Thaimaaneitsyt ;)

rahamääräongelma

Olemme lähdössä ekaa kertaa Thaimaan lämpöön ja kohde on Kabi. Nyt mietityttää, että miten paljon 2 x aikuinen 2 x teini kuluttaa rahaa per viikko?
Ei ole mitää käsitystä, käsitin, että ruokailu on ainakin edullista....

10

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Musclemax

      Riippuu hirmuisen paljon tottumuksista ja mitä hakee. Sanoisin, että kahdeksi viikkoa 2000e ei mene pahasti pieleen ja ei tarvitse kovasti miettiä riittääkö. Liiat tulee takaisin kotiin. Puolellakin pärjää jos syötte katukeittiöistä ja ette kovasti käy retkillä & ostoksilla.

      Hyvää lomaa

    • hyihelvetti

      ei sieltä enää mitään neitsyitä löydy...suomiläskit ja saksan pedot känyt jo kaikki korkkaamassa

    • käynyt

      Älä sinä ota kantaa kun et oikein ymmärrä mitä milloinkin tarkoitetaan.Eikä tuo oikeinkirjoituskaan tunnu sujuvan.

    • Thaivisitor

      Riippuu siitä miten paljon haluatte kuluttaa esim. retkiin, syöttekö vähän sivummalla katukeittiöstä vai ravintoloissa turistilisineen, menettekö joka pv veneretkelle ym.

      Täytyy kyllä sanoa, että tuo aikaisemman vastaajan oma kokemus (?), n. 2000 e, kuulostaa melko paljolta. Itse olen siis reissannut kahden teinini kanssa (eli meitä kolme, mutta vähän antanee osviittaa), enkä kertaakaan ole niillä viidellä reissulla yli 600-700 euroa saanut kyllä menemään... Joka pv ruokailtiin joko ravintolassa tai katukeittiössä, muutama retki, veneellä siirtymiset rannoille, kauneushoitolat, virvokkeet rannalla ym. En silti kyllä koe että olisimme jotenkin "kärsineet", kaiken saivat mitä halusivat. No, rantsulle tosin veimme aina eväät mukana, osteltiin silti sieltäkin juomia, ananasta ym. Hintataso jotain 1/3 Suomen hinnoista, joissain 1/2, joten siitä voi laskea. 2000 e vastaisi siis ikään kuin 4-5000 euroa Suomessa, kuluttaisitteko täällä lomalla sellaisen summan kahdessa viikossa edes näillä hinnoilla...? Melkosta kulutusjuhlaa ollut summan maininneella kirjoittajalla, mutta mikäs siinä sitten :)

      • Musclemax

        Niin, meitä on neljä ja Krabilla on jonkun verran pyöritty, kertoja en ole laskenut, mutta yli kymmenen kuitenkin. Tosin viimeisin kokemus 2v takaa sieltä kun nyttemmin lomaillaan muualla Thaimaassa. Tottumuksistahan nämä riippuu ja hattua nostan kun olette noin huokeasti menneet, itse en onnistuisi.

        Hyviä lomia !


    • kuisti

      Viime talvena olimme 4 viikkoa AoNangissa 2henkeä meiltä meni n.1600e retkiä tehtiin paljon mm,yö lantalla, Phuket Fantasea, saarihyppelyjä ym.

    • MeidänPerhe

      Pari viikkoa ja 2 aikuista, kaksi teiniä. Retkiä, venettä omaan käyttöön parina päivänä, thai-nyrkkeilyä, shoppailua townissa, pitkähännillä 6x eri saarille, ruokaa erilaisissa paikoissa aina kun teki mieli, jokunen chang silloin kun janotti jne. Aika jetsulleen 2000e meni viimeiksi, reissuja kolme Krabille takana, yksi niistä Lantalle.

    • niinaäiti

      Onko tää joku tanan pedari-palsta!

      Etitään thaimaasta nuoria neitsyitä ja sitten vielä toiset ylistää matkakohdetta ja kehuu käyneensä itse. Toivottavasti tää on joku trollijuttu, mutta ainakin minä teen ilmoituksen ylläpidolle keskustelijoiden ip-osoitteiden selvittämiseksi.

      • SadButSoTrue

        Olet sairas ihminen.


    • Karstikiipijä

      Tottumuksista toki kiinni, miten rahaa kuluu. Minäkin pidän tommosta 1500-2000e parissa viikossa aika realistisena. Monelle tulee yllärinä, että pitkähännät saarille vie aika paljon rahaa nekin, kun neljää henkeä liikuttaa. Ja saarillehan Ao Nangissa on mentävä, se on se juttu siellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      149
      3989
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      13
      3667
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      52
      2999
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2992
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      145
      2561
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      58
      2369
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      28
      2033
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      107
      1485
    9. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      63
      1344
    10. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      23
      1237
    Aihe