Äiti pakottaa mua lainaamaan mun käsineitä mun pikkusiskolle. Se ei suostu ostamaan sille omia käsineitä. En haluasi antaa mun käsineitä, joita käytin pienenä, mun pikkusiskolle. Miten voisin estää tämän asian? Pliis. Neuvoja.
Lainaaminen
10
81
Vastaukset
- khklih
Miks kukaa ei vastaa. Tää ei oo valetta.
- ex-morkkis
se on ihan normaalia.
Jos vanhat käsineesi ovat pikkusiskolle sopivat ja ehjät, on järkevää, että hän käyttää niitä. Ei kannata ostaa aina uusia vaatteita. Mikäköhän ihmeen tunneside sinulla on niihin käsineisiin? Yritä päästä siitä eroon.
- khklih
Okei. Kiitos avusta. Se on vaa tämä mun OCD, koska, en esim. kun käsineet on lainassa, lukemaa kokeisiin tai siivoamaan mun huonetta. En uskalla mennä psykologille. :( Ja sit ku se on lainannu niitä, mä hieron joka ikisen kohdan siitä käsineestä. Siis mä pääni sisällä ajattelen, että se lievittää tuskaa ja antaa tunteen, etten ois niitä lainannukkaa.
Kannattaa mennä psykologille. Jos olet alaikäinen, tuollaiset palvelut ovat lisäksi ilmaisia. Kannattaa hakeutua ajoissa hoitoon, ettei tauti pahene.
- khklih
Lisäks kysymys. Omiatanko minä ne käsineet vai äitini, joka osti ne? Tää on tärkee.
Lähtökohtaisesti mielestäni sinä omistat ne, koska äitisi on antanut ne sinulle. Ne olivat hänen, kun hän ne osti, mutta hän ne antoi ne sinulle. Ne ovat nyt sinun omaisuuttasi.
- 15vheppatytto
Pannaanko ;)
- khklih
Sitäpaitsi tauti on pahentunut niin, että en jaksa. Välill' tuntuu siltä, että olis kiva olla samanlainen kuin muut, iloinen teini, joka pitää hauskaa muiden kanssa.TÄMÄ ON KAUHEAA. Viihdyn silti yksin, esim. kotona ja haluaisin asua jo yksin.
- ex-morkkis
yksinkerainen neuvo anna ne pikkusiskolle ja ajattele asiaa näin.
sinä teit hyvä teon ja sinulle ne uudet ostetaan koska tarviit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101074
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82814Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat263593Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede17585- 65531
- 93521
- 26502
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.47491- 43466
- 47427