA JA PARHAIMMILLAAN MÄKIVIIKOLLA VIIDES

    • ennenolitoisin

      Tuulella merkitys jo villapaita aikaan 10 % pituuteen, nyt tällä pullistuvilla leijahaalareilla jopa 40 %. Ennen oli hyppääjän ja valmentajan asia koska laskee ja minkälaiseen tuulirakoon, tänään joku mielivaltaisesti päättää tuuliraosta.
      Täyttä paskaa koko laji nykyään kaikkineen lakiluusereineen, mäkiurheilusta ei tietoakaan.
      Räätälin pakeille koko mäkijoukkue.!

      • Luiro

        Koko ajan ryökäleet kehittelevät liito-ominaisuuksia entistä paremmiksi ja lähtölavaa sitä mukaa alemmaksi, kun kerran mäestä ei voi turvallisuuden vuoksi hypätä kuitenkaan sen pidemmälle. Sitten ovat ihan tuulen lennnäteltävinä. Täsin mitään tietämättömän maallikon ehdotus: Huononnetaan lentoa kaventamalla suksia ja erilaisella hyppypuvulla. Nostetaan lähtönopeutta, jolloin tuulen suhteellinen vaikutus vähenisi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      248
      9335
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      149
      7670
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      149
      5231
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      149
      4917
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      50
      4623
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      104
      4325
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      128
      4154
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      166
      1917
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1729
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      282
      1567
    Aihe