Moro
Onko mahdollista saada seuraava toiminto toimimaan automaattisesti:
Nappia painamalla Excel tekee uuden välilehden ja nimeää sen taul1 A2 solussa kirjoitetun tekstin mukaan. Lisäksi kopioi kaikki tiedot mitä taul1 on ja siirtää ne luotuun taulukkoon.
Välilehden luonti automaattisesti
2
1037
Vastaukset
- koodinpurkaja
Makrot eivät ole minun vahvuuhteni. Tuonmoisen makron löysin netistä ja minulla se ainakin pelasi. Modifioin sitä tarpeitasi varten. En osaa tehdä siihen sitä ettei kopioisi sitä "painonappia" uuteen taulukkoon (ei kaiketi ole tarkoitus). Eli tässä:
Sub kopioivälilehti()
Dim newshtname
'varoitus jos solu A2 on tyhjä
If IsEmpty(Range("A2").Value) Then
MsgBox "Anna nimi!", vbCritical
Exit Sub
End If
'uuden nimen sijaintisolu
newshtname = Range("A2").Value
'varoitus samannimisestä välilehdestä
For Each Sheet In ActiveWorkbook.Sheets
If UCase(Sheet.Name) = UCase(newshtname) Then
MsgBox "Antamasi nimi on jo olemassa. Anna uusi.", vbCritical
Exit Sub
End If
Next Sheet
'allaoleva kopioi välilehden, sijoittaa sen Taul1 jälkeen ja nimeää sen solun a2 mukaan
ActiveSheet.Copy after:=Sheets(1)
ActiveSheet.Name = newshtname
End Sub
Koodi löytyi tuolta:
http://www.ozgrid.com/forum/showthread.php?t=17844 Tarkoitatko, että on liian monimutkaista pistää hiiren osoitin välilehti 1:n päälle, painaa ctrl alas ja vetää hiirellä tuuman verran oikealle seuraavaan välilehteen, ja sen jälkeen tuplaklikata välilehti 2 ja kirjoittaa siihen haluamansa nimi.
Kaikki tiedot kaavoineen ovat kopioituneet uuteen välilehteen, eikä siinä nyt niin montaa napinpainallusta kulunut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2363111
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?132867Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n182121Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari262058Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa631925Sofia Virta SUURI POLIITIKKO
Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo721691Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh251546Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?
Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?1101352Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr261329Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http241221