moi
minulla on oikeus työkyvyttömyyseläkeeseen tykyvyttömyyden vuoksi.
eläke myönetään kuntoutustukena hoidon tai kuntoutuksen ajaksi.
saan eläkettä 1.12.2015-31.1.2016 ja 355 eur kuussa.
eli onko minulla myös kelan kuntoutustukeen joka pitäisi olla sama kun nytten oleva sairauspäiväraha. jota saan nytten 3009 eur kuussa.
joku sano että saan vaan 470 eur kelata...pitääkö paikkansa?
kuntoutustuki ???
5
253
Vastaukset
- yfjlpp
Tuo 355 euroa on ilmeisesti karttunut työeläkkeesi. Siihen päälle jos saat kelalta 407 pääset minimieläkkeeseen. Jos menet ammatilliseen kuntoutukseen, niin sitten summaan tulisi 33 % euron korotus. Sairauspäivärahan kanssa tällä ei ole mitään tekemistä.
- 487e
http://www.kela.fi/maara_kansanelakkeet-laskukaava
Laskukaava yksin asuvalle: 636,63 - (bruttotyöeläkkeet – 56,20) : 2
Laskukaava parisuhteessa olevalle: 564,69 - (bruttotyöeläkkeet - 56,20) : 2
Jos laskin oikein ja kuntoutustuki on määrältään sama kuin eläke niin kuin olen käsittänyt. - siskojeli
Ihmeen suuri sairauspäiväraha korvaus sinulla, outoa ja kun työeläkkeesi kuntoustuki on sitä vastoin oudon pieni ?????????????
Mikä selittää asian????????????????????????
Valitettavasti eläkkeesi näyttää jäävän pieneksi ja saat edellämainitulla kaavalla lisäksi kansaneläkettä sillä kuntoutuseläkkeesi on niin pieni.
Miten on? - dkfnölskdnf
Soita kelaan, kaikki täällä annetut vastaukset ovat vääriä.
- VANTTUUAKJI
Kaksi kuukautta kuntoutustukea?? HuhhuijjaA
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2954804Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353085Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k532995Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281551Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271252- 471209
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.111036Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu781011Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52989Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981