Moro
Onko mahdollista saada seuraava toiminto toimimaan automaattisesti:
Nappia painamalla Excel tekee uuden välilehden ja nimeää sen taul1 A2 solussa kirjoitetun tekstin mukaan. Lisäksi kopioi kaikki tiedot mitä taul1 on ja siirtää ne luotuun taulukkoon.
Välilehden luonti automaattisesti
2
933
Vastaukset
- koodinpurkaja
Makrot eivät ole minun vahvuuhteni. Tuonmoisen makron löysin netistä ja minulla se ainakin pelasi. Modifioin sitä tarpeitasi varten. En osaa tehdä siihen sitä ettei kopioisi sitä "painonappia" uuteen taulukkoon (ei kaiketi ole tarkoitus). Eli tässä:
Sub kopioivälilehti()
Dim newshtname
'varoitus jos solu A2 on tyhjä
If IsEmpty(Range("A2").Value) Then
MsgBox "Anna nimi!", vbCritical
Exit Sub
End If
'uuden nimen sijaintisolu
newshtname = Range("A2").Value
'varoitus samannimisestä välilehdestä
For Each Sheet In ActiveWorkbook.Sheets
If UCase(Sheet.Name) = UCase(newshtname) Then
MsgBox "Antamasi nimi on jo olemassa. Anna uusi.", vbCritical
Exit Sub
End If
Next Sheet
'allaoleva kopioi välilehden, sijoittaa sen Taul1 jälkeen ja nimeää sen solun a2 mukaan
ActiveSheet.Copy after:=Sheets(1)
ActiveSheet.Name = newshtname
End Sub
Koodi löytyi tuolta:
http://www.ozgrid.com/forum/showthread.php?t=17844 Tarkoitatko, että on liian monimutkaista pistää hiiren osoitin välilehti 1:n päälle, painaa ctrl alas ja vetää hiirellä tuuman verran oikealle seuraavaan välilehteen, ja sen jälkeen tuplaklikata välilehti 2 ja kirjoittaa siihen haluamansa nimi.
Kaikki tiedot kaavoineen ovat kopioituneet uuteen välilehteen, eikä siinä nyt niin montaa napinpainallusta kulunut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1825057Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813636SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt412643SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412296Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1012222Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?292097Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan732074Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja882033SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun151804Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet211566